V přístavu jihofrancouzského města Toulon dnes zakotvila humanitární loď Ocean Viking s 230 migranty na palubě, informovala agentura AFP. Plavidlo od konce října neúspěšně žádalo italské úřady o povolení k vylodění. Nakonec mu ho ve čtvrtek udělila francouzská vláda, ale až poté, co ostře zkritizovala odmítavý postoj Itálie a pozastavila plán na přijetí 3500 žadatelů o azyl z Itálie, na němž se s Římem dohodla v létě. Krajně pravicová italská premiérka Giorgia Meloniová dnes přístup Paříže odsoudila.
Po více než dvou týdnech žádostí o bezpečný přístav v Itálii dorazila loď Ocean Viking kolem deváté hodiny ráno do Toulonu. Jedná se o první zakotvení tohoto humanitárního plavidla, které poskytuje pomoc migrantům ve Středozemním moři, ve Francii. Na lodi bylo ještě ve středu 234 běženců, francouzská vláda ve čtvrtek nechala čtyři z nich přepravit do nemocnice kvůli špatnému zdravotnímu stavu.
#UPDATE A rescue ship carrying 230 migrants has docked at the French port of Toulon, maritime authorities say, amid a French-Italian row over which country is responsible for them.
— AFP News Agency (@AFP) November 11, 2022
The Ocean Viking, operated by a French NGO, picked up the migrants at sea near the Libyan coast pic.twitter.com/Jc2ex9nGA6
Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin ve čtvrtek oznámil, že osoby, které nemají právo na azyl či pobyt ve Francii, budou vyhoštěny. Dvě třetiny běženců podle něj převezme devět evropských zemí, včetně Německa. Podle AFP jsou migranti na lodi Bangladéšané, Eritrejci, Syřané, Egypťané, Pákistánci, Malijci, Súdánci a Guinejci.
Než loď dorazila do přístaviště, nastoupil na palubu francouzský lékař, řekla mluvčí organizace SOS Méditerranée, která loď provozuje. Muži, ženy a děti na palubě podle ní byli zachráněni u pobřeží Libye a někteří z nich pocházejí z válkou zmítaných zemí.
Běženci budou umístěni v „čekací zóně“ mimo vojenský přístav. Přeživší na palubě lodi Ocean Viking, včetně 57 dětí, „nebudou moci opustit správní středisko, kde budou umístěni, a nebudou tedy technicky vzato na francouzském území“, řekl Darmanin.
Paříž a Řím se o osudu lodi přely zhruba týden. V úterý večer Meloniová uvedla, že francouzské úřady otevřou lodi svůj přístav, což vyvrátili francouzští představitelé. Přestože Francie plavidlo nakonec přijala, incident způsobil diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi.
Meloniová dnes na tiskové konferenci kritizovala postoj Francie. „Zarazila mě agresivní reakce francouzské vlády, která je z mého pohledu nepochopitelná a neopodstatněná,“ řekla Meloniová. Itálie podle ní nemůže být jediným cílem migrantů z Afriky. Podle Darmanina se ale italská vláda zachovala velmi „nelidsky“, když lodi odmítla dát povolení k vylodění.
Do Itálie se letos přes moře dostalo na 88.000 migrantů, což je zhruba o polovinu více než za stejnou dobu v loňském roce. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve středním Středomoří při cestě do Evropy letos zahynulo či se pohřešuje zhruba 1337 migrantů.