ITBoxVision Pro: Ambiciózní headset pro smíšenou realitu od společnosti Apple

Vision Pro: Ambiciózní headset pro smíšenou realitu od společnosti Apple

Apple oznámil náhlavní soupravu Vision Pro na své vývojářské konferenci WWDC. Headset pro smíšenou realitu se začne prodávat na americkém trhu začátkem příštího roku za 3499 dolarů (asi 77 000 korun) a později ve stejném roce i v Evropě. Informoval o tom server The Verge.

Cena Vision Pro je podstatně vyšší než u ostatních náhlavních souprav pro smíšenou realitu, které jsou v současnosti na trhu. Minulý týden oznámila společnost Meta headset Quest 3, který stojí 499 dolarů (kolem 11 tisíc korun). Apple cenu ospravedlňuje velkým množstvím funkcí a vysoce kvalitním zpracováním. „Díky úzké integraci hardwaru a softwaru jsme navrhli samostatný prostorový počítač v kompaktním nositelném provedení, který je nejpokročilejším osobním elektronickým zařízením vůbec,“ uvedl Mike Rockwell, viceprezident divize Technology Development Group společnosti Apple.

Podle ukázky vypadá headset výrazně lépe, než jakákoli jiná AR nebo VR náhlavní souprava. Samotný headset je poměrně tenký a většinu hmotnosti a velikosti zařízení tvoří látkový obal a velký plyšový pásek kolem zadní strany. Brýle jsou mírně zakřivené a měly by poměrně dobře obepínat většinu obličejů. Celé zařízení má stříbrnou barvu, až po kabel vycházející z levé strany a baterii velikosti iPhonu ve spodní části, která zajišťuje dvouhodinovou výdrž.

Jak uvedl server The Verge, zařízení pohání čip M2 a nový čip R1, který zpracovává vstupní data z 12 kamer, pěti senzorů a šesti mikrofonů. Obraz se vykresluje na 2 micro-LED displeje, které mají dohromady 23 milionů pixelů. Vision Pro běží na operačním systému visionOS.

Vision Pro přináší podle společnosti nový způsob, „jakým uživatelé pracují se svými oblíbenými aplikacemi, užívají si televizní pořady a filmy a spojují se s ostatními přes FaceTime“. Headset nabízí trojrozměrné rozhraní, které osvobozuje aplikace od hranic displeje, takže se mohou zobrazovat vedle sebe v libovolném měřítku. Vše se dá poté ovládat očima, rukama a hlasem uživatele. Zařízení také umožňuje nahrávání pomocí 3D kamery. Uživatelé mají přístup k celé své knihovně na iCloudu a mohou si prohlížet své fotografie a videa v životní velikosti.

Doporučujeme

Trump vyjednal třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou

Rusko a Ukrajina potvrdily třídenní příměří, které má platit od 9. do 11. května. Oznámil ho americký prezident Donald Trump, podle něhož se obě strany dohodly také na výměně 1000 zajatců z každé strany.

Amsterdam zakázal reklamy na maso a fosilní paliva

Amsterdam od začátku května zakázal reklamy na maso a produkty spojené s fosilními palivy ve veřejném prostoru. Z tramvajových zastávek, billboardů nebo stanic metra zmizely propagace burgerů, letenek, SUV i benzinových aut. Nizozemská metropole se tak stala první hlavní městem na světě, které podobné opatření zavedlo.

Evropa může kvůli nedostatku paliva sáhnout po amerických zásobách

Evropské aerolinky by mohly začít více využívat letecké palivo vyráběné ve Spojených státech. Důvodem jsou obavy z možného nedostatku paliva po narušení dodávek z oblasti Perského zálivu. Situaci komplikuje válka USA a Izraele s Íránem, která už výrazně zvedla cenu paliva pro evropské dopravce.

EK: Aerolinky kvůli drahému palivu nesmějí zpětně zdražovat letenky

Aerolinky kvůli růstu cen paliva způsobenému válkou na Blízkém východě nesmějí dodatečně navyšovat ceny již zakoupených letenek prostřednictvím palivových příplatků. Dopady války v Íránu na trh s leteckým palivem nejsou natolik závažné, aby ospravedlnily plošné omezení práv cestujících. Uvedla to Evropská komise v nových pokynech pro dopravní sektor EU vytvořených s ohledem na současnou krizi na Blízkém východě.

Hasiči u elektrárny v Černobylu bojují s rozsáhlým lesním požárem

V uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny bojují podle ukrajinských úřadů hasiči s rozsáhlým lesním požárem. Ten vypukl ve čtvrtek v důsledku pádu dronu na území tamní rezervace. Dnes se požár rozšířil na odhadovanou plochu přibližně 1100 hektarů, práci hasičů ztěžují nárazy větru a obtížný terén. Podle agentury AFP nebyl zaznamenán žádný nárůst radioaktivity.

Pachatelé zajali rukojmí při přepadení banky v Sinzigu na západě Německa

Pachatelé zajali rukojmí při přepadení pobočky banky Volksbank ve městě Sinzig ve spolkové zemi Porýní-Falc na západě Německa. Na místě zasahuje velký počet bezpečnostních složek, píše agentura DPA s odvoláním na policii. Ta se domnívá, že mezi rukojmími nejsou klienti banky. Nic podle policie nenaznačuje, že jsou na místě mrtví či zranění. Jedním ze zajatých je řidič vozidla, které převáželo peníze.

V Realu Madrid vypukl konflikt mezi Valverdem a Tchouaménim

Atmosféra v Realu Madrid houstne. Podle informací ze Španělska se během posledních dnů dostali do ostrého konfliktu Federico Valverde a Aurélien Tchouaméni. Napětí mělo vyvrcholit dvěma potyčkami na tréninku, po kterých skončil uruguayský záložník v nemocnici s poraněním hlavy. Klub už zahájil disciplinární řízení a situaci řeší interně.

Rusko podle Kyjeva útočilo na frontě, Moskva ohlásila stovky ukrajinských dronů

Rusko v noci útočilo na ukrajinské pozice na frontě a vyslalo nad Ukrajinu drony, napsal dnes na telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské síly podle něj zasáhly mimo jiné ropné zařízení v ruské Jaroslavli. Obě země se navzájem obviňují z porušení příměří, které Moskva jednostranně vyhlásila v souvislosti s oslavami konce druhé světové války. Rusko ohlásilo stovky sestřelených ukrajinských dronů, Kyjev podle něj útočil na vojenské i civilní cíle.

Tři turisté zahynuli a po deseti se pátrá po výbuchu sopky ve východní Indonésii

Tři turisté zahynuli a po dalších deseti se dále pátrá po dnešním výbuchu sopky na ostrově Halmanera ve východní Indonésii. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policii. Záchranáři původně uváděli, že hledají 20 pohřešovaných turistů, z nichž devět je singapurské národnosti. Oblak dýmu po ranní erupci vulkánu stoupá kilometry vysoko.

WHO: Letuška hospitalizovaná v Amsterdamu měla negativní test na hantavirus

V Amsterodamu hospitalizovaná letuška, která vykazovala možné příznaky nákazy hantavirem, na něj měla negativní test, oznámila dnes podle tiskových agentur Světová zdravotnická organizace (WHO). Nizozemka zaměstnaná u letecké společnosti KLM přišla do kontaktu s infikovanou 69letou ženou z výletní lodi MV Hondius, na níž nákaza v Atlantickém oceánu vypukla. Nakažená žena, rovněž Nizozemka, později zemřela v johannesburské nemocnici. Na nákazu dosud zemřeli tři cestující výletní lodi.

Soud rozhodl, že Trumpova nejnovější cla jsou nezákonná, částečně je zablokoval

Nejnovější globální desetiprocentní cla uvalená v únoru americkým prezidentem Donaldem Trumpem podle obchodního zákona z roku 1974 jsou nezákonná, rozhodl ve čtvrtek americký soud pro mezinárodní obchod. Zablokoval je však pouze pro dva soukromé dovozce a americký stát Washington. Rozhodnutí soudu ponechává dočasné celní poplatky, které by měly vypršet v červenci, v platnosti pro všechny ostatní dovozce, zatímco soudy projednají případné odvolání vládou. Píše o tom agentura Reuters.

Trump dal EU ultimátum, aby schválila obchodní dohodu s USA

Donald Trump pohrozil Evropské unii výrazným zvýšením cel, pokud do začátku července nesplní podmínky obchodní dohody se Spojenými státy. Nový termín stanovil na 4. července, tedy den amerického státního svátku.

SUV mění evropská města i klima

Evropa řeší, jak dál naložit s rostoucí oblibou velkých aut. SUV zabírají více místa, spotřebují více energie a při nehodách představují větší riziko. Tlak na změnu sílí ve chvíli, kdy města bojují se znečištěným ovzduším, přehříváním ulic i snahou dostat více lidí z aut do veřejné dopravy, na kola nebo na chodníky.

Austrálie obvinila dvě ženy spojené s ISIS ze zločinů proti lidskosti

Australské úřady obvinily tři ženy spojené s Islámským státem po jejich návratu ze Sýrie. Dvě čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti kvůli údajně drženým otrokyním. Třetí žena čelí obvinění z podpory teroristické organizace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama