Singapurské úřady ve středu popravily muže za obchodování s drogami. V pátek se městský stát v jihovýchodní Asii chystá oběsit ženu, poprvé po 19 letech. Informuje o tom AP News, Daily Mail a další servery.
Šestapadesátiletý Mohammed Aziz Hussain byl oběšen v singapurské věznici Changi a byl pohřben, uvedla aktivistka Kirsten Han. Ta je z organizace Transformative Justice Collective, která se zasazuje o zrušení trestu smrti v Singapuru. Občan městského státu byl v roce 2018 odsouzen k trestu smrti za obchodování s přibližně 50 gramy heroinu, uvedla Han.
Saridewi Djamani, a 45-year-old Singaporean woman, is due to be hanged after she was convicted and sentenced in 2018 for trafficking around 1.75 ounces of heroin. https://t.co/NEBL3ET7WG
— ABC News (@ABC) July 26, 2023
Saridewi Djamani, 45letá Singapurka, má být v pátek oběšena poté, co byla v roce 2018 usvědčena a odsouzena za obchodování s přibližně 30 gramy heroinu, uvedla skupina a další lidskoprávní organizace. Han uvedl, že poslední známou ženou, která byla v Singapuru oběšena, byla v roce 2004 36letá kadeřnice Yen May Woen. Rovněž za obchodování s drogami.
„Singapurské úřady musí okamžitě zastavit toto hrubé porušování práva na život při svém obsedantním prosazování chybné protidrogové politiky,“ uvedl v prohlášení Adilur Rahman Khan, generální tajemník Mezinárodní federace pro lidská práva.
Pokud bude Djamaniho poprava vykonána podle plánu, Singapur od obnovení poprav oběšením v březnu 2022 popraví 15 lidí za drogové trestné činy. To je v průměru jedna poprava měsíčně, uvedly ve společném prohlášení organizace Transformative Justice Collective, Amnesty International a sedm dalších skupin.
Každému odsouzenému za obchodování s více než 500 gramy konopí a 15 gramy heroinu hrozí trest smrti. To platí i pro cizince, píše AP News.
Trest smrti mohou v Singapuru dostat i vrazi a únosci. Jak píše Daily Mail, dočasně se přestalo popravovat jen při covidové pandemii.
Trest smrti nefunguje, namítají odpůrci
Skupiny na ochranu lidských práv, britský obchodní magnát Richard Branson a OSN naléhají na Singapur, aby zastavil popravy za drogové trestné činy. Existuje stále víc důkazů, že trest smrti není jako odstrašující prostředek účinný. Singapurské úřady však trvají na tom, že všem vězňům se dostává řádného soudního procesu. Trest smrti je podle nich i nadále klíčem k tomu, aby pomohl zastavit poptávku i nabídku drog.
Ve společném prohlášení Transformative Justice Collective a dalších skupin se uvádí, že ministr práva K. Shanmugam v rozhovoru v roce 2022 údajně přiznal, že tvrdá protidrogová politika Singapuru nevedla k zatčení tzv. drogových králů.
„Namísto rozbíjení drogových kartelů singapurská vláda záměrně zachovává kapitálové protidrogové zákony. V praxi fungují tak, že trestají nízkoúrovňové překupníky a kurýry. Ti se obvykle rekrutují z marginalizovaných skupin,“ uvádí se v prohlášení.
Skupiny uvedly, že Singapur se vymyká celosvětovému trendu. Stále více zemí upouští od trestu smrti. Sousední Thajsko legalizovalo konopí, zatímco Malajsie letos ukončila povinný trest smrti za závažné trestné činy. Skupiny vyzvaly Singapur, aby zastavil všechny popravy a místo toho usiloval o účinná opatření k humánnímu řešení obchodu s drogami v zemi.