Reklama

Vakcíny pro všechny Američany budou už 19. dubna, slíbil Biden

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Americký prezident Joe Biden znovu posunul datum, do kterého by měla být vakcíny proti koronaviru dostupné všem dospělým občanům USA. Mělo by se tak stát už 19. dubna, informuje AP News a další servery. Neznamená to ale, že do té doby budou všichni naočkováni.

Před měsícem Biden oznámil, že vakcíny budou pro všechny Američany dostupné do konce května, později toto datum změnil na začátek května. Podle zdrojů přímo v Bílém domě by měl prezident v nejbližších hodinách formálně oznámit, že ambiciózní plán se přesouvá už na 19. dubna, tedy o dva týdny dříve.

Biden by měl také oznámit, že od jeho inaugurace 20. ledna očkovací stanice už poskytly vakcínu 150 milionům lidí. Jeho plán, aby bylo ke stému dni v jeho úřadu (tedy do 30. dubna) naočkováno 200 milionů lidí, nejspíš vyjde. Momentálně jsou ve Spojených státech naočkovány zhruba tři miliony lidí denně. Původní plán, když Biden do úřadu vstupoval, byl sto milionů ve sto dnech, tato meta byla už ale výrazně překonána. Minulý týden prezident prohlásil, že do 19. dubna bude vakcína dostupná 90 procentům dospělých.

Prezidentovo oznámení bude spíše symbolické – i vzhledem k tomu, že většina států dosáhne na dostupnost vakcín pro všechny obyvatele mnohem dříve než slibovaného 1. května. Několik států této mety dosáhlo už nyní. Oregon a New Jersey prohlásily, že všichni občané nad 16 let budou mít vakcínu od 19. dubna k dispozici. USA navíc očekává doslova příval dodávek očkovacích látek.

Starší lidé už vakcínu většinou dostali

Dostupnost vakcín ovšem neznamená proočkovanost a ačkoliv vakcinace v USA jede zběsilým tempem, většina občanů na injekci teprve čeká. Bílý dům v pondělí oznámil, že alespoň jednu dávku vakcíny dostalo zatím zhruba 40 procent dospělých Američanů. Oběma dávkami je naočkován zhruba jeden člověk ze čtyř. U starších lidí, kteří jsou covidem-19 nejvíce ohroženi, je situace lepší. Ve vyšší věkové skupině je alespoň jednou dávkou naočkováno 75 procent lidí, oběma 55 procent. I tak epidemiologové upozorňují na to, že boj s covidem-19 rozhodně není u konce a že i přes vytrvalé očkování může Spojené státy zasáhnout další vlna této nakažlivé nemoci.

USA používá vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson&Johnson. Očkovací látka společnosti AstraZeneca zatím ve Státech schválena nebyla, ačkoliv země už nakoupila její zásoby.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama