Venezuela zahájila vyšetřování salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho a ministra spravedlnosti jeho vlády, které viní ze zločinů proti lidskosti v salvadorské obří věznici CECOT. V ní bylo do minulého týdne zadržováno i zhruba 250 venezuelských migrantů, které tam deportovaly Spojené státy. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AFP, která připomněla, že sama venezuelská vláda čelí vyšetřování Mezinárodního trestního soudu (ICC) kvůli zločinům proti lidskosti vůči opozici.
„Rozhodli jsme se zahájit oficiální vyšetřování následujících salvadorských úředníků,“ oznámil v pondělí venezuelský generální prokurátor Tarek William Saab a jmenoval mimo jiné prezidenta Bukeleho a ministra spravedlnosti Héctora Gustava Villatora. Saab také vyzval ICC a Radu OSN pro lidská práva, aby učinily totéž.
Venezuela to investigate Bukele, other officials for alleged detainee abuse https://t.co/qfRKI8wIMo https://t.co/qfRKI8wIMo
— Reuters (@Reuters) July 22, 2025
Podle venezuelské prokuratury jsou v salvadorské věznici CECOT zadržovaní mučeni, biti, sexuálně zneužíváni a je jim podáváno shnilé jídlo a nepitná voda. Nemají možnost mluvit s právníkem ani se členy rodiny.
Věznice CECOT (Centro de Confinamiento del Terrorismo, Středisko pro zadržování teroristů) byla otevřena v roce 2023 a má kapacitu asi 40.000 vězňů, což z ní dělá zřejmě největší vězení na světě. Má několik bloků s velkými celami, v nichž se tísní v každé desítky vězňů. Vybudování této věznice bylo součástí boje prezidenta Bukeleho proti kriminálním gangům, s novou americkou vládou Donalda Trumpa se ale Bukele dohodl, že tam umístí i migranty deportované z USA.
Od března bylo v této salvadorské věznici i na 250 venezuelských migrantů deportovaných Spojenými státy, o nichž americká vláda tvrdila, že jsou členové kriminálního gangu. Minulý týden byli repatriováni do Venezuely na základě dohody mezi Washingtonem a Caracasem, který výměnou propustil deset amerických občanů zadržovaných ve Venezuele a také osm desítek venezuelských politických vězňů.