Více
  1.4 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Vědci boří mýtus vikingů s rohatými přilbami. Tyto helmice mají kořeny jinde

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rohaté přilby Viksø, které byly archeology objeveny v roce 1942 ve stejnojmenném městečku Viksø v rašeliništi severozápadně od Kodaně, podle nové studie nenosili vikingové, ale jiná civilizace už v době bronzové. Informoval o tom server Daily Mail.

  Vědci z Aarhuské univerzity a Moesgaard Museum v Dánsku provedli radiokarbonové datování dvou přileb Viksø a vyvracejí mýty o jejich vikinském původu. Podle výsledků publikovaných v Praehistorische Zeitschrift pocházejí přilby s velkými zakřivenými rohy z doby bronzové 900 př.n.l., přítomnost vikingů v regionu tak předcházejí o více než 1500 let.

  „Po mnoho let lidé, zejména v popkultuře, spojovali přilby Viksø s vikingy. Náš výzkum však dokládá, že byly uloženy do bažiny téměř před 3000 lety, tedy mnohem dříve, než se v regionu usadili vikingové,” potvrdila pro CNN archeoložka Helle Vandkildeová, která se na studii podílela.

  Rohaté přilby ve Středomoří

  Podle informací deníku DailyMail vědci přilby kvůli jejich vzhledu spojují s fénickou společností, která v té době obývala oblast východního Středomoří. Dlouhé námořní trasy Féničanů vedoucí přes Středozemní po Baltské moře později zahrnovaly také Skandinávii.

  Tak se mohly přilby dostat na sever a přispět k populární podobě rohatého vikingského válečníka. Podle studie se však takto vyobrazení válečníci vyskytovali v době bronzové také v Sardinii a jihozápadním Španělsku, což ukazuje těsné obchodní propojení evropských civilizací.

  Představa bojovníka s rohatou přilbou je ovšem mylná. Podle vědců se nejednalo o ochranu hlavy, která by byla značně nepraktická, ale součást náboženských rituálů. Pro svůj býčí vzhled také mohla symbolizovat sílu, moc či božskost.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama
  Reklama
  Reklama