-5.2 C
Czech
Úterý 6. ledna 2026
ZprávyVětšina Američanů si myslí, že demokracie v USA je v ohrožení

Většina Američanů si myslí, že demokracie v USA je v ohrožení

Podle exkluzivního průzkumu CNN má většina obyvatel USA pocit, že demokracie je v zemi v ohrožení a výsledky voleb mohou být zmanipulované.

Podle průzkumu si 93 procent Američanů myslí, že demokracie je buď přímo v ohrožení (56%), nebo alespoň prochází zkouškou (37%). Pouhých šest procent obyvatel USA má pocit, že současná situace žádnou hrozbu pro demokracii nepředstavuje.

Více než polovina oslovených (51%) si myslí, že výsledky voleb mohou být zmanipulované a že pokud by jedna strana nevyhrála volby, může výsledek otočit ve svůj prospěch. Pocit ohrožení svobody mají daleko více voliči Republikánské strany (75% z nich) než příznivci Demokratů (46%).

Mezi republikánskými voliči převažují pesimisté zejména v táboře příznivců exprezidenta Donalda Trumpa. 79 procent z těch, kteří si myslí, že by Trump měl Republikány vést, se o demokracii v USA strachují. Mezi republikánskými voliči, kteří Trumpa nechtějí, je to 51 procent.

Jsou to právě Trumpovi příznivci, kteří mají pocit „ukradených voleb“, což byl narativ, který bývalý prezident úspěšně šířil. Třicet šest procent Američanů si i dnes myslí, že současný prezident Joe Biden zvítězil podvodem a že ve skutečnosti nezískal dostatečný počet hlasů k vítězství. Pro takové tvrzení ovšem neexistují přesvědčivé důkazy. Byť 23 procent z této skupiny tvrdí, že důkazy existují a 13 procent uvádí, že jen mají takové podezření.

Že bylo vítězství Bidena podvod, si myslí 78% příznivců republikánů a z nich je 54 procent přesvědčených o tom, že na to existují nevyvratitelné důkazy. Mezi Trumpovými příznivci má tento názor 88 procent a mezi Trumpovými odpůrci v řadách republikánských voličů je to 57 procent.

Je volit příliš snadné?

O legitimní výsledek příštích voleb má obavy 51% Američanů, kteří mají pocit, že je strana, která ve skutečnosti prohraje, může zvrátit ve svůj prospěch. Pro 49% obyvatel USA je taková možnost nepravděpodobná. I mezi příznivci Demokratů padla důvěra v řádný průběh voleb z devadesáti procent v lednu na nynějších 69 procent.

Zatímco 83 procent republikánských příznivců si myslí, že volební pravidla a omezení by měla být ještě striktnější, podle 66 procent demokratických voličů jsou naopak pravidla přísná až příliš. Volit je pro některé lidi podle nich velmi složité.

Exkluzivního průzkumu pro CNN se zúčastnilo 2119 respondentů, kteří odpovídali buď po e-mailu, nebo telefonicky.

Reklama

Doporučujeme

Rodríguez se oficiálně stala prozatímní prezidentkou Venezuely

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguez se dnes po složení přísahy oficiálně stala prozatímní prezidentkou země, napsaly agentury. Do funkce se dostala poté, co v sobotu americké speciální síly zajaly autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Nejvyšší soud již dříve nařídil, aby převzala funkci hlavy státu.

Maduro u soudu v New Yorku odmítl veškerá obvinění, slyšení bude 17. března

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se dnes před newyorským soudem označil za nevinného a odmítl veškerá obvinění z obchodování s drogami, informuje agentura AP. Termín dalšího slyšení dnes soudce Alvin Hellerstein stanovil na 17. března. Maduro spolu s manželkou Cillií Flores stanuli dnes poprvé před soudem na Manhattanu poté, co byli v sobotu v Caracasu zajati americkými speciálními silami a převezeni do USA. Při odchodu ze soudní síně se Maduro podle médií označil za válečného zajatce.

Identifikace obětí požáru v Crans-Montana skončila, těla se vracejí domů

Policie ve švýcarském kantonu Valais uvedla, že už identifikovala všech 116 lidí zraněných při požáru v baru Le Constellation v Crans-Montana. Oheň během silvestrovské party zabil 40 převážně mladých návštěvníků a první těla zahraničních obětí už míří domů.

Deset osob bylo shledáno vinnými z kyberšikany Brigitte Macron

Pařížský soud uznal vinnými deset lidí, kteří na internetu útočili na francouzskou první dámu Brigitte Macron a šířili o ní lživé příběhy. V centru kauzy stály výpady mířící na její pohlaví a sexualitu i jedovaté poznámky k věkovému rozdílu mezi ní a prezidentem Emmanuelem Macronem.

KOMENTÁŘ: Od Chevronu a Rheinmetallu po stříbro. Tyto investice probudilo zatčení Madura

Autoritářský vůdce Nicolás Maduro už místo Venezuely pobývá v newyorském Brooklynu, kam ho o víkendu transportovaly americké složky. Huronská akce rozvířila i finanční trhy. Dotkla se zejména komodit a akcií. Co přesně za růstem stojí?

Ceny drahých kovů po únosu Madura rostou

Ceny drahých kovů po sobotním americkém únosu venezuelského prezidenta Nicoláse Mandura vzrostly. Investoři se totiž obávají geopolitických rizik a investují do bezpečnějších aktiv, než je ropa. Cena zlata vzrostla o 2,2 procenta a cena stříbra o 3,9 procenta. Ceny ropy se rozkolísaly.

Grónští politici odmítají americká vyjádření o připojení země k USA

Opakovaná vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy chtějí Grónsko, vyvolávají mezi politickými představiteli této autonomní části Dánského království kritiku. Pobouření pak vyvolala konzervativní influencerka Katie Millerová, která v minulosti pracovala pro Trumpovu administrativu a která na síti X zveřejnila příspěvek v podobě mapy Grónska v barvách americké vlajky a s komentářem "Brzy". Šéfové hlavních grónských stran takové vyjadřování odmítají a zdůrazňují, že o své budoucnosti Grónsko rozhodne samo. Grónský premiér Jens-Frederik Nielsen podle místní rozhlasové a televizní společnost KNR vyzval ke klidu, neboť není důvod panikařit.

EU vyzvala USA k respektování mezinárodního práva

Šéfka zahraniční politiky Evropské unie (EU) Kaja Kallas vyzvala s odkazem na americký útok na Venezuelu ke klidu a zdrženlivosti. Prohlášení podpořily všechny členské státy kromě Maďarska. Jedná se o největší shodu unie, která je většinou v názorech a postojích roztříštěná. USA o víkendu svrhly venezuelského diktátora Nicoláse Madura.

Venezuelská viceprezidentka Rodríguez vyzvala Spojené státy ke spolupráci

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová vyzvala Spojené státy ke spolupráci a vztahům založeným na vzájemném respektu, informovala dnes agentura Reuters. Podle ní jde o první vstřícné gesto Rodríguezové vůči Washingtonu od soboty, kdy americké jednotky unesly z Venezuely jejího autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, který má dnes stanout před soudem v New Yorku kvůli několika obviněním, včetně pašování drog do Spojených států.

Při protestech v Íránu zemřelo již nejméně 12 lidí

Při protestech v Íránu, které začaly před týdnem, zemřelo již nejméně 12 lidí, píše agentura AFP s odvoláním na státní média a údaje lidskoprávních organizací. Nové střety mezi protestujícími a bezpečnostními složkami propukly i v neděli. Hesla namířená proti teokratickému režimu zněla na demonstracích v Teheránu, Šírázu a oblastech západního Íránu, kde jsou současné protesty zvláště intenzivní.

Británie zpřísnila dohled nad krypto zisky kvůli daním

Od 1. ledna 2026 začala v Británii platit nová pravidla, která mají ztížit skrývání zisků z kryptoměn před daňovými úřady. Velké burzy a platformy musí u britských klientů sbírat kompletní záznamy o obchodech a předávat je správci daně včetně informací o daňové rezidenci uživatelů.

Při americké operaci na zadržení Madura zemřelo 32 Kubánců

Kubánské ministerstvo vnitra oznámilo, že při americké operaci v Caracasu, která skončila zadržením a odletem Nicoláse Madura, zemřelo 32 Kubánců nasazených v bezpečnostních složkách. Havana mluví o přímých bojích i bombardování a slibuje padlým státní pocty. Washington mezitím znovu otevřel otázku role Kuby v Madurově bezpečnostním aparátu.

Trump pohrozil viceprezidentce Rodriguez, že může dopadnout hůře než Maduro

Pokud venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguez "neudělá, co je správné", může zaplatit vyšší cenu než autoritářský prezident Nicolás Maduro, kterého americké jednotky i s jeho ženou zajaly při sobotním nečekaném útoku a převezly do USA. V rozhovoru s magazínem The Atlantic to řekl americký prezident Donald Trump. Rodríguez po americké akci pověřil venezuelský nejvyšší soud výkonem prezidentských pravomocí.

Pád Madura znovu otevřel otázku venezuelských dluhů, ve hře je až 170 miliard dolarů

Venezuela se po svržení prezidenta Nicoláse Madura znovu ocitla pod drobnohledem investorů a věřitelů, kteří roky čekají na řešení jedné z největších státních platebních neschopností na světě. Země přestala splácet zahraniční dluhy na konci roku 2017 po letech hospodářského propadu a amerických sankcí, které jí odřízly přístup na mezinárodní finanční trhy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama