Pákistánská policie zatkla nejméně jedenáct osob v souvislosti s brutální vraždou mladého páru v jihozápadní provincii Balúčistán. Podle úřadů byli muž a žena zastřeleni za bílého dne na příkaz místního kmenového vůdce, protože měli „neschválený vztah“. Informuje o tom CNN, Deutsche Welle a další servery.
Jde o další případ takzvané vraždy ze cti – zločinu, který v některých částech Pákistánu a okolních zemí stále přetrvává.
K incidentu došlo minulý měsíc, ale případ se dostal do širšího povědomí poté, co se video z vraždy začalo šířit na sociálních sítích. Na záběrech je vidět skupina mužů obklopujících několik aut v poušti. Jedna z obětí, žena se zahalenou hlavou, kráčí pomalu kupředu a říká v bradžštině, místní řeči: „Smíte střílet jen na mě, na nic jiného.“ Následuje několik výstřelů – žena padá k zemi až po třetí ráně. Další video pak ukazuje těla muže a ženy ležící vedle sebe, zakrvácená.
Autenticitu videí se sice nepodařilo nezávisle ověřit, ale policie se domnívá, že skutečně zachycují vyšetřovanou vraždu. Podle policejní zprávy dal kmenový vůdce příkaz k popravě kvůli „neschválenému“ vztahu obětí. Dva mladí lidé se provinili tím, že se vzali i přes odpor širší rodiny.
Vražd ze cti jsou stovky ročně
Ministr Balúčistánu Sarfraz Bugtí označil tento případ za „něco, co nelze tolerovat“ a „hrubé porušení lidské důstojnosti“. Obyvatelé Pákistánu i mezinárodní veřejnost opět volají po tom, aby stát důsledněji chránil oběti a potíral tyto archaické praktiky.
Vraždy ze cti jsou v Pákistánu i dnes znepokojivě časté. Každoročně se oficiálně evidují stovky případů: V roce 2023 podle lidskoprávní komise zemřelo nejméně 335 žen a 119 mužů. Odborníci však varují, že skutečné číslo je mnohem vyšší. Tyto vraždy obvykle páchají členové rodiny nebo komunitní vůdci, kteří se domnívají, že oběť svým chováním „znesvětila čest rodiny“. Důvodem může být i taková věc, jako je volba partnera, rozvod nebo prosté porušení tradičních genderových očekávání.
Za přežíváním těchto zločinů stojí hluboce zakořeněné patriarchální normy, kulturní tolerance k násilí a často také nečinnost státních orgánů. Přestože zákony byly zpřísněny – například po medializované vraždě influencerky Qandeel Baloch v roce 2016, kterou zabil její vlastní bratr – postihy pachatelů nejsou vždy důsledné.