ZprávyVítězství povstalců potěšilo i znepokojilo Izrael, poslal k Sýrii tanky

Vítězství povstalců potěšilo i znepokojilo Izrael, poslal k Sýrii tanky

Pád režimu diktátora Bašára Asada během bleskové ofenzívy povstalců vedených skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) znervóznělo Izrael. Ten preventivně poslal tanky do nárazníkové zóny v okupovaných Golanských výšinách. V Sýrii stále dochází k bojům mezi protureckými frakcemi a kurdskými militanty a USA tam bombardovaly pozice Islámského státu (IS). Informují o tom BBC a Al-Džazíra.

Povstalci svrhli Asadův režim bleskově a prakticky bez odboru. Diktátor uprchl se svou rodinou do Moskvy, jak se potvrdilo po spekulacích o jeho smrti, syrská armáda se stáhla, Rusové evakuovali své základny a do Sýrie se vrací uprchlíci žijící v zahraničí. Země však není ani po svržení Asadova režimu stabilní a někteří odborníci se obávají černých scénářů.

V noci na pondělí se bojovalo ve městě Manbidž na severu země, povstalci podporovaní Tureckem se tam střetli s kurdskými bojovníky. Vůdce povstání Abú Muhammad al-Džulání, napravený džihádista z al-Káidy a IS, přitom slíbil, že nová vláda v Sýrii bude tolerantní vůči křesťanským a kurdským menšinám.

Povstalci po dobytí Damašku prohlásili, že se nechtějí nikomu mstít a že zavládne v Sýrii vláda míru. Zatím tam alespoň v tomto případě skutečně není pozorováno žádné vraždění, lynčování ani rabování. Spojené státy se však přesto vítězství islamistických skupin obávají a někteří experti zmínili strach ze zavedení vlády podobné IS nebo Tálibánu, krvavých bojů mezi povstalci a další občanské války.

Nervózní je podle televize BBC také Izrael, jenž poslal do demilitarizované zóny v okupovaných Golanských výšinách tanky. „Nedovolíme žádné nepřátelské síle, aby se usadila na našich hranicích,“ prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Asadův pád hraje do karet Izraeli i Turecku

Nicméně dal jasně najevo, že doufá v dobré vztahy s novou formující se vládou v Sýrii. Přítomnost izraelské armády v 60 kilometrů dlouhé nárazníkové zóně, kterou opustila roku 1974, bude dočasná a potrvá do oznámení nové vlády.

Netanjahu označil vítězství povstalců za historický okamžik na Blízkém východě. „Kolaps Asadova režimu a tyranie v Damašku nabízí velkou příležitost, ale je také plná významných nebezpečí,“ řekl izraelský premiér.

Spojené státy zase mají obavy, že pád Asadova režimu posílí IS. Americké stíhačky v noci na pondělí proto udeřily na pozice tohoto hnutí.

Vítězství povstalců v Sýrii hraje do karet Turecku, jehož vliv v zemi stoupne, a Izraeli – ze Sýrie se totiž stane slabší a méně nebezpečný soused a Tel Aviv bude moci snáze prosazovat svou regionální agentu. „Dostali to, o čem celou dobu říkali,“ že chtějí,“ uvedl korespondent Al-Džazíry Zein Basravi.

Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země, zatím však není jasné, kde se nachází.

Doporučujeme

USA a Írán se podle Trumpa v úterý setkají v Dauhá, Teherán to nepotvrdil

Představitelé Íránu a USA se v úterý setkají v katarském Dauhá na žádost Teheránu, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Schůzky se zúčastní Trumpovi vyslanci Steve Witkoff a Jared Kushner, uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na okraj jednání na vysoké úrovni se podle ní uskuteční technická jednání. Náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbabádího dříve popřel zprávy médií o možných úterních technických jednáních stran v Kataru, informuje agentura AP.

Střelba v německém centru pro mládež, pět lidí zemřelo

Při střelbě v zařízení pro péči o mládež v severoněmeckém městě Stade zahynulo pět lidí a několik dalších utrpělo zranění. Oznámila to v pondělí místní policie, která na místě zadržela dva podezřelé, včetně předpokládaného střelce. Okolnosti útoku jsou nadále předmětem vyšetřování.

Cenový strop na benzin i naftu znovu mírně vzroste

Řidiči si v úterý za benzin i naftu mohou připlatit o několik haléřů víc. Stát stanovil nový cenový strop na benzin na 40,47 koruny za litr a na naftu na 36,47 koruny za litr, regulace cen pohonných hmot navíc bude pokračovat až do 19. července.

Při ruském útoku na Dnipro zemřelo pět lidí

Při ruském útoku na město Dnipro na jihovýchodě Ukrajiny byli zabiti čtyři lidé. Informoval o tom dnes šéf vojenské správy regionu Oleksandr Hanža. Dalších deset osob bylo podle něj zraněno. Rusko hlásí údajné dobytí další vesnice ve východoukrajinské Dněpropetrovské oblasti.

Írán oznámil uvolnění šesti miliard dolarů z Kataru

Íránský prezident Masúd Pezeškján tvrdí, že Katar uvolní část zmrazených íránských prostředků v hodnotě šesti miliard dolarů. Peníze mají tvořit polovinu z celkových dvanácti miliard dolarů íránských zdrojů držených v Kataru, zatímco jednání o uklidnění napětí na Blízkém východě zůstávají křehká.

Izraelský letecký útok v Gaze si vyžádal tři oběti včetně osmiletého dítěte

Při dnešním izraelském leteckém úderu v centrální části Pásma Gazy zahynuli nejméně tři lidé, včetně osmiletého dítěte. Úder zasáhl stan v oblasti města Deir al-Balah, kde se ukrývali vysídlení lidé. Izraelská armáda uvedla, že cílem byl člen palestinského hnutí Islámský džihád, který se podle ní podílel na útoku na Izrael ze 7. října 2023, informovala o tom agentura AP.

Írán tvrdí, že obdrží šest miliard dolarů ze zmrazených aktiv v Kataru

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že jeho země po dohodě s USA, která zrušila sankce týkající se ropy a petrochemického průmyslu, obdrží aktiva v hodnotě šesti miliard z 12 miliard dolarů zmrazených v Kataru. S odkazem na íránská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Nové továrny a datová centra. Jižní Korea spouští historický technologický plán

Jižní Korea chce vsadit svou budoucnost na čipy a umělou inteligenci (AI). Prezident I Če-mjong v pondělí představil investiční plán v hodnotě nejméně 880 miliard dolarů (zhruba 18,7 bilionu korun), který má během příštích let proměnit zemi v jednu z technologických velmocí.

Malajsie o rok prodloužila pátrání po zmizelém letounu z letu MH370

Malajsie o rok prodloužila smlouvu s americko-britskou firmou Ocean Infinity, která se zabývá hlubokomořským průzkumem. Nadále tak bude pokračovat podvodní pátrání po pohřešovaném letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, oznámilo dnes malajsijské ministerstvo dopravy, které citovala agentura Reuters.

Nejvyšší soud USA bude před letní pauzou rozhodovat o Trumpových pravomocech

Nejvyšší soud Spojených států završuje zasedací období, v němž se hojně zabýval široce pojatým výkladem prezidentských pravomocí, které prosazuje šéf Bílého domu Donald Trump. Očekává se, že tento týden rozhodne v osmi případech, které mu zbývají před tím, než se soudci rozejdou na letní přestávku. Je mezi nimi spor o Trumpovu snahu omezit automatické udělování amerického občanství dětem narozeným v USA či pokus odvolat guvernérku centrální banky USA (Fed) Lisu Cookovou. Píše o tom agentura AP.

Pákistán udeřil na Afghánistán. Tálibán hlásí desítky mrtvých

Pákistán v neděli provedl letecké i pozemní údery na afghánské provincie podél svých hranic. Podle úřadů pod správou hnutí Tálibán zemřely a byly zraněny desítky lidí. Kábul obviňuje Islamábád z útočení na civilní infrastrukturu, Pákistán však tvrdí, že cílil na úkryty teroristů. Údery následovaly po sebevražedném útoku na velitelství elitní pákistánské jednotky v Karáčí. Pákistán dlouhodobě obviňuje Afghánistán z ukrývání teroristů.

Tisíce Srbů pokračují v protestech i po oznámení rezignace prezidenta Vučiće

Oznámení prezidenta Aleksandara Vučiće o chystané rezignaci protesty v Srbsku nezastavilo. Do ulic města Kraljevo znovu vyšly tisíce lidí, kteří se obávají, že si dlouholetý prezident udrží vliv i po odchodu z funkce. Demonstrace navazují na studentské protesty, které před více než rokem odstartovala tragédie na nádraží v Novém Sadu.

WHO: Vlna veder má v Evropě na svědomí 1300 životů

Bezprecedentní vlna veder, která na přelomu června a července zasáhla Evropu, mohla být příčinou stovek úmrtí navíc. Uvedl to šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle něhož bylo od 21. června v souvislosti s extrémními teplotami zaznamenáno více než 1300 nadměrných úmrtí.

Při pádu vrtulníku Saudi Aramco zemřelo 14 lidí

Vrtulník patřící ropné společnosti Saudi Aramco se zřítil v Ras Tanura na východním pobřeží Saúdské Arábie. Nehodu nepřežil nikdo ze 14 lidí na palubě, všichni mrtví byli saúdští občané.

Putin přiznal nedostatek paliva v některých ruských regionech

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přiznal, že problémy s dodávkami paliva vedly k jeho nedostatku v některých ruských regionech. Informovala o tom agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama