Více
  18.8 C
  Czech
  Úterý, 9 srpna, 2022

  Vakcína proti covidu-19 od firmy Valneva získala povolení Evropské komise

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vakcína proti covidu-19 od francouzského výrobce léků Valneva získala od Evropské komise (EK) povolení k uvedení na trh. Přípravkem se mohou očkovat lidé od 18 do 50 let. Registrace se vztahuje na členské státy Evropské unie a Island, Lichtenštejnsko a Norsko, uvedla agentura Reuters.

  Vakcína získala doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek. Stala se tak šestou vakcínou, kterou EMA doporučila.

  Vakcína má podle odborníků dvě hlavní výhody: lze ji uchovávat při teplotách podobných těm, jež umějí vytvořit domácí chladničky, a vyvíjí se tradičním způsobem z živého viru jeho chemickou inaktivací. Virus aplikovaný ve vakcíně tak nemůže napadat buňky ani se v těle replikovat, vzbuzuje však odezvu imunitního systému. Využívá stejnou technologii jako látky, které se už desítky let používají při očkování proti dětské obrně, chřipce nebo hepatitidě.

  Firma už dříve uvedla, že tři dávky její vakcíny neutralizují vysoce nakažlivou variantu koronaviru zvanou omikron, která nyní ve světě převládá.

  „Teď, když jsme obdrželi toto plné povolení k uvedení na trh, doufáme, že EK a členské státy pošlou objednávky, které budou odrážet tuto poptávku,“ uvedl generální ředitel společnosti Valneva Thomas Lingelbach.

  Valneva s EK původně loni v listopadu uzavřela smlouvu o dodávkách 60 milionů dávek. Nicméně kvůli zpoždění ve schvalování i kvůli nadbytku vakcín v zemích EU dala EK najevo, že chce dodatek ke smlouvě o snížení počtu dodaných vakcín. Vakcína od Valnevy získala potřebná povolení v Británii, Spojených arabských emirátech a v Bahrajnu. Třetí jmenovaná země je jediná, kde se látka skutečně používá, uvedla agentura AFP. Británie loni svou objednávku vakcín zrušila.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS