Šest měsíců po vojenském puči v Myanmaru (Barmě) se jeho vůdce, generál Min Aun Hlain, prohlásil premiérem země. Výjimečný stav, který armáda vyhlásila, má podle něj trvat do srpna 2023, tehdy budou v zemi nové volby. Informuje o tom AP News a další servery.
Generál Hlain řekl v televizním projevu, že hodlá vést zemi další dva roky až do řádných voleb. „Musíme vytvořit podmínky k tomu, abychom uspořádali skutečně férové a svobodné volby,“ uvedl velitel. „Musíme se připravit. Přísahám, že svobodné a demokratické volby uspořádám,“ řekl také.
Výjimečný stav, který armáda vyhlásila hned 1. února poté, co obklíčila zemi a zatkla demokraticky zvolené vedení země, bude podle něj platit do srpna 2023. Armáda se v samostatném prohlášení jmenovala „udržovací vládou“ a generála Hlaina prohlásila premiérem.
Právě poslední demokratické volby, které se konaly loni v listopadu, byly podle vojáků důvodem, proč armáda převzala moc v zemi. Volby, ve kterých drtivě zvítězila strana premiérky Su Ťij, byly podle nich zmanipulované. Armáda však žádné důkazy nedodala. Se svrženou premiérkou právě probíhá soud, který ji viní mimo jiné z korupce, držení nelegálních vysílaček a porušování proticovidových opatření. Verdikt by mohl padnout v srpnu. Někdejší disidentce a laureátce Nobelovy ceny míru hrozí mnoho let vězení. Výsledek listopadových voleb armáda v minulém týdnu oficiálně anulovala.
Vojenský puč se v Myanmaru setkal s masivními protesty, které armáda krvavě potlačuje. Do neděle bylo v barmských ulicích zabito celkem 939 lidí včetně dětí a počet obětí stále narůstá. A to i na straně policistů a vojáků, neboť některým odpůrcům vojenské junty už mírumilovné protesty nestačí a do ulic si berou zbraně.
Zadržuje armáda kyslík pro léčbu covidu?
Myanmar se také nyní potýká s novou vlnou covidu-19, která je ničivější než ty předchozí. Armáda mezitím zatýká lékaře, kteří se odmítají opresivnímu režimu podrobit. Nedostatek kyslíku na léčbu nemocných vede ke spekulacím, že armáda přednostně zásobuje kyslíkem své vlastní nemocnice. Generál Hlain viní „fake news a dezinformace na sociálních sítích“, které podle něj mohou za nedůvěru lidí v to, jak armáda pandemii zvládá. Ti, kteří za šířením těchto informací stojí, používají podle něj covid-19 jako nástroj bioterorismu.