Více
  11.3 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Megazápas Fury vs Usyk se odkládá, jednání se zasekla kvůli odvetě

  Má to být boxerský souboj historie. O pásy všech čtyř nejuznávanějších organizací svedou boj Brit Tyson Fury a Ukrajinec Oleksandr Usyk. Po zdlouhavých jednáních už se mluvilo o termínu 29. dubna ve Wembley. Teď to ale vypadá, že zápas nebude. Promotéři sice vyřešili problém rozdělení peněz, ale pro změnu se zasekli kvůli odvetě.

  Británie patří mezi nejhůře zalesněné státy Evropy, přístup mladých lidí k zeleni je omezený

  Klimatická úzkost u mladých lidí souvisí s nedostatkem zeleně, k níž mají ve Spojeném království špatný přístup. Upozornila na to britská charitativní organizace pro ochranu a obnovu lesů.

  V USA soudí významného právníka obviněného z vraždy manželky a syna. Tvrdí, že je nevinný

  Někdejší vlivný právník Alex Murdaugh z Jižní Karolíny stanul před soudem za vraždu své manželky a syna. Murdaugh vraždy u soudu popřel, přiznal ale, že policii lhal. O procesu informuje AP News, BBC a další servery.

  Čtyřiapadesátiletý Murdaugh je obviněn ze zastřelení své manželky Maggie (52) a jejich dvaadvacetiletého syna Paula. Oba byli zabiti poblíž psince na jejich pozemku 7. června 2021. V případě odsouzení mu hrozí 30 let až doživotí. Murdaugh ve své výpovědi nadále tvrdošíjně popíral, že by se na vraždách jakkoli podílel, píše AP News.

  Nikdy bych ani jednomu z nich úmyslně neublížil,“ řekl Murdaugh a po tvářích mu stékaly slzy. Řekl také, že se synem Paulem si byli velmi blízcí. Jeho druhý, starší syn Buster (25) byl jednání soudu přítomen. Za otce se postavil, obviněním nevěří.

  Závislost na lécích

  Žalobci strávili čtyři týdny u výpovědí, v nichž Murdaugha vykreslovali jako lháře, který okrádal klienty o peníze a rozhodl se zabít svou ženu a syna jen proto, aby získal čas na zakrytí svých finančních zločinů, které měly být odhaleny. Právníkova slova jsou podle nich jedna lež za druhou. Uvedli, že Murdaugh reaguje prudce, když má pravda vyjít najevo. Například se snažil zařídit vlastní smrt poté, co ho jeho advokátní kancelář tři měsíce po vraždách propustila.

  Když Murdaugh vypovídal třiadvacátý den procesu, přiznal, že lhal policii o tom, že vůbec nebyl v psinci, kde se našla obě těla. Připustil, že tam skutečně byl, ale ne v době vraždy. Vymluvil se na závislost na opioidech, která mu zatemnila myšlení a vyvolala nedůvěru k agentům státních orgánů činných v trestním řízení. „Jak se moje závislost časem vyvíjela, začal jsem uvažovat paranoidně,“ řekl Murdaugh. BBC píše, že právě kvůli závislosti na tlumících lécích, za které dával obrovské peníze, se obviněný dostal do finančních potíží.

  Kdysi prominentní právník policii řekl, že v hodinách před vraždami navštívil svou nemocnou matku, která žije v jiném městě. Několik svědků však vypovědělo, že podle nich slyšeli Murdaughův hlas spolu s jeho synem a manželkou na videozáznamu z mobilního telefonu pořízeném v psinci asi pět minut před střelbou.

  Mozek na chodníku

  Murdaugh vypověděl, že večer, kdy došlo k vraždám, ho manželka požádala, aby šel do psince. Řekl, že tam sjel dolů golfovým vozíkem a od jednoho psa odtrhl slepici. Poté se vrátil do domu a rozhodl se jet navštívit nemocnou matku.

  Uvedl, že po návratu domů z návštěvy matky nebyla v domě ani jeho manželka, ani syn. Po několika minutách Murdaugh uvedl, že odjel svým SUV k psinci, kde je prý viděl naposledy.

  Murdaugh popsal, že když přijel, čekal ho tam hrůzný nález dvou zastřelených těl. Tehdy musel přestat s výpovědí a rozplakal se. „Bylo to příšerné,“ řekl. Podle svých slov se pokusil převrátit svého syna, který ležel obličejem dolů, aby ho zkontroloval. Pochopil ale, že mu nemůže nijak pomoci.

  Doslova jsem viděl, jak jeho mozek leží na chodníku. Nevěděl jsem, co mám dělat,“ řekl Murdaugh. Jeho obhájce u soudu už dříve řekl, že mladík byl zastřelen brokovnicí z velmi těsné blízkosti. Jeho hlava doslova explodovala a každý, kdo by vedle něj v tu chvíli stál, by musel být podle něj okamžitě od hlavy až k patě od krve. Jenže Murdaugh na šatech, které na sobě údajně měl, žádnou krev neměl.

  Vypověděl, že než zavolal na tísňovou linku, zkontroloval také svou ženu a pak se vrátil do domu, aby si pro jistotu vzal zbraň.

  Svědci, kteří viděli Murdaugha v následujících minutách a hodinách po střelbě, uvedli, že na něm navzdory hrůznému místu činu neviděli žádnou krev.

  Fingovaná sebevražda

  Několik svědků, včetně jeho švagrové, vypovědělo, že Alex Murdaugh v týdnech po vraždách nevypadal, že by se bál o bezpečnost svou, nebo svého přeživšího syna. A to navzdory brutalitě vraždy a tomu, že policie neměla žádné stopy. Murdaugh policii řekl, že jeho syn dostával krátce před vraždou výhrůžky smrtí. Souvisely podle něj s tím, že Paul dříve způsobil dopravní nehodu, při níž zemřel člověk.

  Murdaugh je obviněn z dalších asi 100 trestných činů, od okrádání klientů až po daňové úniky. V souvislosti s těmito obviněními je držen ve vazbě bez možnosti kauce. I když bude shledán nevinným z vražd, neodejde od soudu jako svobodný člověk. Pokud by byl Murdaugh usvědčen z většiny nebo ze všech těchto finančních zločinů, strávil by pravděpodobně desítky let ve vězení.

  Nedlouho po vraždě Murdaugh ohlásil, že se jej někdo pokusil zastřelit. Vyšetřování ukázalo, že právník byl skutečně střelen do hlavy, kulka ale nezasáhla mozek. Podle New York Times pak vyšlo najevo, že Murdaugh přemluvil svého vzdáleného bratrance Curtise Smithe, aby ho zastřelil. Tím chtěl docílit, aby jeho syn Buster získal životní pojistku, na níž by v případě jeho sebevraždy nedosáhl. Smith jej skutečně střelil do hlavy, ale špatně se trefil. Nyní čelí obvinění z pokusu o vraždu a pojišťovacího podvodu.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  Binance postihl dvouhodinový výpadek kvůli softwarové chybě

  Kryptoměnová burza Binance v pátek na dvě hodiny pozastavila obchodování na svých spotových trzích kvůli softwarové chybě související s funkcí trailing stop loss. Vklady a výběry byly kvůli chybě rovněž pozastaveny.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  Binance postihl dvouhodinový výpadek kvůli softwarové chybě

  Kryptoměnová burza Binance v pátek na dvě hodiny pozastavila obchodování na svých spotových trzích kvůli softwarové chybě související s funkcí trailing stop loss. Vklady a výběry byly kvůli chybě rovněž pozastaveny.