3.2 C
Czech
Pátek 6. února 2026
ZprávyVelký požár bytového domu v Hanoji si podle místních médií vyžádal 56...

Velký požár bytového domu v Hanoji si podle místních médií vyžádal 56 mrtvých

Při rozsáhlém požáru bytového domu v hlavním městě Vietnamu Hanoji zahynulo v noci na dnešek 56 lidí a dalších 37 utrpělo zranění. Vyplývá to z aktualizované bilance, kterou dnes zveřejnila vietnamská státní televize VTV. Dosavadní zprávy hovořily o 30 mrtvých.

Policie oznámila, že zahájila vyšetřování příčin neštěstí a zadržela majitele objektu. Zachránit se podle různých mediálních zdrojů podařilo 70 až 100 lidí. Mezi oběťmi jsou i děti.

Hořet začalo v úterý krátce před půlnocí místního času (19:00 SELČ) na parkovišti, poté plameny zachvátily část desetipatrového bytového domu. Ten se nachází v úzké ulici a jeho balkony chrání zábradlí, což ztížilo vyprošťování obyvatel. Agentura AP uvedla, že dům neměl nouzový východ.

Mohlo by se jednat o jeden z nejtragičtějších požárů ve Vietnamu za poslední roky. Místo neštěstí dnes navštívil premiér Pham Minh Chinh. Předseda vlády vyzval, aby byla urychleně dokončena protipožární nařízení pro obytné budovy v hustě osídlených oblastech.

V poslední době si nejméně 74 mrtvých vyžádal noční požár domu obývaného převážně bezdomovci a squattery v hlavní obchodní čtvrti jihoafrického Johannesburgu.

Také Vietnam v posledních letech postihlo několik smrtelných požárů, což vyvolalo diskuzi o uplatňování základních bezpečnostních pravidel, která jsou v jihovýchodní Asii někdy ignorována. Při požáru v karaoke baru ve městě Thuan An severně od Ho Či Minova Města zahynulo před rokem 32 lidí.

Loni v prosinci zahynulo při požáru v hotelu a kasinu na hranicích mezi Kambodžou a Thajskem asi 26 lidí. Při požáru třináctipatrové budovy ve městě Kao-siung na jihu Tchaj-wanu zemřelo v říjnu 2021 nejméně 46 lidí.

Reklama

Doporučujeme

Evropská komise shledala TikTok návykovým designem v rozporu s nařízením DSA

Evropská komise (EK) předběžně shledala čínskou sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok návykovým designem v rozporu s unijním nařízením o digitálních službách (DSA). Komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci, o tom dnes informovala v tiskovém sdělení.

Technologičtí lídři sypou do infrastruktury pro AI obří peníze

Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft letos míří k souhrnným kapitálovým výdajům kolem 650 miliard dolarů. Peníze tečou hlavně do nových datových center a infrastruktury pro umělou inteligenci od specializovaných čipů až po kabeláž a záložní generátory.

Výbuch v mešitě v Islámábádu si vyžádal nejméně 11 obětí a 20 zraněných

Při výbuchu v šíitské mešitě v době páteční modlitby v Islámábádu zemřelo několik věřících. Podle tamní policie si exploze vyžádala nejméně 11 obětí a 20 zraněných, přičemž pákistánské úřady zmiňují dokonce až více než 80 zraněných, píše agentura AFP. Podle policie se jednalo o cílený útok a vyšetřování dále pokračuje, uvádí agentura Reuters.

Američané zaútočili v Pacifiku na další loď. Dva mrtví

Americká armáda ve čtvrtek již podruhé v tomto roce zaútočila na loď údajně pašující drogy ve východním Pacifiku. Dva lidé zemřeli. Celkem bylo při úderech na plavidla podezřelá z přepravy drog zabito více než sto osob. Koncem loňského roku došlo k více než třiceti takovým zásahům.

V Moskvě kdosi postřelil zástupce šéfa vojenské rozvědky GRU

Neznámý člověk postřelil v Moskvě zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor o tom dnes ráno informuje server Meduza. Generálporučík je v nemocnici, informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici, podle některých zdrojů je v kritickém stavu, dodal web.

USA zprovoznily web TrumpRx, má lidem zajistit levné léky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek zprovoznila webovou stránku TrumpRx.gov, na níž chce lidem zprostředkovat cenově dostupné léky. Trump dlouhodobě poukazuje na to, že ceny léčebných prostředků jsou ve Spojených státech velmi vysoké.

Norsko vyšetřuje ex-premiéra Jaglanda kvůli údajným vazbám na Epsteina

Norsko rozjelo vyšetřování bývalého premiéra Thorbjoerna Jaglanda kvůli podezření z korupce. Policie se opírá o nové dokumenty ze spisů k Jeffrey Epsteinovi. Jagland zatím nečelí obvinění a jeho právník slibuje plnou spolupráci.

USA navýšily humanitární pomoc Kubě, kterou chtějí odříznout od ropy

Spojené státy poskytnou Kubě dalších šest milionů dolarů (123 milionů korun) jako humanitární pomoc. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí v době, kdy se Washington snaží odříznout Kubu od dodávek ropy, napsala agentura Reuters.

Trump uvedl, že chce nahradit Nový START novou dohodou

Americký prezident Donald Trump dnes večer SEČ uvedl, že Rusko a Spojené státy by měly dojednat zcela novou dohodu o omezení jaderných arzenálů spíše než prodloužit končící smlouvu Nový START. Server Axios s odkazem na tři nejmenované zdroje o několik hodin dříve napsal, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o tom, že nadále budou dodržovat omezení obsažená ve smlouvě Nový START.

Při výbuchu v nelegálním uhelném dole v Indii zahynulo nejméně 16 lidí

Nejméně 16 lidí dnes zahynulo při explozi v nelegálním uhelném dole v severovýchodní části Indie. Osm horníků utrpělo zranění a další patrně zůstali uvěznění pod zemí, informovala agentura Reuters.

Kuba je připravena jednat s USA, trvá však na respektování své suverenity

Kuba je podle svého prezidenta Miguela Díaze-Canela připravena jednat se Spojenými státy, informovala dnes agentura AFP. Díaz-Canel však trvá na tom, že rozhovory musí probíhat z pozice rovnocenných partnerů a s respektem ke kubánské státní suverenitě. Kuba v posledních měsících čelí výhrůžkám ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po únosu venezuelského prezidenta Nicolása Madura do USA zajistil, aby Venezuela přestala na ostrov vyvážet ropu, která je pro energetický sektor Kuby zásadní.

Desítky kojenců v Británii se přiotrávily kontaminovanou dětskou výživou

Britské zdravotnické úřady prověřují 36 případů podezření na otravu kojenců poté, co byly z trhu staženy některé šarže kojenecké výživy firem Nestlé a Danone. Důvodem je kontaminace toxinem cereulidem, který může vyvolat akutní zažívací potíže.

Druhé kolo rozhovorů Ukrajiny a Ruska v Abú Zabí skončilo bez průlomu

Ukrajina a Rusko uzavřely druhý den jednání v Abú Zabí bez dohody o ukončení války. Nejhmatatelnějším výsledkem je dohoda o výměně zajatců, která přinesla aspoň jeden konkrétní bod uprostřed dlouhého seznamu sporů. Zároveň to ukazuje, že kontakt mezi oběma stranami se po měsících znovu rozběhl na vyšší úrovni.

Tusk je v Kyjevě, Polsko chystá konferenci o rekonstrukci Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk zahájil návštěvu Kyjeva, na níž ho doprovází ministr financí Andrzej Domański, jenž připravuje mezinárodní konferenci o rekonstrukci Ukrajiny. Ta se má konat v červnu v Gdaňsku. Napsal to dnes ráno server Onet s odvoláním na kancelář polského předsedy vlády. Polskou delegaci přivítal na nádraží ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha a následně se ministerský předseda podle agentury PAP sešel s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Tchaj-wan uvítal telefonát Trumpa a Si Ťin-pchinga jako krok ke stabilitě

Tchaj-wan dnes uvítal telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, který podle něj přispěje ke stabilizaci regionu. Děje se tak v době, kdy Čína zvyšuje vojenský tlak na tento de facto nezávislý ostrov, který si nárokuje. Informovala o tom dnes agentura AFP.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama