1 C
Czech
Sobota 20. prosince 2025
VOLBY USA 2024V USA začala platit zvýšená cla na dovoz z Číny, Peking oznámil...

V USA začala platit zvýšená cla na dovoz z Číny, Peking oznámil odvetná cla

Ve Spojených státech začala platit zvýšená cla na dovoz z Číny, o nichž o víkendu rozhodl prezident Donald Trump. Čínské zboží bylo minutu po půlnoci washingtonského času (6:01 SEČ) zatíženo o deset procent nad rámec stávajících cel. Peking vzápětí oznámil, že zavede odvetná cla na řadu amerických produktů. Podal také stížnost u Světové obchodní organizace (WTO). Trump, který cla zdůvodňuje mimo jiné neochotou Číny bojovat proti pašování drogy fentanyl do USA, riskuje zažehnutí nového obchodního konfliktu mezi dvěma nejsilnějšími ekonomikami světa, napsala agentura Reuters.

Čínské ministerstvo financí oznámilo, že zavede nová 15procentní cla na dovoz amerického uhlí a zkapalněného zemního plynu (LNG). Desetiprocentní cla se budou vztahovat na surovou ropu, zemědělské stroje či některá auta, uvedla agentura AP. Opatření mají začít platit 10. února.

Peking také několik minut poté, co vyšší americká cla na čínské zboží vstoupila v platnost, oznámil, že zahajuje antimonopolní vyšetřování společnosti Google. Přidal rovněž dvě americké firmy na svůj „seznam nespolehlivých subjektů“.

Čínský seznam se rozrostl o firmu PVH, což je holdingová společnost pro značky jako je Calvin Klein, a o americkou biotechnologickou firmu Illumina. Podle čínského ministerstva obchodu se chovají diskriminačně vůči čínským podnikům a poškozují legitimní práva a zájmy čínských společností.

Čínský státní úřad pro regulaci trhu dále uvedl, že Google je podezřelý z porušení antimonopolního zákona země a že v souladu se zákonem zahájil vyšetřování společnosti. Neposkytl žádné další podrobnosti o vyšetřování ani o tom, co Google podle něj udělal, že porušil zákon. Vyhledávač Googlu Čína blokuje, ale firma spolupracuje s místními partnery, jako jsou inzerenti.

Trump v pondělí prohlásil, že obě země budou o věci jednat do 24 hodin. Bílý dům uvedl, že prezident se spojí s čínským protějškem Si Ťin-pchingem později tento týden.

„Na rozdíl od Kanady a Mexika je pro USA a Čínu zjevně těžší dohodnout se na tom, co Trump ekonomicky a politicky požaduje. Předchozí optimismus trhu ohledně rychlé dohody stále vypadá nejistě. I když se obě země mohou v některých otázkách dohodnout, je možné, že cla se budou používat opakovaně, což může být letos klíčovým zdrojem kolísání trhu,“ řekl agentuře Reuters analytik Gary Ng z hongkongské společnosti Natixis.

Reklama

Doporučujeme

Reddit pomohl rozkrýt identitu podezřelého ze střelby na Brownově univerzitě

Příspěvek na Redditu pomohl policii dosáhnout významného průlomu v případu střelby na Brownově univerzitě. Podle vyšetřovatelů si jeden svědek všiml detailů, které se později ukázaly jako klíčové. Podezřelý byl nakonec vypátrán, ale již nebyl naživu.

Zabystřan ovládl super-G a připravil Odermatta o výhru

Jan Zabystřan se ve Val Gardeně postaral o jeden z největších momentů českého sjezdového lyžování. V superobřím slalomu Světového poháru porazil i švýcarskou hvězdu Marca Odermatta. Poprvé v historii tak český muž vyhrál závod SP v alpském lyžování.

Rusko se nechystá napadnout Evropu, ujišťoval Putin a stěžoval si na Západ

Nebudou žádné další speciální vojenské operace, pokud se k nám budete chovat s respektem a budete respektovat ruské zájmy, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin v odpovědi na dotaz západního novináře. Za příklad nerespektování Ruska označil šéf Kremlu rozšiřování Severoatlantické aliance.

Muže podezřelého ze střelby na Brownově univerzitě našla policie mrtvého

Policie oznámila, že podezřelý z masové střelby na Brownově univerzitě z minulého týdne byl nalezen mrtvý ve skladovacím prostoru v Salemu ve státě New Hampshire. Jeho tělo policie objevila po šestidenním pátrání, které probíhalo napříč několika státy USA.

Nezaváháme! EU schválila půjčku pro Ukrajinu

Evropská unie (EU) poskytne Ukrajině na roky 2026 a 2027 půjčku ve výši 90 miliard eur (asi 2,19 bilionu korun), uvedl předseda Rady EU Antonio Costa po klíčových jednáních v Bruselu. Ta se točila kolem využití zmrazených ruských aktiv k financování Ruskem napadené země.

EU odkládá zákon proti odlesňování a čelí kritice ekologů

Evropská unie posouvá start klíčového zákona, který má omezit dovoz zboží spojeného s odlesňováním. Firmy získají více času na přípravu, ale ekologické organizace upozorňují, že každé další čekání znamená další mizící lesy.

Král Karel slavnostně otevřel nový pivovar Guinness a zkusil si čepování piva

Král Karel vyrazil před Vánoci do londýnského Covent Garden, aby oficiálně otevřel nový Guinness Open Gate Brewery London. Nezůstal jen u přestřižení pásky, ale přímo u výčepu si vyzkoušel, jak těžké je načepovat „ideální“ půllitr.

Trump mění protidrogovou politiku. Zmírnil federální klasifikaci marihuany

Administrativa Donalda Trumpa udělala výrazný posun v americké drogové politice. Prezident podepsal exekutivní příkaz, který přesouvá marihuanu mezi méně nebezpečné látky. Změna má usnadnit výzkum a ulevit legálnímu konopnému byznysu, rekreační užívání ale na federální úrovni nelegalizuje.

Macinka ruší klimatickou sekci na ministerstvu životního prostředí

Na ministerstvu životního prostředí se rýsuje první velká změna pod dočasným vedením Petra Macinky. V připravované systemizaci na rok 2026 už nemá být samostatná sekce ochrany klimatu. Ve hře je také konec odboru, který řeší financování dekarbonizace.

Horko zasahuje do vývoje dětí, brzdí jejich schopnost učit se

Horko nemá vliv jen na fyzické zdraví. Podle nové studie amerických vědců může zbrzdit vývoj dětí a zhoršit jejich schopnost učit se. Oteplování na nás totiž má největší dopad během raného vývoje v růstové fázi.

Polské rakety Patriot dosáhly připravenosti, oznámil ministr obrany

Polská jednotka vyzbrojená protiraketovými systémy Patriot americké výroby dosáhla plné připravenosti, oznámil dnes polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Současně se tím podle ministra stal plně funkčním i systém polské protivzdušné obrany Wisla, který má být schopen sestřelovat vzdušné cíle vzdálené až 150 kilometrů, uvedla agentura PAP.

Trump Media se spojuje s TAE a sází na fúzní energii

Trump Media míří mimo sociální sítě a oznamuje spojení s firmou TAE Technologies, která vyvíjí technologii jaderné fúze. Dohoda v hodnotě přes 6 miliard dolarů počítá s tím, že vznikne holding s divizemi od Truth Social až po energetická a zdravotnická aktiva.

Obžalovaný z útoku v Magdeburku není podle lékařů teď schopný účastnit se líčení

Saúdskoarabský lékař obžalovaný z loňského útoku na vánoční trhy v Magdeburku není teď schopen účastnit se soudního procesu. Uvádí to zpráva vězeňského lékaře, informovala dnes agentura DPA. Podle ní drží 51letý Tálib Abdalmuhsin hladovku a nepřijímá ani tekutiny, hrozí mu akutní selhání ledvin. Soudce ale rozhodl, že líčení může pokračovat i bez obžalovaného.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama