-3.4 C
Czech
Středa 4. února 2026
Protext ČTKVětšinovým vlastníkem TESCAN ORSAY HOLDING, a.s. se stala globální investiční společnost Carlyle

Většinovým vlastníkem TESCAN ORSAY HOLDING, a.s. se stala globální investiční společnost Carlyle

Brno 23. prosince 2022 (PROTEXT) – Globální investiční společnost Carlyle (NASDAQ: CG) dnes oznámila, že se dohodla na převzetí většinového podílu ve společnosti TESCAN ORSAY HOLDING, a.s. („TESCAN“), předního výrobce elektronových mikroskopů a dalších špičkových vědeckých přístrojů. Podmínky transakce nebyly zveřejněny.

TESCAN byl založen v roce 1991 a sídlí v Brně v České republice. Je předním světovým vývojářem a dodavatelem rastrovacích elektronových mikroskopů, rastrovacích elektronových mikroskopů s fokusovaným iontovým svazkem, mikro-CT skenerů a 4D rastrovacích transmisních elektronových mikroskopů. Jeho přístroje slouží k pokročilé analýze materiálů vědcům ze široké škály rozsáhlých a rostoucích koncových trhů zahrnujících řadu průmyslových, výzkumných a vývojových aplikací. Mezi zákazníky společnosti TESCAN patří přední organizace z veřejného i soukromého sektoru, včetně špičkových korporací a akademických institucí.

Společnost TESCAN ORSAY HOLDING, a.s. vznikla v roce 2013 spojením společností TESCAN a ORSAY PHYSICS, dvou podniků, které byly průkopníky významného vývoje v oblasti technologie rastrovacích elektronových mikroskopů a technologie fokusovaných iontových svazků. Skupina má více než 750 zaměstnanců a působí ve 14 závodech po celém světě, včetně dvou výrobních závodů v Brně v České republice a ve Fuveau ve Francii, ve kterých probíhá kompletní výroba.

Cílem platformy Carlyle Europe Technology Partners („CETP“) bude podpořit růst společnosti TESCAN jako předního vývojáře a dodavatele prvotřídních analytických přístrojů, a to posílením pozice špičkového výrobce přístrojů pro nejkomplexnější analytické účely, investicemi do nových produktů a další internacionalizací podniku. CETP dlouhodobě investuje v tomto odvětví a má rozsáhlé zkušenosti se spoluprací a rozšiřováním podobných technologických podniků, jako jsou Cameca a Envea.

Vladimir Lasocki, výkonný ředitel a spoluvedoucí týmu investičních poradců CETP, řekl: „TESCAN je jedinečný podnik a poslední nezávislý hráč ve svém oboru. V této atraktivní primární příležitosti spatřujeme potenciál stavět na našich oborových znalostech trhu s analytickými přístroji a spolupracovat se společností na dosažení další úrovně růstu, protože její rozsáhlé a rozmanité koncové trhy pokračují v expanzi a vývoji. CETP má značné zkušenosti s růstem a internacionalizací předních evropských technologických podniků a těšíme se na spolupráci s týmem společnosti TESCAN na tomto vzrušujícím dalším kroku.“

Jaroslav Klíma, zakladatel a výkonný ředitel společnosti TESCAN, řekl: „V Carlyle jsme našli ideálního partnera pro podporu další fáze růstu. Jejich zkušenosti v oboru v kombinaci se zkušenostmi s partnerstvím a růstem podniků, jako je ten náš, mi dávají plnou důvěru, že TESCAN bude i nadále stavět na své dosavadní působivé historii růstu.“

Transakce podléhá obvyklému schválení regulačními orgány.

O TESCANU

TESCAN svým zákazníkům umožňuje výzkum a analýzu v nanorozlišení. Jeho řešení se uplatňují v geovědách, materiálových vědách, polovodičovém průmyslu a ve vědách o živé přírodě. Společnost má třicetiletou historii vývoje inovativních elektronových mikroskopů, mikrotomografů a souvisejících softwarových řešení pro uživatele z mnoha oblastí výzkumu a průmyslu. Příkladem je také 4D-STEM (4D rastrovací transmisní elektronový mikroskop) TENSOR, který byl jako první na světě od základu postaven pro zcela novou úroveň výkonu a uživatelského komfortu. Svým úsilím si TESCAN získal vedoucí postavení v mikro- a nanotechnologiích. Společnost sídlí v Brně v České republice a zaměstnává více než 750 lidí v závodech po celém světě.

Pro více informací navštivte tescan.cz.

O Carlyle

Carlyle (NASDAQ: CG) je globální investiční společnost s hlubokými odbornými znalostmi, která využívá soukromý kapitál ve třech obchodních segmentech: globální soukromý kapitál, globální úvěry a globální investiční řešení. Cílem společnosti Carlyle, která k 30. září 2022 spravovala aktiva v hodnotě 369 miliard dolarů, je moudře investovat a vytvářet hodnoty ve prospěch svých investorů, společností v portfoliu a komunit, v nichž žijeme a investujeme. Carlyle zaměstnává více než 2 100 lidí ve 29 kancelářích na pěti kontinentech.

Další informace jsou k dispozici na carlyle.com. Sledujte Carlyle na Twitteru OneCarlyle.

Reklama

Doporučujeme

Bejlek vyřadila Ostapenko a je ve čtvrtfinále v Abú Zabí

Sára Bejlek si na turnaji v Abú Zabí připsala největší výhru kariéry. Ve druhém kole porazila grandslamovou šampionku Jelenu Ostapenko 6:4 a 6:3 a poprvé postoupila do čtvrtfinále na akci kategorie WTA 500.

KOMENTÁŘ: Tuhle evropskou akcii chtěl každý. Kdysi hvězdný titul ztratil za den pětinu hodnoty

Dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk potkala na burze další kalamita. Během 24 hodin odepsala téměř pětinu své hodnoty. Stojí za tím vyjádření firmy, která odvážně předpověděla mimořádně slabý rok. Novo Nordisk přitom patřil mezi zjevení mezi evropskými akciemi a v portfoliu ho chtěl každý.

Banky a kryptofirmy se v USA nepohnuly v pravidlech pro stablecoiny

Jednání v Bílém domě, které mělo rozhýbat zablokovanou americkou legislativu pro kryptoměny, skončilo bez dohody. Proti sobě stojí velké banky a kryptofirmy hlavně kvůli tomu, jestli budou moci stablecoiny vyplácet úroky a jiné odměny.

Eli Lilly zvedá výhled na rok 2026 díky boomu léků na hubnutí

Eli Lilly vstoupila do roku 2026 v roli jedné z nejrychleji rostoucích farmaceutických firem světa. Tržby táhnou hlavně injekce Zepbound na obezitu a Mounjaro na cukrovku, jejichž prodeje dál prudce rostou, i když firma zároveň počítá s tlakem na ceny. Investoři na čísla zareagovali okamžitě a akcie v předobchodní fázi posílily.

V Abú Zabí začalo druhé kolo rozhovorů mezi Ukrajinou, Ruskem a USA

V Abú Zabí dnes začalo druhé kolo rozhovorů mezi ukrajinskými a ruskými činiteli, které zprostředkovávají Spojené státy s cílem ukončit válku, jíž rozpoutalo před takřka čtyřmi lety Rusko proti Ukrajině. O zahájení jednání informoval vedoucí ukrajinské delegace Rustem Umerov na platformě Telegram. "Proces jednání začal v třístranném formátu: Ukrajina, USA a Rusko. Dále bude práce v oddělených skupinách, poté je plánovaná společná synchronizace pozic," uvedl předseda ukrajinské bezpečnostní rady Umerov na sociální síti a dodal, že cílem je dosáhnout důstojného a trvalého míru.

Pinterest propouští stovky zaměstnanců, otřásá jím skandál

Americký gigant v oblasti sdílení obrázků Pinterest minulý týden oznámil propouštění v rámci restrukturalizace podnikání. Dvojici inženýrů navíc propustil okamžitě za porušení zásad soukromí ostatních zaměstnanců.

Rusko v noci útočilo na Ukrajinu 105 drony, dva lidé podle úřadů zahynuli

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 105 drony, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo. Při útoku v Dněpropetrovské oblasti dva lidé zahynuli a dva další byli zraněni, informovaly ráno tamní úřady. Děje se tak před zahájením druhého kola přímých třístranných rozhovorů zástupců Ukrajiny, USA a Ruska v Abú Zabí o možném ukončení války, kterou zahájila Moskva v únoru 2022 svou invazí do sousední země.

Íránské dělové čluny se pokusily zastavit americký tanker

K tankeru Stena Imperative, plujícímu pod americkou vlajkou, se v Hormuzském průlivu přiblížily íránské dělové čluny. Stalo se tak krátce poté, co americká stíhačka sestřelila íránský dron, který se v Arabském moři přiblížil k americké letadlové lodi Abraham Lincoln.

Teploty na Kubě klesly na nulu, je to historické minimum

Teploty na Kubě dnes ráno místního času klesly u Havany až na nula stupňů, což je byla nejchladnější teplota v historii měření v zemi. Oznámila to meteorologická služba Insmet. Za výrazný pokles teplot na Kubě může studená fronta, která dříve zasáhla Spojené státy.

Saif al-Islam Kaddáfí, syn bývalého libyjského vůdce, byl podle zdrojů z Libye zastřelen

Saif al-Islam Kaddáfí, nejznámější syn někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, je po smrti. Informace o jeho zabití potvrdily zdroje blízké rodině, jeho právník i libyjská média. Okolnosti jeho smrti zůstávají nejasné.

Pláže v Británii se mění pod vlivem lidské činnosti

Písek a štěrk na některých plážích ve Skotsku už dávno nejsou jen dílem přírody. Nový výzkum ukazuje, že výraznou část tvoří úlomky cihel, betonu, skla a další průmyslový odpad. Na jedné z pláží u Edinburghu jde dokonce téměř o polovinu hrubých usazenin.

Ruská ekonomika podle Putina loni vzrostla o jedno procento

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska v loňském roce vzrostl o jedno procento. Podle agentury AFP to dnes uvedl ruský prezident Vladimir Putin na zasedání vlády. Tempo růstu by tak výrazně zpomalilo ze 4,3 procenta v roce 2024.

Město Crans-Montana uvolnilo pro oběti požáru milion franků

Švýcarské město Crans-Montana vyčlenilo milion franků (přes 26 milionů korun) ve prospěch obětí požáru ze silvestrovské noci v místním baru Le Constellation. Drama si vyžádalo 41 mrtvých a 115 raněných, většinou Švýcarů, ale také mnoha Francouzů a Italů. Mezi hospitalizovanými s popáleninami byla i jedna Češka.

Americký letoun sestřelil íránský dron blížící se k letadlové lodi

Letoun amerického námořnictva podle regionálního velitelství CENTCOM sestřelil íránský dron, který se blížil k letadlové lodi Abraham Lincoln v Arabském moři. Americká armáda incident označila za agresivní, informovaly dnes agentury. Bílý dům sestřel dronu označil za oprávněnou reakci a zdůraznil, že zatím nezrušil jednání s Teheránem naplánovaná na tento týden.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama