Reklama
4 C
Czech
Středa 8. dubna 2026
Protext ČTKVíce peněz na pomůcky pro žáky. Obce chtějí změnu v proplácení nemocenských...

Více peněz na pomůcky pro žáky. Obce chtějí změnu v proplácení nemocenských na školách

Praha 28. února 2023 (PROTEXT) – Zástupci Sdružení místních samospráv ČR jednali dnes s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Vladimírem Balašem o změně v proplácení nemocenských pracovníkům mateřských a základních škol. Dnes školy tyto náhrady platu v prvních 14 dnech nemoci hradí z tzv. ostatních neinvestičních výdajů (ONIV), které by ale měly být určeny zejména na školní pomůcky, učebnice nebo zajištění dopravy při vzdělávacích akcích. SMS ČR navrhuje, aby byly nemocenské hrazeny ze mzdové kapitoly školních rozpočtů.

„Stávající objem ONIV je naprosto nedostatečný, aby z něj bylo kryto vše potřebné, pomůckami počínaje a plaváním žáků konče, v kombinaci s úhradou nákladů za nemocenskou či karanténu zaměstnanců škol. Tato kombinace výdajů a jejich výše je pro školy neúnosná a způsobuje jim značné komplikace. Věřím, že v této věci získáme i podporu MŠMT pro další jednání s ministerstvem financí ČR,“ říká Oldřich Vávra, první místopředseda Sdružení místních samospráv ČR.

Podporu návrhu vyjádřili již předseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Ivo Vondrák a místopředseda výboru Marek Výborný.

SMS ČR navrhuje proplácet náhrady platu za prvních 14 dnů nemocenské nikoliv z ONIV, ale přímo ze mzdových výdajů jednotlivých škol. Finance v rámci ONIV by pak školy využívaly plně pro potřeby související se zákonnými požadavky na bezplatné vzdělávání – například zajištění dalšího vzdělávání pedagogů, didaktické pomůcky, učebnice či dopravu na plavání.

Příjem za prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény) je (nedaněným) příjmem zaměstnance. Dle zákoníku práce (§192 a násl) je jednou z náhrad platu. Z důvodu metodiky stanovené Ministerstvem financí ji však dnes není možné hradit z prostředků na platy (jako je tomu např. u náhrady platu za dovolenou).

Situace je pro mnohé školy závažná, protože se potýkají v rámci ONIV od loňska se sníženým prostředků, které mají k dispozici. Podstatná část financí je v této položce totiž spojena účelově s výdaji pro oblast digitalizace. Zatímco v rámci ONIV bylo pro školy v roce 2021 určeno 3,21 miliardy korun (bez pevného účelu), v roce 2022 to bylo 2,27 miliardy korun a 1,24 miliardy korun účelově vázáno výhradně na oblast IT. Totožná je situace i v letošním roce.

„Reálně dnes mají školy na své běžné provozní potřeby oproti roku 2021 o téměř miliardu korun méně. Předpokládaným výsledkem bude, že školy se budou častěji obracet na zřizovatele s žádosti o navýšení příspěvku,“ varuje Oldřich Vávra.

Náklady na hrazení nemocenských a karantén narostly školám zásadně v posledních třech letech s příchodem onemocnění covid-19 a karanténami jak vyučujících, tak dětí. Růst objemu náhrad za dočasnou pracovní neschopnost je ovlivněn také dynamickým růstem platů v posledních letech a zrušením tzv. karenční doby v roce 2019, kdy je nemocenská hrazena již od prvního dne pracovní neschopnosti.

„Tato změna přispěje k vysoce potřebnému posílení financování regionálního školství, kdy dochází zejména k nárůstu provozních nákladů ve všech sférách, především pak nákladů za energie,“ dodává Oldřich Vávra.

Sdružení místních samospráv ČR sdružuje více jak 2200 obcí z nich většina je zřizovatelem základní či mateřské školy.

O Sdružení místních samospráv ČR

Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje více než 2 200 obcí a měst v ČR.

Kontakt pro další informace:

Šárka Kuželová

tisková mluvčí SMS ČR

sarka.kuzelova@smscr.cz

Reklama

Doporučujeme

Osm týmů, čtyři příběhy. Liga mistrů vstupuje do čtvrtfinále

Osm týmů zůstává ve hře o trofej. Čtvrtfinále Ligy mistrů nabízí tradiční giganty, ofenzivní přestřelky i nejisté formy. Každý duel má vlastní příběh a žádný favorit nemá nic jisté.

Útok na kryptoměnový projekt ukazuje novou taktiku hackerů

Kryptoměnový projekt Drift přišel o 270 milionů dolarů po útoku, který neproběhl klasickým způsobem přes chybu v kódu. Útočníci místo toho několik měsíců budovali důvěru a pronikli přímo do fungování projektu.

Írán po letech propustil Francouze Kohler a Parise

Francouzští občané Cécile Kohler a Jacques Paris, které íránský režim zadržoval tři a půl roku, byli propuštěni a jsou na cestě do Francie, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na síti X. Podle zdrojů blízkých francouzskému ministru zahraničí oba opustili Írán dnes ráno a nyní se s diplomatickým doprovodem nacházejí na území Ázerbájdžánu, píše agentura AFP. Macron zároveň poděkoval Ománu za pomoc se zprostředkováním jejich propuštění.

Viceprezident USA J. D. Vance dorazil do Maďarska podpořit Orbána

Americký viceprezident J. D. Vance dorazil do Budapešti, aby podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána před parlamentními volbami, které se konají v neděli 12. dubna.

Trump hrozí Íránu zničením jeho civilizace, pokud neuzavře dohodu

Americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti pohrozil zničením celé jedné civilizace, pokud Írán nepřistoupí na dohodu. S odkazem na své dřívější ultimátum napsal, že se dnes večer (v noci na středu SELČ) ukáže. Podle šéfa Bílého domu totiž nastal jeden z nejvýznamnějších okamžiků v dějinách světa. Na konci příspěvku hrozícím Íránu zničením Trump napsal: "Bůh žehnej skvělému íránskému lidu".

Šéfka tchajwanské opozice zahájila cestu do Číny

Šéfka tchajwanské opozice Čcheng Li-wen míří do Pekingu na jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Setkání přichází v době rostoucího napětí mezi oběma stranami a může zásadně ovlivnit domácí politiku na Tchaj-wanu i další směřování vztahů s Čínou.

Při srážce rychlovlaku TGV s kamionem zemřel strojvůdce, řidič je ve vazbě

Při srážce rychlovlaku TGV s kamionem na přejezdu na severu Francie zemřel dnes ráno strojvůdce a na dvě desítky lidí utrpěly zranění. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní prefekturu a železniční společnost SNCF. Podle prefektury jsou dva zranění v kritickém stavu, dalších 14 lidí má zranění neohrožující život. Policie vzala do vazby řidiče kamionu, kterého vyšetřuje pro podezření z neúmyslného zabití. Šéf železniční společnosti SNCF Jean Castex na tiskové konferenci řekl, že signalizace na přejezdu fungovala normálně.

Střelba u izraelského konzulátu v Istanbulu: Jeden útočník je po smrti, další dva zranění

Jeden z útočníků byl zabit a další dva utrpěli zranění při úterní přestřelce s policií před budovou izraelského konzulátu v Istanbulu. Incident si vyžádal také lehká zranění dvou policistů, přičemž v době útoku se na konzulátu nenacházel žádný diplomatický personál.

Íránský ostrov Charg podle médií zasáhly údery a výbuchy

Íránský strategický ostrov Charg zasáhly údery a výbuchy. Podle agentury Reuters to dnes uvedly íránská agentura Mehr a americký server Axios. Podle serveru ostrov, který je zásadní pro námořní přepravu íránské ropy, zasáhly americké údery a jejich cílem byla vojenská infrastruktura.

Připravte se na invazi jedovatých hadů, varuje studie

Globální oteplování mění chování zvířat. Jedovaté hady vyhání z přirozených stanovišť směrem k hustě osídleným oblastem. Zvýší se tak zdravotní riziko pro miliony lidí. Problém je to také v Austrálii, která je domovem těch nejnebezpečnějších hadů.

Povodně v Angole si podle nové bilance vyžádaly více než 30 obětí

Více než 30 obětí už si vyžádaly povodně, které po přívalových deštích v posledních dnech postihly Angolu. Vyplývá to z nové bilance, kterou dnes zveřejnila angolská státní televize TPA. V neděli média informovala o 15 mrtvých, píše agentura AFP.

Rusko i Ukrajina hlásí mrtvé a zraněné po dronových útocích

Rusko i Ukrajina hlásí mrtvé a raněné po vzájemných nočních a ranních dronových útocích. Ukrajinské drony zabily tři lidi včetně dítěte ve Vladimirské oblasti poblíž Moskvy, informovala dnes místní správa. Čtyři mrtvé hlásí úřady ukrajinské Dněpropetrovské oblasti, z toho tři oběti při útoku ruského dronu na městský autobus v Nikopolu. Tři zranění jsou i v Záporožské oblasti.

Írán a Izrael pokračují ve vzájemných úderech, Teherán odmítl požadavky USA

Írán a Izrael dnes pokračovaly ve vzájemných útocích poté, co Teherán odmítl znovuotevřít Hormuzský průliv. Izraelská armáda přitom varovala obyvatele Íránu, že jejich přítomnost ve vlacích a v blízkosti železničních tratí ohrožuje jejich životy, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP mezitím někteří íránští činitelé vyzvali mladé lidi, aby vytvořili lidské řetězy kolem elektráren a chránili je tak svým tělem. Íránský prezident Masúd Pezeškján uvedl, že položit život za vlast je připraveno 14 milionů Íránců.

Firma z Wall Street poslala do Hormuzského průlivu analytika. Co zjistil?

Obchodníci monitorují situaci v Hormuzském průlivu analýzou satelitních snímků. Společnost Citrini Research však zvolila odlišný přístup. Na ománský ostrov Musandam poslala vlastního analytika, který sleduje aktivitu lodí v průlivu na vlastní oči. Jeho zjištění zpochybňují obecný narativ trhů o faktické blokádě trasy klíčové pro přepravu ropy. I přesto je doprava v průlivu hluboko pod hodnotami před válkou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama