menu

25.2 C
Czech
Pondělí 20. května 2024

Čínský TikTok chce odkoupit další americký miliardář

Americký miliardář Frank McCourt, bývalý majitel baseballového klubu Los Angeles Dodgers, podle svých slov organizuje nabídku na odprodej TikToku. Čínská společnost ByteDance však nemá zájem prodat svou sociální síť a žaluje kvůli tomu vládu, jež rozhodla o devítiměsíční lhůtě na prodej platformy.

Hongkong oficiálně zahájil pilotní projekt plateb v digitálních jüanech

Hongkongský měnový úřad v pátek oznámil, že uživatelé v Hongkongu si nyní mohou zřídit osobní peněženky e-CNY pro přeshraniční platby. Očekává se, že tento krok rozšíří používání digitální měny čínské centrální banky mezi tamními obyvateli.

Vlakem po Evropě: nejdostupnější místa z ČR

Sledujte nás na sítích

Cestování vlakem se stává stále oblíbenějším, a to zejména díky tomu, že mnoho lidí apeluje na udržitelnější způsob dopravy, které vlaky nabízí. Jedná se sice dražší alternativu aut a autobusů, zároveň má ale své kouzlo, poskytuje pohodlí a bezstarostnou jízdu. V některých zemích jsou dráhy vůbec tím nejdostupnějším způsobem dopravy – jako je tomu v Rakousku, jinde mohou být vlivem zejména vnitrostátní politiky ošemetné a vyžadují schopnost změnu plánu – tak tomu je například v Německu. Přesto jsou skvělým způsobem dopravy do mnoha destinací Evropy – podívejme se na ty z Prahy vůbec nejdostupnější.

Reklama

Rakouská města i Alpy na dosah

Cestování Rakouskem se doporučuje právě po jejich dokonale propojené síti železnic – velmi dobrou dostupnost mají však také autobusy. Hlavní město Vídeň je ideálním výchozím bodem, a právě ten má velmi dobré spojení s Českou republikou. Praha je od Vídně vlakem vzdálená necelé 4 hodiny cesty, z jihomoravské metropole Brna jsou do poté necelé 2 hodiny.

Vídeň je dokonalým bodem do dalších částí Rakouska – za necelé 3 hodiny je možné dorazit do Salzburgu kde jsou Alpy přímo na dosah. Z České republiky je dobré spojení také do Lince na druhé straně Rakouska, kde se nachází mnohé galerie, památky, ale také kasina. Hrát je možné také online, například přes BetLabel, kde je jsou dostupné tisíce her, kterým je možné se věnovat také během cesty vlakem.

Přímým vlakem až do Budapeště

Hlavní město Maďarska – Budapešť – je přímým vlakovým spojením z Prahy (které mimochodem vede přes Vídeň) dostupné během necelých 7 hodin (podle dopravce). Budapešť je krásnou metropolí rozdělenou mezi řekou na staré a nové město, které nabízí možnost kochat se kulturou, ale tako kombinací gotické a moderní architektury. Během dalších dvou hodin je možné se dostat například k jednomu z největších evropských jezer – Balatonu a prozkoumat také krásy středního Maďarska. Blíž rakouské hranici je poté možné vlakem navštívit maďarskou stranu Neziderského jezera a města Sopron.

Německo dráhami na dosah

Německo je oblíbenou destinací českých turistů, nicméně právě Deutsche Bahn mohou být pro turisty někdy bolestí hlavy, a to zejména vlivem častého stávkování státních zaměstnanců, proto je důležité mít případně alternativní plán, díky dobré síti autobusů to však nebude problém. Hlavní město Berlín je dostupné přímým vlakovým spojením z Prahy, a to během necelých 4 hodin. Berlín je městem mnoha kulturních zážitků, koncertů, kultury, ale také mnoha subkultur.

Reklama

Z Berlína je poté možné cestovat nejen do celého Německa, ale také nočními vlaky do celé Evropy. Z Berlína je například dostupné přímé spojení do švédského Stockholmu nebo holandského Amsterdamu, kam je možné dojet během necelých 7 hodin. Kromě zahraničních jsou samozřejmě dostupné také německé vnitrostátní spoje, a to například do Mnichova, Dortmundu nebo přístavního Hamburku.

Za krásami polské přírody i historie

Polsko je unikátní a rozmanitou zemí ve které je možné najít opravdu vše – Polsko má historická i moderní města, unikátní přírodu a horské masivy, ale také moře na své severní hranici. Zároveň je však Polsko rozlehlou zemí, a proto je nutné pamatovat na to, že jakékoliv cestování vlakem napříč Polskem nebo do Polska zabere několik hodin.

Nejbližší vlakové spojení je možné najít z Ostravy, ze které je možné jet například do Krakova za necelé 3 hodiny. Krakov je poté ideálním spojením do zbytku Polska, například do hlavního města Varšavy, nebo k přímořskému městu Gdaňsk. Velmi dobré spojení existuje také s horskou oblastí – nejznámější je Zakopane, které je bránou nejen do Tater na polské straně, ale také k unikátním horským střediskům, lázním a rekreačním centru přímo na pomezí hor s nádhernými výhledy na horizont.

Nám blízké Slovensko

Dalším z našich sousedních států je Slovensko a také to má jednoduchou dostupnost z České republiky – vůbec nejrychlejší spojení je možné najít z jihomoravského Brna, velmi dobré spojení na všechny strany Slovenské republiky však poskytuje také Praha, a to přímým vlakem. Za necelé 4 hodiny je možné dorazit do hlavního města Bratislavy (které je mimochodem pouhou hodinu od Vídně a 2,5 hodin od Budapeště). Bratislava je skvělou branou také k do Malé Fatry směrem na Žilinu nebo do Nízkých Tater.

Přímým vlakem je možné dorazit také do Vysokých Tater směrem na Poprad nebo východních Košic. Spojení Praha – Košice je přímým vlakem dostupné během 9 hodin a je možné si vybrat noční vlak pro pohodlnou cestu a probudit se již v blízkosti Tater. Horská plesa, ale také Gerlachovský štít se tak stanou jednoduše dostupnými destinacemi.

S jedním přestupem až do Evropy

Ačkoliv Praha dříve byla důležitým bodem železniční dopravy, dnes tomu již tak bohužel není, a to také nedostatečnou modernizací českých kolejí, technologií a spojitosti – to ale neznamená, že by Evropa nebyla vlakem dostupná, bude to však vyžadovat minimálně jeden přestup v moderních uzlech železniční dopravy – Vídni, Berlíně nebo Hamburku.

Do italského Říma plného památek je možné se vydat přímým nočním vkladem z rakouské Vídně. Z Vídně je možné vyrazit v pozdních odpoledních hodinách a dopoledne po zhruba 14 hodinách jízdy dorazit do italské metropole.

Mezi Prahou a švýcarským Curychem sice existuje unikátní noční spojení, to je však dostupné pouze jednou denně – nicméně za 14 hodin je možné dorazit do švýcarské metropole. Jedním z výrazně dostupnějších spojů je však s jedním přestupem v rakouském Linci, kde je možné si prohlédnout unikátní budovy moderní galerie nebo se kochat mnoha parky.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina oznámila zničení všech 29 ruských dronů, kterými v noci útočilo Rusko

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle něhož drony mířily na jih, střed i na západ Ukrajiny. Proti Charkovské oblasti na severu země ruská armáda vystřelila raketu Iskander-M. Výbuchy byly hlášeny z okolí Rusy okupovaného Luhansku na východě Ukrajiny.

Ukrajina ještě ovládá tři pětiny Vovčansku, uvedl vicegubernátor

Ukrajinské síly ještě ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl dnes v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. Vovčansk ruská vojska okupovala po invazi na Ukrajinu, ale ukrajinská armáda jej osvobodila v září 2022 během své protiofenzivy.

Rodri z City vysvětluje, proč Arsenalu chybí mentalita potřebná k vítězství v Premier League

Manchester City získal čtvrtý titul v Premier League v řadě díky velkolepému vítězství nad West Hamem a upevnil si tak pozici jednoho z fotbalových velikánů pod vedením Pepa Guardioly. Záložník City Rodri přičítá tento historický úspěch jedinečné mentalitě a hladu po úspěchu, což jsou vlastnosti, které tým odlišují od jeho konkurentů, zejména Arsenalu. Navzdory silné sezóně Arsenalu Rodri poukázal na jeho mentalitu jako na důvod, proč neuspěl, a ukázal tak, jak zásadní roli hraje psychická odolnost při dosahování úspěchů v nejvyšší soutěži.

Lavrov a Putin označili zemřelého prezidenta Íránu za skutečného přítele Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.

Čína uvalila sankce na americké zbrojovky kvůli vojenské pomoci Tchaj-wanu

Čínské ministerstvo obchodu uvalilo sankce na obrannou divizi společnosti Boeing a další dva klíčové americké zbrojní dodavatele. Důvodem je výroba zbraní pro Tchaj-wan, samozvaný demokratický ostrov. Oznámení přišlo v den slavnostní přísahy nového tchajwanského prezidenta Laj Čching-tea, který slíbil, že bude stát chránit před čínskými hrozbami.

Nový tchajwanský prezident Lai Ching-te vyzývá k míru uprostřed rostoucího napětí s Čínou

Nově inaugurovaný tchajwanský prezident Lai Ching-te ve svém prvním projevu od nástupu do funkce v pondělí 20. května vyzval k míru a dobré vůli vůči Pekingu. Prezidentova výzva přichází v době, kdy Čína nadále zvyšuje vojenský a politický tlak na samosprávný ostrov.

Íránský prezident a ministr zahraničí zemřeli, nepřežili nehodu vrtulníku

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán, potvrdila íránská státní média. Na palubě se nacházel i ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. S pátráním po havarovaném stroji pomáhali záchranáři z Ruska i Turecka.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak vznikají zprávy

První video ze série Jak na média, kterou připravila ČTK Connect ve spolupráci s Google News Initiative, se věnuje tomu, jak vznikají zprávy, které...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina oznámila zničení všech 29 ruských dronů, kterými v noci útočilo Rusko

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle něhož drony mířily na jih, střed i na západ Ukrajiny. Proti Charkovské oblasti na severu země ruská armáda vystřelila raketu Iskander-M. Výbuchy byly hlášeny z okolí Rusy okupovaného Luhansku na východě Ukrajiny.

Ukrajina ještě ovládá tři pětiny Vovčansku, uvedl vicegubernátor

Ukrajinské síly ještě ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl dnes v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. Vovčansk ruská vojska okupovala po invazi na Ukrajinu, ale ukrajinská armáda jej osvobodila v září 2022 během své protiofenzivy.

Klimatičtí vědci: Globální oteplování nám připraví dystopickou budoucnost

Naše planeta se oteplí nejméně o 2,5 stupně Celsia a bude uvržena do klimatického chaosu a dystopie. List The Guardian provedl průzkum mezi stovkami klimatických vědců Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), přičemž valná většina nevěří, že svět udrží průměrnou teplotu na uzdě.

Rodri z City vysvětluje, proč Arsenalu chybí mentalita potřebná k vítězství v Premier League

Manchester City získal čtvrtý titul v Premier League v řadě díky velkolepému vítězství nad West Hamem a upevnil si tak pozici jednoho z fotbalových velikánů pod vedením Pepa Guardioly. Záložník City Rodri přičítá tento historický úspěch jedinečné mentalitě a hladu po úspěchu, což jsou vlastnosti, které tým odlišují od jeho konkurentů, zejména Arsenalu. Navzdory silné sezóně Arsenalu Rodri poukázal na jeho mentalitu jako na důvod, proč neuspěl, a ukázal tak, jak zásadní roli hraje psychická odolnost při dosahování úspěchů v nejvyšší soutěži.

Lavrov a Putin označili zemřelého prezidenta Íránu za skutečného přítele Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.

Čína uvalila sankce na americké zbrojovky kvůli vojenské pomoci Tchaj-wanu

Čínské ministerstvo obchodu uvalilo sankce na obrannou divizi společnosti Boeing a další dva klíčové americké zbrojní dodavatele. Důvodem je výroba zbraní pro Tchaj-wan, samozvaný demokratický ostrov. Oznámení přišlo v den slavnostní přísahy nového tchajwanského prezidenta Laj Čching-tea, který slíbil, že bude stát chránit před čínskými hrozbami.

Nový tchajwanský prezident Lai Ching-te vyzývá k míru uprostřed rostoucího napětí s Čínou

Nově inaugurovaný tchajwanský prezident Lai Ching-te ve svém prvním projevu od nástupu do funkce v pondělí 20. května vyzval k míru a dobré vůli vůči Pekingu. Prezidentova výzva přichází v době, kdy Čína nadále zvyšuje vojenský a politický tlak na samosprávný ostrov.

Íránský prezident a ministr zahraničí zemřeli, nepřežili nehodu vrtulníku

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán, potvrdila íránská státní média. Na palubě se nacházel i ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. S pátráním po havarovaném stroji pomáhali záchranáři z Ruska i Turecka.

Jessica Biel boří tabu: Svou knihou pro děti se snaží normalizovat konverzaci o menstruaci

Jessica Biel se vydává do světa dětské literatury s cílem změnit způsob, jakým se mluví o menstruaci. Její nová kniha A Kids Book About Periods se pokouší prolomit tabu a kulturní stigma spojené s periodou a podpořit otevřené a pozitivní rozhovory mezi dětmi a dospělými.

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší média po oznámení o zničení minolovky

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší dnes ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na dnešek. Námořnictvo se zdrželo podrobností, podobně i ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu, a ukrajinské ministerstvo obrany poblahopřálo bojovníkům, kteří se postarali o "další špatný den Černomořské flotily". Ruská strana se nevyjádřila, což však v podobných případech bývá obvyklé.
Reklama
Reklama