-6.4 C
Czech
Úterý 3. února 2026
DomácíVdova po zavražděných v Klánovicích prolomila mlčení a poděkovala za podporu

Vdova po zavražděných v Klánovicích prolomila mlčení a poděkovala za podporu

Žena, která při tragickém útoku v Klánovickém lese přišla o manžela a dvouměsíční dceru, tento týden na webových stránkách dobročinné sbírky vyjádřila upřímné poděkování veřejnosti. Ve sbírce se pro rodinu obětí vybralo téměř 12,5 milionu korun.

K tragédii, která se odehrála 15. prosince v pražském Klánovickém lese, kde střelec z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zavraždil muže a jeho dvouměsíční dceru, nyní promluvila pozůstalá žena a matka. Na webových stránkách charitativní sbírky, kam lidé poslali na podporu rodiny obětí téměř 12,5 milionu korun, vyjádřila vdova hluboké poděkování všem, kteří přispěli. Z jejích slov je patrná nejen její bolest a ztráta, ale také vděčnost za neuvěřitelnou podporu veřejnosti v těchto tragických chvílích.

V rámci svého poděkování, žena, která si přeje zůstat v anonymitě, použila jeden z oblíbených citátů svého manžela. Parafrázovala slova známého českého herce a dramatika Jana Wericha: „Kdo má víno a nepije, kdo má hrozny a nejí, kdo má ženu a nelíbá, kdo se vyhýbá zábavě, na toho je třeba vzít bič a hůl, protože takový člověk není člověkem, ale vůlem.“

Pozůstalá poděkovala „milým přátelům, známým i neznámým“ za jejich podporu v této těžké životní situaci. Vyjádřila, že bolest po ztrátě manžela a malé dcery je nepopsatelná. V emotivním vzkazu uvedla: „Rozhodla jsem se, že i přes to všechno svůj život vyhasnout nenechám a pokusím se ho žít pro sebe a svého syna naplno a nejšťastněji, jak dokážu. Tak, jak by si to přál můj muž.“

„Rozhodla jsem se nebýt vůl a zůstat člověkem. Bez vás by to ale milí přátelé, známí i neznámí, nešlo. Díky vám můžeme se synem žít dál naše životy tak, jak je máme rádi, jak chceme, bez zásadních existenčních změn a obav. A co možná víc. Díky vaší solidaritě jsem v sobě našla sílu opět věřit, že mezi námi převažují lidé dobří a laskaví,“ vzkázala vdova dárcům, vyjadřujíc svou vděčnost a odhodlání najít v těžkých časech naději a sílu.

Reklama

Doporučujeme

Trump chce dál vyšetřovat Powella. Riskuje tím vlastního kandidáta do čela Fedu

Vyšetřování předsedy Federálního rezervního systému (Fed) Jeromea Powella by mělo pokračovat. V pondělí v Oválné pracovně to reportérům sdělil americký prezident Donald Trump. Powell má ale silnou podporu a zastání i v řadách republikánů. Pokud Bílý dům vyšetřování nezastaví, hlasováním v senátním výboru neprojde Trumpův nový kandidát na předsedu centrální banky.

EU posiluje obranu vědeckých faktů, internet zaplavují dezinformace o změně klimatu

Umělá inteligence (AI) zaplavuje internet falešnými profily, obrázky, zprávami i informacemi o změně klimatu. Evropská unie oficiálně podpořila Prohlášení o integritě informací týkajících se klimatických změn podpořené na klimatickém summitu COP30 v brazilském Belému.

Muskova vesmírná firma SpaceX koupila jeho další firmu xAI

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska koupila další Muskovu firmu xAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence, píše agentura AP s odvoláním na pondělní prohlášení SpaceX. Musk tímto krokem propojí několik ze svých služeb, včetně chatbota umělé inteligence (AI) Grok, sociální sítě X či satelitního internetového systému Starlink.

Agenti ICE v Minneapolis okamžitě obdrží tělesné kamery

Všichni agenti Imigračního a celního úřadu (ICE) budou mít povinnost nosit tělesné kamery, počínaje těmi v Minneapolis. Na sociální síti X (dříve Twitter) to napsala americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noem. Federální agenti nosí tělesné kamery jen v určitých případech.

Ruská armáda zahájila noční útok na Kyjev a další ukrajinská města

Ruská armáda zahájila v noci na dnešek další vzdušný útok na ukrajinská města, píše agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské úřady. V Kyjevě údery poškodily výškové obytné budovy a vzdělávací zařízení v Dniprovské čtvrti, uvedl na Telegramu šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko.

Trump pohrozil Harvardu, že od něj bude požadovat miliardu dolarů v odškodném

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti pohrozil Harvardově univerzitě, že od ní bude požadovat miliardu dolarů (20,6 miliardy Kč) odškodného. Reagoval tím na článek deníku The New York Times (NYT), podle kterého Trumpova administrativa upustila od vymáhání nižší částky od univerzity, již obviňuje z antisemitismu a zaujatosti. Píší o tom agentury.

Syn norské korunní princezny stanul před soudem kvůli znásilnění a domácímu násilí

V Oslu začal jeden z nejsledovanějších soudních procesů v moderní historii Norska. Marius Borg Hoiby, syn korunní princezny Mette-Marit, čelí desítkám obvinění včetně znásilnění, domácího násilí a drogové kriminality. Případ zasahuje nejen do osobních životů obětí, ale i do důvěry v norskou monarchii.

Černý led patří k nejzákeřnějším zimním hrozbám

Zimní silnice umí být nebezpečné i bez sněžení. Stačí pokles teplot a na asfaltu se objeví tenká, téměř neviditelná vrstva ledu. Řidiči ji často zaregistrují až ve chvíli, kdy auto ztratí přilnavost. Černý led, mrznoucí déšť i déšť se sněhem každoročně způsobují tisíce nehod a zranění.

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil zahájit jaderné rozhovory s USA

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil zahájit jaderné rozhovory se Spojenými státy, píše agentura AFP s odvoláním na íránská média. Jednání se budou konat pravděpodobně v pátek v Turecku, sdělil agentuře arabský činitel pod podmínkou zachování anonymity. Rozhodnutí přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump zvyšuje tlak na Írán a hrozí případným vojenským zásahem, pokud režim v Teheránu neuzavře dohodu, v níž by se zavázal, že nebude usilovat o jaderné zbraně.

Francie schválila rozpočet na rok 2026, Lecornu ustál dvě hlasování o nedůvěře

Francie má schválený rozpočet pro rok 2026. Přijetí rozpočtového zákona předcházela dvě hlasování o nedůvěře vládě premiéra Sébastiena Lecornua, informovala agentura AFP. Lecornu k prosazení rozpočtu využil ústavní článek 49.3. Ten umožňuje schválení legislativy bez hlasování poslanců, pokud kabinet následně zvládne pokus opozice o sesazení. Schválením rozpočtu premiér ukončil čtyřměsíční patovou situaci v Národním shromáždění, kde současná vláda nemá absolutní většinu.

U olympijského hokejového stadionu se staly dva bezpečnostní incidenty

Nedaleko milánské haly Santa Giulia, kde se uskuteční olympijské hokejové zápasy, se za poslední týden odehrály dva bezpečnostní incidenty. Při prvním z nich policisté zastřelili jednoho muže a při druhém dalšího muže vážně zranili. Píší o tom dnes italská média.

Indie přestane odebírat ruskou ropu, souhlasil podle Trumpa premiér Módí

Indický premiér Naréndra Módí souhlasil, že jeho země přestane odebírat ruskou ropu, což pomůže k ukončení války na Ukrajině. Po telefonátu s indickým lídrem to dnes uvedl americký prezident Donald Trump. Spojené státy podle něho s okamžitou platností sníží cla na dovoz z Indie z 25 na 18 procent. Indie jako součást uzavřené obchodní dohody omezí cla a další bariéry pro dovoz z USA postupně až na nulu, dodal Trump.

Do Egypta se přes přechod Rafah dostali první lidé z Pásma Gazy

Do Egypta se z Pásma Gazy dostali první palestinští pacienti, kteří využili obnoveného provozu na hraničním přechodu Rafah. Uvedly to agentury AFP a AP. Přechod byl uzavřen od května 2024. Denně jej nyní bude moci překročit několik desítek Palestinců v každém směru. Přepravu zboží Izrael, který přechod kontroluje na palestinské straně hranice, zatím nedovolil.

Rusko nechce ukončit válku na Ukrajině. Chce ji prodlužovat, řekl polský státní tajemník

Rusko podle Polska zneužívá mírová jednání k prodlužování války na Ukrajině. Zatímco Kyjev prokazuje vůli konflikt ukončit, Moskva dál útočí na civilní infrastrukturu a nejedná v dobré víře, řekl polský státní tajemník pro evropské záležitosti Ignacy Niemczycki.

Trump chce omezit závislost na Číně a buduje surovinový sklad

Americká vláda chce vytvořit strategické zásoby surovin, bez kterých se dnes neobejdou baterie, elektromobily ani moderní elektronika. Projekt má zároveň omezit dopady výkyvů cen a případných výpadků dodávek, které Washington dlouhodobě spojuje s dominantní pozicí Číny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama