-14 C
Czech
Pondělí 2. února 2026
Protext ČTKVyhlášeni vítězové devátého ročníku filmového festivalu 3KinoFest

Vyhlášeni vítězové devátého ročníku filmového festivalu 3KinoFest

Praha 14. listopadu 2022 (PROTEXT) – Vyhlášením vítězů vyvrcholil devátý ročník Mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest. Tříčlenná porota udělila tři hlavní ceny. Ty byly vítězům předány na slavnostním večeru, který se konal v Ústřední knihovně hlavního města Prahy v neděli 13.11. 2022. Záznam slavnostního předání cen najdete ZDE.

Porota

Marlena Gabryszewska (předsedkyně)

polská filmová vědkyně, vede asociaci Stowarzyszenie kin studyjnych, která se věnuje propagaci hodnotných filmových snímků v řetězci artových kin

Vladimír Just

český kritik, teoretik a pedagog, od roku 1996 vyučuje na Katedře divadelní vědy FF UK

Adam Sikora

polský režisér, scenárista, kameraman a fotograf, je autorem mnoha scénářů, natočil řadu dokumentů a celovečerních filmů

Do devátého ročníku mezinárodního filmového festivalu bylo nominováno 18 celovečerních filmů z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Kompletní přehled najdete ZDE.

Hlavní cenu za nejlepší celovečerní hraný film – Best film award a finanční prémii 50.000 korun si odnesl koprodukční film 107 matek slovenského režiséra Petera Kerekese. Více o filmu ZDE.

Cenu za nejlepší celovečerní hraný debut – Golden debut a finanční prémii 25.000 korun získal polský režisér Bartosz Blaschke za film Sonáta. Více o filmu ZDE.

Zvláštní cenu poroty a finanční prémii 25.000 korun získal polský režisér Xawery Żuławski s filmem Apokawixa. Více o filmu ZDE.

Řekli o festivalu:

Vladimír Just: „Vítězné snímky se letos nevybírali lehce. V každé kategorii jsem měl vždy několik favoritů. Jsem rád, že se jedním z vítězů stal i film Sonáta, protože nikdo nesložil hudbě a její léčebné funkci takovou poklonu jako režisér tohoto filmu Bartosz Blaschke“.

Ľubica Krénová (ředitelka Slovenského institutu v Praze): „3KinoFest je renomovaný festival ve střední Evropě. Je mi velkou ctí, že jsme se stali jeho partnerem“.

Ondřej Chrást (náměstek ministra kultury ČR): „3KinoFest patří k těm mladším festivalům, ale za devět let si vydobyl své pevné místo na festivalovém nebi. Zvláště v současné době je důležité ukázat, že tady ve středoevropském prostoru sdílíme stejné kulturní a politické hodnoty“.

Pavel Piotrowski (kulturní atašé velvyslanectví Polské republiky v Praze): „Tématem letošního ročníku byli Vizionáři. Jsou to ale nejen autoři filmů, které jsme viděli. Je to především ředitel festivalu Vavřinec Menšl, kterému chci poděkovat, že se mu takový festival podařilo vybudovat“.

Wojciech Bednarek (zástupce ředitele Polského institutu v Praze): „Chtěl bych poděkovat organizátorům a také divákům, kteří jsou nedílnou součástí festivalu 3KinoFest. Je mnoho cest, jak se lépe vzájemně poznávat a jednou z těch důležitých je právě film“.

3Kinofest

Devátý ročník soutěžního filmového festivalu 3KinoFest se koná od 9. do 18. listopadu. Byl založen v roce 2013 a již od počátku klade důraz na propojování středoevropské kultury. Za dobu existence přivezl do ČR téměř 500 filmů, hostil více než 350 významných osobností středoevropské kinematografie a je tak řazen mezi respektované filmové festivaly v centrální Evropě.

https://www.3kino.cz/

https://cs-cz.facebook.com/3Kino/

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

Doporučujeme

U olympijského hokejového stadionu se staly dva bezpečnostní incidenty

Nedaleko milánské haly Santa Giulia, kde se uskuteční olympijské hokejové zápasy, se za poslední týden odehrály dva bezpečnostní incidenty. Při prvním z nich policisté zastřelili jednoho muže a při druhém dalšího muže vážně zranili. Píší o tom dnes italská média.

Indie přestane odebírat ruskou ropu, souhlasil podle Trumpa premiér Módí

Indický premiér Naréndra Módí souhlasil, že jeho země přestane odebírat ruskou ropu, což pomůže k ukončení války na Ukrajině. Po telefonátu s indickým lídrem to dnes uvedl americký prezident Donald Trump. Spojené státy podle něho s okamžitou platností sníží cla na dovoz z Indie z 25 na 18 procent. Indie jako součást uzavřené obchodní dohody omezí cla a další bariéry pro dovoz z USA postupně až na nulu, dodal Trump.

Do Egypta se přes přechod Rafah dostali první lidé z Pásma Gazy

Do Egypta se z Pásma Gazy dostali první palestinští pacienti, kteří využili obnoveného provozu na hraničním přechodu Rafah. Uvedly to agentury AFP a AP. Přechod byl uzavřen od května 2024. Denně jej nyní bude moci překročit několik desítek Palestinců v každém směru. Přepravu zboží Izrael, který přechod kontroluje na palestinské straně hranice, zatím nedovolil.

Rusko nechce ukončit válku na Ukrajině. Chce ji prodlužovat, řekl polský státní tajemník

Rusko podle Polska zneužívá mírová jednání k prodlužování války na Ukrajině. Zatímco Kyjev prokazuje vůli konflikt ukončit, Moskva dál útočí na civilní infrastrukturu a nejedná v dobré víře, řekl polský státní tajemník pro evropské záležitosti Ignacy Niemczycki.

Trump chce omezit závislost na Číně a buduje surovinový sklad

Americká vláda chce vytvořit strategické zásoby surovin, bez kterých se dnes neobejdou baterie, elektromobily ani moderní elektronika. Projekt má zároveň omezit dopady výkyvů cen a případných výpadků dodávek, které Washington dlouhodobě spojuje s dominantní pozicí Číny.

Bad Bunny přepsal dějiny Grammy a vítězství věnoval lidem, kteří opustili svou vlast

Bad Bunny se stal jednou z největších hvězd letošních Grammy a jeho vítězství se zapíše do dějin. Poprvé v historii totiž cenu za Album roku získalo španělsky zpívané album. Portorický hudebník svůj triumf věnoval lidem, kteří museli opustit domov, aby mohli jít za svými sny.

Kandidátka slibující tvrdý postup proti zločinu vyhrála prezidentské volby v Kostarice

Laura Fernández vyhrála prezidentské volby v Kostarice hned v prvním kole a vyhne se druhému kolu. Kampaň postavila na pokračování tvrdého postupu proti kriminalitě v době, kdy země řeší nárůst násilí spojeného s drogovými gangy.

Krypto firmy žádají odklad nové povinnosti v EU

Evropské krypto firmy narazily na nepříjemnou realitu: jedna licence jim nemusí stačit. Pokud platforma pracuje se stabilními mincemi navázanými na oficiální měnu a zároveň umožňuje jejich využití pro platby, může nově potřebovat ještě druhé povolení podle pravidel pro platební služby. V praxi to znamená víc papírování, delší schvalování a také vyšší náklady.

KOMENTÁŘ: Americkou pokladnici povede jestřáb Warsh? Paradoxní volba zatlačila na bitcoin 

Příštím předsedou Fedu se s největší pravděpodobností stane Kevin Warsh, který už v instituci před dvaceti lety působil. Donald Trump si vybírá nového nominanta, aby mohl po vyšachování Jeroma Powella více ovlivňovat monetární politiku. Warsh se ale možná nedá tak lacino zastrašit. Jeho tvrdé postoje zřejmě poslaly bitcoin do červených čísel.

Francouzský gigant Capgemini prodává dceřinou firmu kvůli smlouvě s ICE

Francouzský technologický gigant Capgemini prodává svou americkou dceřinou společnost, která má smlouvu s Imigračním a celním úřadem (ICE). Ten čelí ostré kritice po zabití dvou amerických občanů v Minneapolis.

Írán si předvolal velvyslance EU kvůli označení íránských gard za teroristy

Írán si dnes předvolal všechny velvyslance Evropské unie působící na jeho území. Protestuje tím proti rozhodnutí všech ministrů zahraničí zemí EU, kteří se minulý týden shodli na zařazení íránských revolučních gard na unijní seznam teroristických organizací. Informovala o tom agentura AP.

Íránský nejvyšší vůdce varoval USA před válkou

Íránský duchovní vůdce a faktický vládce islámské republiky Alí Chámeneí prohlásil, že jakýkoli útok Spojených států vyústí v regionální válku a obvinil je ze snahy získat obrovské zdroje ropy a zemního plynu. Americko-íránská jednání pokračují.

Ukrajina hlásí po nočních ruských útocích nejméně šest zraněných

Nejméně šest zraněných si vyžádaly útoky, které Rusko v noci na dnešek podniklo na různých místech Ukrajiny. Vyplývá to z hlášení ukrajinských úřadů. Podle gubernátora ruské Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova dva lidé zemřeli při požáru v domě, který zasáhl ukrajinský dron.

Čtyři Britové zemřeli po dovolené na Kapverdách, rodiny chystají žaloby

Kapverdy řeší opakované vlny vážných žaludečních onemocnění u turistů. Čtyři Britové zemřeli během několika měsíců poté, co na ostrovech onemocněli. Rodiny mluví o chaosu na místních klinikách a tvrdí, že se o rizicích dozvěděly pozdě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama