Vysoká cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou Evropskou unii bolet, zato však představují potenciální vzpruhu pro Spojené království. To po vystoupení z EU v roce 2016 opustilo velké množství firem. Pokud by 1. srpna skutečně vešly americké tarify v platnost, řada z nich by mohla své rozhodnutí přehodnotit. Informovala o tom televize CNBC.
Trump pohrozil EU poplatky ve výši 30 procent, pokud s ní nedosáhne obchodní dohody do 1. srpna.
Prvenství v dosažení takové obchodní dohody s USA má Velká Británie. Té zůstalo v platnosti reciproční clo (10 procent). Trump však zrušil tarify uvalené na dovoz oceli a hliníku a snížil ty zatěžující britský automobilový průmysl (na 10 procent).
Brexit made businesses abandon the UK. Trump's hefty EU tariffs could bring them back https://t.co/FszzAo1NKy
— CNBC (@CNBC) July 21, 2025
Velká Británie, pokud začnou platit 1. srpna Trumpova cla uvalená na EU, se může stát výhodnějším trhem pro evropské firmy. „Spojené království by mohlo být velkým nepřímým vítězem,“ domnívá se Alex Altman z německého oddělení londýnské účetní a poradenské firmy Lubbock Fine.
„Pokud se konečná celní sazba dostane někam blízko této 30procentní hranice, pak by mnohem nižší americká cla Spojeného království nabídla společnostem z EU velkou motivaci k přesunu části své výroby do Spojeného království nebo k rozšíření svých stávajících britských závodů,“ uvedl Altman.
Británie není pro USA terčem
„Spojené království má po brexitu spoustu volné výrobní kapacity. Velký rozdíl mezi cly by byl pro Británii velkou příležitostí k opětovnému získání části jejího ztraceného postavení coby klíčového evropského výrobního centra,“ dodal.
Brexit pro Londýn znamenal odloučení od jednotného trhu a celní unie EU i konec volného pohybu osob a zboží, který s sebou členství v tomto bloku přineslo. Zastánci i kritici se přou o výhodách a nevýhodách brexitu, podle většiny ekonomů však poškodil britský export, trh práce a hospodářský růst.
Analytici a ekonomové se shodují, že britský hrubý domácí produkt (HDP) by byl o 5 procent vyšší, kdyby ostrovní stát nevystoupil z EU.Úspěch Londýna ve vyjednávání s Trumpem připisovala média skvělému vztahu mezi britským premiérem Keirem Starmerem a americkým prezidentem. Ve skutečnosti ale nešlo o úspěšnou diplomacii, jak doufají evropští představitelé. Země nemá s USA obchodní deficit, není významný exportér do USA a není tedy ani takovým terčem.
Ostrovní stát nemá dobré vyhlídky, co se volného obchodu s USA a EU týče, a to kvůli přetrvávajícím necelním obchodním překážkám.