ZprávyVíce než 50 000 lidí uprchlo během tří týdnů z hlavního města...

Více než 50 000 lidí uprchlo během tří týdnů z hlavního města Haiti kvůli řádění gangů

Během pouhých tří březnových týdnů uprchlo z haitského hlavního města Port-au-Prince více než 53 000 lidí před násilím gangů. Politici se ocitli v patové situaci. Informovala o tom agentura Reuters či server France 24.

Podle odhadů OSN zveřejněných v úterý opustily metropoli Port-au-Prince mezi 8. a 27. březnem desetitisíce lidí. Násilí se znovu rozhořelo o velikonočním víkendu a na začátku dubna, informuje agentura Reuters.

Šéf OSN pro lidská práva Volker Turk v úterý uvedl, že dochází k porušování lidských práv v rozsahu, který „nemá v moderních dějinách Haiti obdoby“. Včetně zabíjení, únosů a sexuálního násilí. Konflikt také zablokoval dopravu klíčového zboží a humanitární pomoci do hlavního města.

Znásilňování i lynčování. Situace je katastrofální

Boje vyvolaly vážnou humanitární krizi. V nejchudší zemi západní polokoule dochází k nedostatku potravin a téměř ke kolapsu zdravotnické infrastruktury.

Jen za první tři měsíce roku 2024, do 22. března, bylo zabito 1554 lidí a 826 jich bylo zraněno, uvedla OSN minulý týden v samostatné zprávě. Označila situaci za „katastrofální“. Zpráva popisuje bezbřehé sexuální násilí, včetně žen nucených k vykořisťovatelským sexuálním stykům se členy gangů, znásilňování rukojmích a žen poté, co viděly, jak před jejich zraky zabíjejí jejich manžele.

Podle zprávy bylo v loňském roce nahlášeno nejméně 528 případů lynčování, z toho 18 žen. Letos bylo zatím nahlášeno dalších 59 případů, uvádí server France 24.

Zpráva také upozornila na verbování a zneužívání dětí, chlapců i dívek, které nemohou opustit řady gangů ze strachu z odplaty.

Nemají kam emigrovat

Podle OSN mnozí z vysídlenců cestují směrem k jižnímu poloostrovu země, který se stále vzpamatovává z ničivého zemětřesení v roce 2021. „Je třeba zdůraznit, že (ostatní) provincie nemají dostatečnou infrastrukturu a hostitelské komunity nemají dostatečné zdroje, které by jim umožnily zvládnout tyto masivní vysídlovací proudy přicházející z hlavního města,“ uvádí zpráva Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) OSN.

Jen 4 procenta uprchlíků uvedla, že chtějí emigrovat, většinou do Dominikánské republiky, která s Haiti sdílí ostrov Hispaniola. Vláda Dominikánské republiky však posílila ostrahu hranic, vyloučila na svém území uprchlické tábory a desítky tisíc lidí deportovala zpět za hranice.

Politikům se nedaří shodnout na řešení

Gangy bojují o nadvládu na území hlavního města a vyhlásily „válku“ vládě, jejíž premiér uvízl ve Spojených státech a 11. března oznámil svou rezignaci.

Původně se očekávalo, že premiér Ariel Henry bude nahrazen během několika dní po oznámení. A to přechodnou prezidentskou radou vytvořenou ze zástupců politických stran a skupin občanské společnosti navržených regionálními představiteli na Jamajce.

Po třech týdnech však k ustavení rady v důsledku frakčních bojů, výhrůžek a rezignací stále nedošlo.

Doporučujeme

Seth Rogen neplánuje další spolupráci s Jamesem Francem

Seth Rogen znovu odmítl možnost, že by v budoucnu pracoval s Jamesem Francem. Dvojice patřila roky k nejznámějším komediálním párům Hollywoodu, jejich profesní i osobní vztah se ale po obviněních vůči Francovi přerušil.

Zimbabwe dostává kryptoměny pod dohled úřadů

Zimbabwe zavádí první samostatná pravidla pro firmy pracující s kryptoměnami. Vláda chce dostat dosud převážně neformální trh pod dohled úřadů a zavádí povinnou registraci i roční poplatek. Změna přichází v době, kdy se kryptoměny v Africe využívají stále častěji.

Pohřeb zavražděné dívky ve Francii doprovázely protesty proti selhání úřadů

Ve francouzském městečku Fleurance se v pátek konal pohřeb jedenáctileté Lyhanny, jejíž vražda otřásla celou zemí. Smutečního obřadu se kromě rodiny zúčastnily stovky místních obyvatel. Před radnicemi v regionu Gers vlály vlajky na půl žerdi a starostové vyzvali veřejnost k pietním shromážděním na podporu dívčiny rodiny.

Na sto tisíc lidí přišlo na první pochod komunity LGBT+ v Tel Avivu od roku 2023

Na sto tisíc lidí se v pátek v Tel Avivu podle místních úřadů účastnilo takzvaného pochodu hrdosti komunity LGBT+, šlo o první Pride parade v Tel Avivu od října 2023, kdy útokem teroristického hnutí Hamás začala válka v Pásmu Gazy. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI). Některým lidem policie zabránila v účasti na tomto pochodu, protože přišli s protivládními symboly.

Kryptoburzy vydělaly na horečce kolem akcií SpaceX

Vstup SpaceX na burzu přitáhl pozornost i mimo tradiční finanční trhy. Kryptoburzy před IPO nabídly obchodníkům rizikové deriváty, přes které mohli sázet na budoucí cenu akcií firmy. Do těchto produktů přitekly miliardy dolarů ještě předtím, než se akcie SpaceX začaly veřejně obchodovat.

Izrael opět bombardoval jih Libanonu s tím, že Hizballáh porušuje příměří

Izraelská armáda dnes opět bombardovala jih Libanonu poté, co vyzvala obyvatele dvou desítek obcí v oblasti k evakuaci. Zdůvodnila to tím, že libanonské militantní hnutí Hizballáh opakovaně porušilo příměří, informovala agentura AFP s odvoláním na libanonskou státní tiskovou agenturu NNA. Izraelská armáda ráno na sociální síti X arabsky vyzvala k evakuaci obyvatele 14 obcí v okrese Nabatíja a šesti v okrese Džazín. Uvedla také, že Hizballáh "opakovaně porušil příměří" a že proti němu zasáhne. Předtím se rozezněly varovné sirény na severu Izraele, podle izraelské armády kvůli dronovým útoků z Libanonu.

Úbytek včel ohrožuje lidské zdraví i úrodu

Včely nejsou důležité jen pro výrobu medu. Jejich úbytek může mít přímé dopady na lidské zdraví, protože ovlivňuje dostupnost ovoce, zeleniny a dalších potravin bohatých na důležité živiny. Nejcitelněji se to projevuje v odlehlých oblastech, kde jsou lidé závislí především na vlastní zemědělské produkci.

Švýcaři budou hlasovat o omezení počtu obyvatel

Švýcarsko čeká referendum, které může výrazně zasáhnout do jeho migrační politiky i vztahů s Evropskou unií. Voliči budou rozhodovat, zda má země zastropovat počet obyvatel na 10 milionů. Firmy varují, že přísnější pravidla pro přistěhovalectví by mohla poškodit konkurenceschopnost jedné z nejbohatších ekonomik světa.

Cizí rozvědky podle Číny provádějí podmořskou špionáž pomocí želv a ryb

Zahraniční rozvědky využívají želvy a ryby vybavené senzory ke sběru citlivých dat a mapování podmořských zón čínského pobřeží. V pátek to podle agentury AFP uvedlo čínské ministerstvo státní bezpečnosti v příspěvku na sociálních sítích nazvaném V hlubinách moře se proudy chvějí. Rozvědky podle Pekingu používají i další nové špionážní vybavení a čínští rybáři by proto měli být ostražití a hlásit veškeré podezřelé předměty, které na moři naleznou.

Ukrajinský útok způsobil požár v ruském přístavu, jeden člověk zemřel

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek způsobil požár v přístavu Těmrjuk v jihoruském Krasnodarském kraji. Jeden člověk zemřel a tři další utrpěli zranění, informoval gubernátor Veniamin Kondratěv. Další útok podle místních úřadů způsobil požár v průmyslovém areálu v jihoruské Volgogradské oblasti, podrobnosti však zatím nejsou k dispozici, napsala agentura Reuters.

Ve Venezuele byl zabit šéf gangu Tren de Aragua, uvedl Trump. Caracas akci koordinoval s USA

Při společné americko-venezuelské operaci byl zabit šéf venezuelského gangu Tren de Aragua zvaný Niňo Guerrero, uvedl dnes na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Informaci posléze potvrdila venezuelská vláda, podle níž byl Guerrero zabit na jihovýchodě Venezuely. Deník El País dnes napsal, že se to mohlo stát při velké operaci venezuelské armády před třemi dny u hranic s Brazílií a Guyanou.

Akcie SpaceX jsou na burze, předběžně naznačují růst alespoň o 28 procent

Na trhu Nasdaq ve Spojených státech jsou ode dneška veřejnosti k dispozici akcie americké společnosti SpaceX, kterou založil a vede podnikatel Elon Musk. V primární veřejné nabídce akcií (IPO) podnik získal 75 miliard dolarů (1,57 bilionu Kč), jde tak o největší IPO všech dob. Předběžné propočty ukazují, že akcie by mohly v úvodu obchodování zpevnit alespoň o 28 procent na 174 dolarů za kus, uvedla agentura Reuters.

Thajská princezna zemřela po letech v komatu

Thajská princezna Bajrakitiyabha Narendira Debyavati, nejstarší dcera krále Mahy Vajiralongkorna, zemřela ve věku 47 let. Oznámil to v pátek thajský královský palác. Princezna byla podle oficiálního prohlášení dlouhodobě vážně nemocná a téměř čtyři roky strávila v bezvědomí.

Evropa mizí pod betonem. Přírodu ztrácí rychleji, než se myslelo

Evropa přichází o krajinu výrazně rychleji, než ukazují oficiální statistiky. Nová studie odhalila, že skutečný rozsah úbytku půdy je téměř dvojnásobný oproti dosavadním odhadům. Vědci upozorňují, že pod betonem, asfaltem a novou zástavbou každoročně mizí mnohem více přírody i zemědělské půdy, než si evropské státy dosud uvědomovaly.

Ukrajinské a ruské úřady hlásí mrtvé a zraněné po dronových útocích nepřítele

Ruské útoky v ukrajinské Sumské oblasti v noci na dnešek zabily železničářku a další zranily. Dva mrtvé hlásí úřady v ruské Brjanské oblasti. Ukrajinské drony útočily také v Tatarstánu a zranily tři lidi, informoval šéf regionu Rustam Minnichanov. Ukrajinská armáda ohlásila zásah dvou ruských rafinérií a chemičky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama