-3.7 C
Czech
Neděle 11. ledna 2026
Válka na UkrajiněVálka na Ukrajině vyvolává u Rusů opačné emoce, jedni cítí hrdost, jiní...

Válka na Ukrajině vyvolává u Rusů opačné emoce, jedni cítí hrdost, jiní strach

Zcela odlišné emoce vyvolala válka na Ukrajině u dvou ruských žen, obě se shodou okolností jmenují Jekatěrina. Jedna podporuje prezidenta Vladimira Putina a očekává vítězství, zatímco druhá Putina kritizuje a myslí si, že Rusko prohraje, napsala agentura Reuters.

Rok poté, co ruský prezident poslal své vojáky na Ukrajinu, je stále obtížné zjistit, co si 145 milionů Rusů o válce vůbec myslí. Oficiální průzkumy veřejného mínění nicméně říkají, že Putinova oblíbenost zůstává okolo 80 procent.

Osmatřicetiletá Jekatěrina je příznivkyní Putina a věří, že Rusko nakonec zvítězí, i když nyní bojuje s Ukrajinou, kterou podporuje Američany vedená Severoatlantická aliance. Její byt na jihu Moskvy je plný tašek darovaného oblečení a krabic s jídlem, které nasbírala, aby je poslala do Ruskem kontrolovaného Donbasu, kde zůstalo v důsledku války mnoho lidí bez střechy nad hlavou.

„Když můj přítel odjel bojovat jako dobrovolník, pochopila jsem, že i já musím dělat něco, abych pomohla,“ uvedla Jekatěrina, která nechtěla prozradit své příjmení ze strachu, že ji na internetu budou obtěžovat příznivci Ukrajiny. „Musíme pomoci bránit naši zemi, naše rodiny, ty, kteří jsou nám blízcí, a celé Rusko,“ dodala s tím, že podporuje prezidenta Putina i způsob, jakým zemi vede.

Podle průzkumu nezávislého nevládního střediska Levada podporuje ruskou armádu 75 procent Rusů, zatímco 19 procent ji nepodporuje a šest procent neví. Tři čtvrtiny Rusů rovněž očekávají, že Rusko zvítězí. Mnoho diplomatů i analytiků ale tato čísla zpochybňuje.

„Podporuju prezidenta a myslím si, že svou práci dělá dobře,“ uvedla Jekatěrina. „Rusko zvítězí. Jednoznačně,“ dodala.

Jen deset kilometrů jižně odsud žije jiná Jekatěrina, která má na celou situaci zcela opačný názor. Šestadvacetiletá Jekatěrina Vareniková, která kdysi pracovala pro státem kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom, válku nenávidí a veřejně se staví proti Putinovi.

Když Rusové v lednu podnikli nálet na ukrajinské Dnipro, stála před moskevskou sochou ukrajinské básnířky Lesji Ukrajinky s transparentem „Ukrajinci nejsou naši nepřátele, jsou to naši bratři“.

Její byt zeje prázdnotou. Všechno prodala nebo uložila do sklepa, zatímco se balila, aby mohla z Ruska odjet do Kyrgyzstánu, kde už žije její manžel. Ten Moskvu opustil již loni, brzy po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Vareniková vzpomíná na to, jak ji šokovalo, když loni v únoru poprvé uslyšela, že začala válka. Stejně jako mnoho jiných Rusů vždy udržovala úzké rodinné i přátelské vztahy s mnoha lidmi napříč bývalými postsovětskými zeměmi. Pamatuje si, jak jako dítě jezdila na prázdniny právě na Ukrajinu. Nyní její rodinu rozdělilo několik uzavřených hranic a neprůchodné frontové linie.

Po lednovém protestu strávila 12 dní ve vazbě.

„Mnoho mých přátel odjelo,“ říká Vareniková. „Když vám hrozí nebezpečí a nechcete se podílet na těchto událostech, musíte použít všechny prostředky k tomu, abyste utekli,“ dodala.

Brzy po začátku války Putin varoval Rusy, aby byli ostražití, pokud jde o ruské „zrádce“, které se podle jeho slov bude snažit Západ použít k tomu, aby zničili zemi. Mnoho lidí ze země odešlo a někteří ruští představitelé nad tím vyjádřili své znepokojení. Jiní tyto obavy odmítli s tím, že Rusko je nyní mnohem jednotnější bez těch, jejichž „oddanost zemi je sporná“.

„Je to velmi smutné, ale přijde mi, že tohle brzy neskončí,“ myslí si Vareniková. „Myslím, že to skončí teprve tehdy, když Rusko buď uzná porážku, nebo prohraje,“ dodává. Podle jejího názoru bude pověst Ruska a Rusů pošpiněna navždy. „My v Rusku ji pravděpodobně nikdy nebudeme schopni napravit,“ uzavírá.

Reklama

Doporučujeme

Poslední kurdští bojovníci opouštějí Aleppo. Po dnech bojů bylo dosaženo dohody o příměří

Kurdské síly ze Syrských demokratických sil opustily Aleppo po dnech tvrdých střetů. Nová dohoda o příměří otevřela cestu k evakuaci bojovníků i civilistů z čtvrtí Šajch Maksúd a Ašrafíja. Dojednávání zprostředkovaly zahraniční mocnosti v čele se Spojenými státy, které chtěly zabránit dalšímu rozšíření konfliktu.

Barclays vstoupila do stablecoinové infrastruktury přes Ubyx

Britská banka Barclays získala podíl v americkém startupu Ubyx, který buduje zúčtovací systém pro stablecoiny a další formy tokenizovaných peněz. Jde o první přímou investici Barclays do firmy zaměřené čistě na stablecoinovou infrastrukturu a zároveň další signál, že velké banky berou digitální peníze jako téma pro reálné použití, ne jen pro kryptosvět.

Při protestech v Íránu zahynulo nejméně 192 demonstrantů, uvádí nevládní skupina

Při masových protestech proti teokratickému režimu v Íránu bylo za poslední dva týdny zabito nejméně 192 demonstrantů, uvedla dnes nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) sídlící v Oslu. Současně upozornila, že skutečný počet obětí může být mnohem vyšší. Podle neověřených informací může být mrtvých několik stovek a podle některých zdrojů i přes 2000, dodala IHR. Ve své předchozí, páteční zprávě skupina uváděla 51 obětí protestů.

Titul v Brisbane zastínilo napětí mezi Sabalenkou a Kosťuk

Finále turnaje WTA v Brisbane mělo zvláštní pachuť. Běloruska Aryna Sabalenka porazila Ukrajinku Martu Kosťuk, obhájila titul, ale po zápase nepřišlo podání ruky ani společná fotka. Napětí mezi hráčkami se přeneslo i do ceremoniálu, kde Kosťuk vítězku prakticky ignorovala.

Maduro přes právníky vzkázal, že jsou s manželkou v pořádku a že jsou bojovníci

Venezuelský exprezident Nicolás Maduro, který je s manželkou Ciliou Floresovou od minulé soboty v newyorské vazbě, přes své právníky vzkázal, že jsou oba v pořádku a že jsou bojovníci. Informovala o tom agentura AFP, podle níž Spojené státy vyzvaly své občany ve Venezuele, aby zemi okamžitě opustili.

Sobotních úderů proti Islámskému státu v Sýrii se zúčastnilo také Jordánsko

Na sobotních úderech Spojených států proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) na území Sýrie se v rámci mezinárodní koalice podílelo také sousední Jordánsko. S odvoláním na jordánskou armádu o tom dnes informovala agentura AFP.

Trump tlačí obranný průmysl k investicím

Donald Trump přitvrdil na americké zbrojaře a rozhýbal nervy investorů. Firmám vzkázal, že pokud nebudou víc investovat do výroby a plnit kontrakty, mohou přijít o možnost vyplácet dividendy a dělat zpětné odkupy akcií. Zároveň ale naznačil, že Pentagon může v příštích letech dostat výrazně víc peněz.

Do ulic Minneapolisu vyšly desítky tisíc lidí, aby odsoudily střelbu agenta ICE

Americkým severovýchodním městem Minneapolis v sobotu prošly desítky tisíc lidí, aby odsoudily středeční zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Informovala o tom agentura Reuters.

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti, Írán varoval USA před útokem

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti kvůli možnosti, že by Spojené státy zasáhly v Íránu, kde se konají největší protivládní demonstrace za několik let. Napsala to dnes agentura Reuters, která se odvolává na tři izraelské zdroje obeznámené se situací. Teherán pak varoval, že jakýkoliv útok by vedl k íránské odvetě proti Izraeli a proti americkým základnám v regionu.

Po bouři Goretti ve Francii zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny

Po bouři Goretti ve Francii stále zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny, především v Normandii a Bretani, napsal dnes server listu Le Monde. V Německu se podle agentury DPA postupně do normálu vrací provoz na železnici.

V Kyjevě nefungují dodávky vody a tepla, elektrická soustava byla odstavena

V Kyjevě dnes dočasně nefungovaly dodávky vody a tepla. Důvodem bylo odstavení zdejší elektrické soustavy kvůli nutným opravám po rozsáhlých ruských útocích, které ji v noci na pátek vážně poškodily. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na kyjevské úřady. Rozsáhlé výpadky hlásí také ruská Belgorodská oblast, kde je podle zdejšího gubernátora po ukrajinském útoku bez elektřiny a topení přes 550.000 lidí.

Na Filipínách se zřítila hora odpadu, desítky lidí se pohřešují

Na filipínském ostrově Cebu se po zřícení obří hromady odpadu rozjela záchranná akce, která se protahuje do dalších dnů. V zařízení na třídění a zpracování odpadu v oblasti Binaliw zasypal sesuv několik nízkých budov a uvěznil desítky lidí, hlavně zaměstnance skládky.

Výpadek proudu v Berlíně po sabotážním útoku. Starosta šel hrát tenis

Berlín ochromil rozsáhlý výpadek proudu způsobený sabotáží. Zatímco desítky tisíc lidí zůstaly bez elektřiny v mrazu, vyšlo najevo, že primátor Kai Wegner v klíčových hodinách odešel si zahrát tenis. Aféra rychle přerostla v politickou krizi, která ohrožuje jeho setrvání ve funkci.

Ukrajina po útocích na Kyjev svolala mimořádné jednání OSN

Kvůli nejnovějším masivním ruským leteckým útokům na Kyjev, které město částečně připravily o vytápění, se v pondělí mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Zasedání má otevřít téma útoků na civilní infrastrukturu v době, kdy na Ukrajině pokračuje válka už téměř čtyři roky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama