-0.8 C
Czech
Středa 21. ledna 2026
Protext ČTKVučić: Nadcházející návštěva čínského prezidenta přinese Srbsku novou naději na rozvoj

Vučić: Nadcházející návštěva čínského prezidenta přinese Srbsku novou naději na rozvoj

Bělehrad (Srbsko) 2. května 2024 (PROTEXT/PRNewswire) – Zpráva z portálu Xinhuanet:

Srbský prezident Aleksandar Vučić v úterý prohlásil, že nadcházející státní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga je pro Srbsko nejen významnou diplomatickou událostí, ale také důležitým okamžikem, ze kterého by se měli radovat všichni Srbové.

Prezident vyjádřil přesvědčení, že návštěva prezidenta Si přinese Srbsku novou naději na rozvoj: „Na návštěvu prezidenta Si se velmi těším.“

Vučić to uvedl při setkání s předsedou tiskové agentury Xinhua jménem Fu Chua, který byl v Bělehradě na návštěvě.

Vučić poznamenal, že Čína je „nezlomným přítelem“ Srbska a že výměny mezi oběma zeměmi jsou zcela upřímné a otevřené. Zároveň dodal, že Srbsko nikdy nezapomene na pomoc čínského lidu, a věří, že Si během své návštěvy pocítí vřelost a přátelskost srbského lidu.

Srbský prezident se pochvalně vyjádřil o přínosu ocelárny HBIS Serbia ve Smederevu k hospodářskému rozvoji Srbska, o čínské pomoci Srbsku v oblasti medicíny a zdravotnictví během pandemie COVID-19, stejně jako o čínské podpoře Srbska při mezinárodních multilaterálních příležitostech.

Vučić zdůraznil, že Srbsko pevně podporuje postoj Číny k ochraně jejích klíčových zájmů a stěžejních záležitostí.

K otázce Tchaj-wanu Vučić uvedl, že Srbsko pevně zastává politiku jedné Číny a podporuje Čínu v ochraně její svrchovanosti a územní celistvosti.

Pokud jde o výměnu médií, Vučić velmi ocenil spolupráci mezi tiskovou agenturou Xinhua a srbskou tiskovou agenturou Tanjug i dalšími médii a uvedl, že tato výměna umožňuje srbským médiím učit se ze zkušeností jejich čínských kolegů, umožňuje srbskému lidu lépe porozumět Číně, a tím podpořit vzájemné učení a výměnu zkušeností mezi oběma zeměmi.

Fu uvedl, že pod strategickým vedením prezidenta Si a prezidenta Vučiće došlo navzdory změnám v mezinárodní situaci k živému rozvoji čínsko-srbských vztahů, které jsou dobrým příkladem přátelských vztahů mezi Čínou a evropskými zeměmi.

Rovněž podle svých slov očekává, že ze setkání hlav obou států vzejde nový plán pro výměnu a spolupráci mezi Čínou a Srbskem, přičemž ještě dodá nový lesk „nezlomnému přátelství“ mezi oběma zeměmi v nové éře.

Fu dále uvedl, že agentura Xinhua je připravena spolupracovat se svými srbskými protějšky na dalším prohlubování výměn a spolupráce, vyprávět příběhy čínsko-srbského přátelství a komplexně prezentovat radostné vyhlídky bilaterálních vztahů v nové éře prostřednictvím kvalitních a mnohostranných zpravodajských zpráv i think-tankových výzkumů.

Agentura Xinhua bude navíc důsledně působit jako vyslanec čínsko-srbského přátelství a vytvářet pozitivní atmosféru pro prohlubování bilaterální spolupráce v různých oblastech, aby z ní měli co největší prospěch obyvatelé obou zemí, dodal Fu.

Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2402481/Serbian_President_Aleksandar_Vucic_meets_visiting_President_Xinhua_News_Agency.jpg 

KONTAKT: Xinran Chen, xinrchen2020@163.com

 

Reklama

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.

Netanjahu se připojí k Trumpově Radě míru, oznámil úřad izraelského premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijal pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a připojí se k jeho Radě míru. Oznámil to Netanjahuův úřad, napsal dnes deník Haarec. Trumpovo pozvání přidat se k této jeho iniciativě zatím přijalo jen málo zemí z celkem asi pěti desítek, které oslovil. Nově také Ázerbájdžán oznámil, že se k Trumpově iniciativě připojí, napsala dnes agentura Reuters. Podle ní v úterý slíbila účast v radě i Arménie.

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrátil preventivně z důvodů opatrnosti.

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu, řekl Lavrov

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Oznámenou dohodu o prodeji ruského podílu v srbském ropném podniku NIS do maďarských rukou označil za výhodnou.

Kopřiva vyhrál pětisetovou bitvu a Macháč prošel do druhého kola Australian Open

Vít Kopřiva v Melbourne otočil tříhodinový maraton s Janem Lennardem Struffem a poprvé v kariéře postoupil do druhého kola Australian Open. Tomáš Macháč naopak zvítězil hladce nad Grigorem Dimitrovem ve třech setech. V ženské části turnaje se při návratu po dlouhé pauze prosadila i Karolína Plíšková.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama