Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Většina Američanů si myslí, že demokracie v USA je v ohrožení

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle exkluzivního průzkumu CNN má většina obyvatel USA pocit, že demokracie je v zemi v ohrožení a výsledky voleb mohou být zmanipulované.

  Podle průzkumu si 93 procent Američanů myslí, že demokracie je buď přímo v ohrožení (56%), nebo alespoň prochází zkouškou (37%). Pouhých šest procent obyvatel USA má pocit, že současná situace žádnou hrozbu pro demokracii nepředstavuje.

  Více než polovina oslovených (51%) si myslí, že výsledky voleb mohou být zmanipulované a že pokud by jedna strana nevyhrála volby, může výsledek otočit ve svůj prospěch. Pocit ohrožení svobody mají daleko více voliči Republikánské strany (75% z nich) než příznivci Demokratů (46%).

  Mezi republikánskými voliči převažují pesimisté zejména v táboře příznivců exprezidenta Donalda Trumpa. 79 procent z těch, kteří si myslí, že by Trump měl Republikány vést, se o demokracii v USA strachují. Mezi republikánskými voliči, kteří Trumpa nechtějí, je to 51 procent.

  Jsou to právě Trumpovi příznivci, kteří mají pocit „ukradených voleb“, což byl narativ, který bývalý prezident úspěšně šířil. Třicet šest procent Američanů si i dnes myslí, že současný prezident Joe Biden zvítězil podvodem a že ve skutečnosti nezískal dostatečný počet hlasů k vítězství. Pro takové tvrzení ovšem neexistují přesvědčivé důkazy. Byť 23 procent z této skupiny tvrdí, že důkazy existují a 13 procent uvádí, že jen mají takové podezření.

  Že bylo vítězství Bidena podvod, si myslí 78% příznivců republikánů a z nich je 54 procent přesvědčených o tom, že na to existují nevyvratitelné důkazy. Mezi Trumpovými příznivci má tento názor 88 procent a mezi Trumpovými odpůrci v řadách republikánských voličů je to 57 procent.

  Je volit příliš snadné?

  O legitimní výsledek příštích voleb má obavy 51% Američanů, kteří mají pocit, že je strana, která ve skutečnosti prohraje, může zvrátit ve svůj prospěch. Pro 49% obyvatel USA je taková možnost nepravděpodobná. I mezi příznivci Demokratů padla důvěra v řádný průběh voleb z devadesáti procent v lednu na nynějších 69 procent.

  Zatímco 83 procent republikánských příznivců si myslí, že volební pravidla a omezení by měla být ještě striktnější, podle 66 procent demokratických voličů jsou naopak pravidla přísná až příliš. Volit je pro některé lidi podle nich velmi složité.

  Exkluzivního průzkumu pro CNN se zúčastnilo 2119 respondentů, kteří odpovídali buď po e-mailu, nebo telefonicky.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS