ZprávyVím, jak dělat tuhle práci. Biden na mítinku odmítl, že by se...

Vím, jak dělat tuhle práci. Biden na mítinku odmítl, že by se prezidentských voleb vzdal

Po výzvách některých demokratů, aby se po katastrofálním výkonu v debatě vzdal kandidatury, prezident Joe Biden na mítinku dal jasně najevo, že svou volební kampaň nemá v plánu ukončit. Dokonce slíbil, že v listopadových volbách porazí Donalda Trumpa. Píše o tom USA Today, ABC News a další servery.

Vím, že nejsem žádný mladík, abych to řekl na rovinu,“ řekl Biden ke konci předvolebního shromáždění v Raleighu v Severní Karolíně. „Lidi, už nechodím tak lehce jako dřív. Nemluvím tak hladce jako dřív. Nedebatuji tak dobře jako dřív. Ale vím, co vím. Vím, jak říkat pravdu,“ prohlásil podle USA Today jednaosmdesátiletý prezident.

Vím, co je správné a co ne, vím, jak dělat tuhle práci. Umím věci dotáhnout do konce. A vím, stejně jako to vědí miliony Američanů, že když vás srazí na kolena, tak znovu vstanete,“ řekl Biden a vyvolal hlasitý potlesk příznivců.

Biden vystoupil na pódium za skandování „ještě čtyři roky“, které následovalo po vystoupení rapperů Fat Joea a E-40. Hned v úvodu svého vystoupení se snažil rozptýlit jakékoli pochybnosti, že by po čtvrteční bouřlivé debatě mohl ukončit svou kandidaturu na prezidenta.

Jsem zde v Severní Karolíně z jediného důvodu. Mám v úmyslu v listopadu v tomto státě zvítězit,“ řekl Biden. „A pokud zde zvítězíme, vyhrajeme volby.“

Působil lépe než v debatě

Biden projevil mnohem více energie a mluvil srozumitelněji než v debatě, kdy se snažil poskládat souvislé věty, ztrácel se v odpovědích a nedokázal vyvrátit mnoho Trumpových nepravd. Ve svém pátečním projevu Biden Trumpa označil za morálně zkaženého lháře.

Tak, přátelé, nevím, co jste dělali včera večer, ale já jsem strávil 90 minut na pódiu debatou s člověkem, který má morálku pouliční kočky,“ řekl Biden.Trump podle něj překonal „nový rekord v počtu lží vyřčených v jedné debatě“. Vyzdvihl především to, že bývalý prezident a předpokládaný republikánský kandidát bagatelizoval svou roli při útoku na americký Kapitol 6. ledna 2021.

Lhal o tom, že s povstáním 6. ledna neměl nic společného. Všichni jsme to viděli na vlastní oči. Sledovali jsme to v televizi,“ řekl Biden. „Donald Trump zničí naši demokracii. Já ji budu bránit,“ prohlásil rezolutně.

Během čtvrteční debaty, kterou pořádala CNN, byl Bidenův hlas od začátku chraplavý a skřípavý. Zadrhával, musel se opravovat. Občas bylo těžké chápat, o čem mluví. Při jedné příležitosti se zdálo, že prezident ztratil tok myšlenek. Přestal mluvit a zmateně zakončil větu slovy „konečně jsme porazili Medicare“. A zatímco Trump mluvil, Biden se často díval jeho směrem s prázdným pohledem a otevřenými ústy.

Jeho vystoupení vedlo k výzvám anonymních demokratických zákonodárců, probidenovských publicistů a dalších Trumpových kritiků, aby Biden odstoupil a nechal kandidovat někoho jiného.

Neustoupí, řekl poradce

Před Bidenovým mítinkem v Raleighu řekl poradce Bidenovy kampaně novinářům, že Biden neplánuje odstoupit z boje. Určitě se podle něj zúčastní druhé debaty proti Trumpovi. Bidenovi spojenci v Kongresu, včetně vůdce sněmovní většiny Hakeema Jeffriese a republikána Jima Clyburna, D-S.C., se ohradili proti obavám demokratů a uvedli, že Biden by měl zůstat v kurzu.

Biden také zopakoval, že Trump pomohl ukončit právo žen na potrat v celé zemi. Tvrdil, že bývalý prezident a jeho spojenci z řad republikánů chtějí prosadit národní zákaz potratů.

Včera večer jsem jasně řekl, že pokud mě a Kamalu Harris znovu zvolíte, učiníme z rozsudku Roe v. Wade zákon, který bude platit v celé zemi,“ prohlásil podle ABC News.

Své vystoupení obhajovala také Jill Biden, která měla na sobě šaty s nápisem „volím“.

To, co jste včera večer viděli v debatě, byl Joe Biden. Čestný a charakterní prezident, který říkal pravdu. Zatímco Donald Trump říkal lež za lží,“ uvedla první dáma.



Doporučujeme

Michelinský restauratér v Koreji sypal do jídla mravence, hrozí mu rok vězení

Jihokorejská prokuratura navrhla roční trest vězení pro majitele restaurace oceněné dvěma michelinskými hvězdami, který podle obžaloby několik let podával hostům dezerty zdobené mravenci.

Nicolás Maduro se znovu postavil před americký soud kvůli obchodu s drogami

Sesazený venezuelský prezident Nicolás Maduro se ve středu znovu objevil před federálním soudem v New Yorku. Spolu se svou manželkou Cilií Flores čelí obvinění z rozsáhlého pašování kokainu do Spojených států. Oba vinu odmítají a jejich obhajoba chce napadnout nejen samotnou obžalobu, ale také způsob Madurova zadržení.

Ukrajina během noci udeřila na cíle na Krymu, Rusko zasáhlo u Kyjeva bytový dům

Ukrajina během noci na dnešek zasáhla drony Ruskem anektovaný poloostrov Krym, odkud jsou hlášeny exploze, požáry a výpadky dodávek elektrické energie. Tvrdí to telegramové kanály včetně ukrajinského Exilenova+. Ukrajina v posledních měsících zintenzivnila údery na Krym, aby narušila jeho zásobování a odřízla ho od Ruska. Rusko při nočních úderech zasáhlo podle portálu Ukrajinska pravda bytový dům u Kyjeva, kde utrpělo pět lidí včetně tří dětí zranění. Hasiči na místě zlikvidovali požár.

KOMENTÁŘ: Svět najednou ropu nechce, i když má nedostatek paliv. Proč?

Blízký východ se utápí v další spirále nepokojů, oživení války mezi Spojenými státy a Íránem žene vzhůru ceny ropy. Trh už je narušený tak dlouho, že se začíná na bezprecedentní situaci adaptovat. O surovou ropu je tak paradoxně mimořádně malý zájem.

Modelingový agent s vazbami na Epsteina byl ve Francii nalezen mrtvý

Někdejší modelingový agent Daniel Siad, který měl vazby na sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, byl nalezen mrtvý ve svém domě ve Francii. Píší o tom agentura AFP a deník Le Figaro s odvoláním na prokuraturu v Nanterre. Devětašedesátiletý Švéd alžírského původu čelil podezření, že po celém světě rekrutoval dívky pro Epsteina a že se podílel na finančníkových zločinech obchodování s lidmi a sexuálního zneužívání. Modelky podle stanice BFMTV hledal i v Česku. Bylo na něj podáno několik trestních oznámení kvůli obvinění ze znásilnění.

CSG investuje v USA do výroby motorů pro drony

Česká průmyslová skupina CSG rozšíří své působení ve Spojených státech. Ve Wisconsinu plánuje vyrábět malé proudové motory určené pro bezpilotní letouny a další obranné systémy. Počáteční investice může dosáhnout 15 milionů dolarů.

Rubio: Kontrola Hormuzského průlivu by vytvořila nebezpečný precedent

Americký ministr zahraničí Marco Rubio na setkání členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Manile varoval před íránským vybíráním mýtného v Hormuzském průlivu. Mohlo by to podle něj inspirovat k podobnému kroku jiné mocnosti. Také řekl, že Teherán nebere rozhovory o ukončení konfliktu vážně.

Počet obětí silných bouří v Chile stoupl na 13, sedm lidí se pohřešuje

Prudké přívalové deště na severu Chile z poloviny tohoto měsíce si vyžádaly nejméně 13 mrtvých a sedm pohřešovaných. Více než 60.000 lidí zůstává odříznutých od okolního světa kvůli podemletým silnicím a rozvodněným řekám. S odkazem na chilské úřady o tom dnes informovala agentura AFP.

Paradox klimatických změn: USA čelí intenzivnímu suchu, lesním požárům i záplavám současně

Zatímco americký prezident Donald Trump označuje klimatické změny za největší podvod v historii, Spojené státy zasáhlo na jedné straně sucho a lesní požáry, na druhé straně prudké záplavy. Tyto zdánlivě nesouvisející události posilují klimatické změny. Do USA se navíc dostává kouř z lesních požárů v Kanadě.

Ve světových vodách ubývá kyslík

Množství kyslíku ve světových oceánech, jezerech, řekách i pobřežních vodách postupně klesá. Tento proces ohrožuje vodní organismy, narušuje fungování ekosystémů a může oslabit přirozené mechanismy, které pomáhají regulovat klima na Zemi.

Ukrajina hlásí zasažení 13 ruských plavidel za 48 hodin

Ukrajina za posledních 48 hodin zasáhla v Černém a Azovském moři 13 ruských plavidel. Dnes to na síti Telegram oznámil velitel ukrajinských dronových jednotek Robert Brovdi, známý pod přezdívkou Maďar. Ruské ministerstvo obrany mezitím ohlásilo, že ruské síly v noci zaútočily v ukrajinské Oděské oblasti na přístavy, zasáhly dvě lodě a také nádrže s palivem a mazivem.

Francie jako první v Evropě zakázala sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament v úterý schválil zákaz užívání sociálních sítí u dětí mladších 15 let. Jedná se o první takový zákaz v Evropě. Vlastní pravidla pro věkové omezení však připravuje zhruba desítka dalších evropských zemí. Česká vláda například podpořila zákaz mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení ve školách. Některé země Evropské unie (EU) požadují celounijní postup.

Írán v odvetě zaútočil na americká zařízení v Kuvajtu, Bahrajnu a Jordánsku

Americké velitelství CENTCOM oznámilo v noci na dnešek novou vlnu úderů na Írán, a to jedenáctou noc po sobě. Íránská média informují o explozích na několika místech v zemi. Nad Teheránem zasahovala protivzdušná obrana. Americká armáda tvrdí, že cílem je snížit íránskou schopnost napadat obchodní lodě v Hormuzském průlivu. Íránská armáda k ránu odpověděla odvetnými dronovými útoky na americká vojenská zařízení v Kuvajtu, Jordánsku a Bahrajnu, informovala íránská tisková agentura IRNA.

Galaxy dá pět milionů dolarů na ochranu bitcoinu před kvantovými počítači

Kvantové počítače zatím zabezpečení bitcoinu prolomit nedokážou, jejich vývoj ale postupuje rychle. Společnost Galaxy proto vyčlenila až pět milionů dolarů na projekty, které mají nejznámější kryptoměnu připravit na budoucí technologickou hrozbu.

Otřesy v Ukrajinské armádě: Zelenskyj odvolal Syrského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer oznámil změnu na postu vrchního velitele ukrajinské armády. Dosavadního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandra Syrského nahradí Mychajlo Drapatyj. Jedná se o reakci na rozsáhlé protesty proti odvolání ministra obrany Mychajla Fedorova. Ten se dostal do konfliktu se Syrským.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama