5.4 C
Czech
Sobota 28. února 2026
Protext ČTKV Poslanecké sněmovně vznikla neformální platforma "Budoucnost zájmových chovů v ČR"

V Poslanecké sněmovně vznikla neformální platforma "Budoucnost zájmových chovů v ČR"

Praha 13. března 2023 (PROTEXT) – Platforma se stále rozšiřuje: ředitelé zoologických zahrad, lidé z ministerstva životního prostředí, ministerstva zemědělství a odborníci z kateder etologie a zoologie České zemědělské univerzity, provozovatelé malých zooparků, záchranných stanic, studenti středních škol z oboru chovatelí, Český svaz chovatelů drobných zvířat, Českomoravská kynologická unie, Evropská asociace soukromých chovatelů exotických zvířat, zástupci neziskových organizací na ochranu zvířat.

„Složení platformy garantuje, že problémy týkající se zájmového chovu zvířat jsou posuzovány ze všech úhlů pohledu. Odborníci z akademického světa musí mluvit se zkušenými praktiky. Jen tak lze optimálně kultivovat nadšení mnoha Čechů pro chovatelství,“ uvádí poslankyně Nina Nováková a dodává: „Ostatně to odpovídá i profilu poslanců, kteří platformu podporují. Vedle garantujících místopředsedů zemědělského výboru PSP ČR Karla Smetany (KDU-ČSL) a Tomáše Dubského (STAN) projekt podporuje odborník MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D. (KDU-ČSL) a Ing. Petr Bendl (ODS).“ U kulatých stolů o problematice zájmových se zatím konkretizovalo několik okruhů.

Postavení zoologických zahrad a prostor pro jejich spolupráci se soukromými chovateli. O hlavním úkolu zoologických zahrad kromě osvěty a trávení volného času pro celé rodiny říká doc. RNDr. Jan Pluháček, Ph.D., vědecký pracovník ZOO Ostrava: „Hlavním cílem a posláním zoologických zahrad je ochrana přírody jakocelku a vedení společnosti tímto směrem. Pro naplnění těchto cílů jetřeba, aby se zoo zaměřily na druhy a jejich populace. Chovy zvířat vzoo by tak měly vždy upřednostnit zájem a welfare populací a druhů.“

Podchycení dostatečně husté sítě zoocenter, která by byla k dispozici pro základní školy. „Musíme vědomě vytvářet příležitosti pro zdravý rozvoj dětí. Vedle mnohahodinového pobývání ve virtuálním světě ve škole i doma se potřebují setkávat s reálným světem a zažít odpovědnost člověka vůči zvířeti v jeho péči. Zvíře nevypnete, když o ně nepečujete, uhyne,“ říká pedagožka Nina Nováková a dodává: „Kontakt se zvířaty je beze sporu přínosný také pro psychickou rovnováhu. Ve spolupráci s MŠMT a katedrou etologie a zoologie ČZU už konkrétně hovoříme o přípravě takových materiálů pro učitele, které by přesně odpovídaly právě se měnícím rámcovým vzdělávacím programům.“

Legislativa v ČR a nové trendy v EU. „Z debat u kulatých stolů vyplývá, že legislativa, kterou se mají řídit zájmové chovy není špatná, ale v určitém vakuu jsou zooparky,“ popisuje Nina Nováková. „Není logické, aby všechna zařízení, která zpřístupňují domácí a exotická zvířata veřejnosti, spadala pod licencované zoologické zahrady. Bohužel, legislativa v EU a částečně i u nás nese stopy jednostranného tlaku ze strany aktivistů. Věřím, že nadšení bojovníci proti týrání zvířat mohou mít dobrý úmysl, jejich pohled je však upřen na jeden dílčí problém. Pokud se takový aktivismus přenese do zákonů, směrnic a vyhlášek, může se způsobit mnoho škod,“ říká poslankyně Nina Nováková: „Například vedlejším efektem nelítostného tažení proti cirkusovým drezúrám byla likvidace tréninku zvířat pro reklamy a film, což má i negativní ekonomický dopad. Formulace zákazu drezúry v zákonu o týrání zvířat, jak předem upozorňovali odborníci, smetla i pozitivní metody tréninku. Negativního dopadu připravovaných evropských předpisů se obávají také chovatelé drobného zvířectva. Jednoznačné NE zaznívá u kulatého stolu tzv. pozitivním seznamům, které jsou v některých evropských zemích realitou.“ „S tréninkem souvisí také nový přístup k welfare, fyzické a psychické pohodě zvířat, který musí být v souladu s aktuálním vědeckým poznáním a samozřejmě se v čase proměňuje. Welfare si prosím nepleťme, a tak to někteří bohužel vnímají, s wellness,“ uzavírá Nina Nováková.

Kontakt:

Lenka Shejbalová, asistentka poslankyně Mgr. Niny Novákové

e-mail: shejbaloval@psp.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

Doporučujeme

NASA změnil plán návratu astronautů na Měsíc, před přistáním přidal novou misi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) změnil plán programu Artemis, jehož cílem je návrat astronautů na Měsíc. Přistání na Měsíci, které je nyní plánované na rok 2028, se uskuteční až v misi Artemis IV. Dosud se přitom počítalo, že to bude již v rámci mise Artemis III, oznámil dnes NASA podle agentury Reuters. Třetí mise programu Artemis tak bude zcela novým zkušebním letem. Změna přichází poté, co se připravovaná mise Artemis II potýká s technickými problémy, což vedlo k opakovaným odkladům startu.

Epstein se den před zatčením chystal koupit palác v Maroku za miliony dolarů

Den před svým zatčením v červenci 2019 se americký finančník Jeffrey Epstein pokusil převést téměř 15 milionů dolarů na koupi luxusního paláce v Maroku. Vyplývá to z dokumentů, které minulý měsíc zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti.

Ministerstvo financí odvolalo šéfa MERO Jaroslava Pantůčka

Ministerstvo financí odvolalo předsedu představenstva a generálního ředitele státního provozovatele ropovodů MERO Jaroslava Pantůčka. Odvolání je účinné ke konci února a ministerstvo mu důvody nesdělilo.

Prezident Zelenskyj pozval slovenského premiéra Fica na návštěvu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval slovenského premiéra Roberta Fica na Ukrajinu k projednání všech existujících otázek mezi oběma zeměmi. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář po dnešním telefonátu mezi oběma představiteli.

USA se musí vyvarovat nadměrným požadavkům pro úspěch jednání, tvrdí Arakčí

Spojené státy se musí vyvarovat nadměrným požadavkům, aby byla diplomatická jednání s Íránem úspěšná. Podle agentur to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán a Spojené státy jednaly ve čtvrtek v Ženevě, další rozhovory se mají konat příští týden.

Polská vláda chystá zákon, kterým by sociální sítě zakázala dětem do 15 let

Polská vláda chystá zákon, kterým by zakázala používat sociální sítě dětem mladším 15 let. Jejich provozovatelé by byly odpovědní za ověřování věku uživatelů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla polská ministryně školství Barbara Nowacká.

Netflix odstoupil od koupě Warner Bros. Zvítězil Paramout

Měsíc trvající bitva o Warner Bros. je u konce a vítězně z ní odchází společnost Paramount Skydance. Učinila lepší nabídku na odkoupení celé společnosti i s jejími ikonickými studii a katalogem filmů a televizních sérií. Streamovací Netflix svou nabídku zvýšit odmítl, protože by pro něj akvizice už nebyla atraktivní.

Doplňovací volby v Británii vyhráli Zelení, labouristé skončili třetí

Doplňovací parlamentní volby v obvodu Gorton a Denton v jihovýchodním Manchesteru vyhrála kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Na druhém místě skončila protiimigrační Reform UK, vládní labouristi obsadili třetí místo. Podle agentury Reuters porážka ještě zvyšuje tlak na britského premiéra Keira Starmera, který čelí nepopularitě ve volebních průzkumech a kauzám spojeným s vazbami zástupců jeho strany na amerického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina.

Rusko zasáhlo přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti i hotel v Sumách

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámil ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. V centru Sum na severu země Rusko podniklo dva údery na hotel, podle úřadů se nikomu nic nestalo. Čtyři lidé jsou zranění po ruském dronovém útoku na město Vilňansk severovýchodně od Záporoží.

Jsme v otevřené válce. Pákistán zaútočil na Afghánistán

Začalo to bombardováním cílů v Afghánistánu pákistánským letectvem a přeshraničním útokem armády Tálibánu, který má nad zemí kontrolu. Islámábádu došla trpělivost, vyhlásil Kábulu „otevřenou válku“ a provedl letecké údery na několik míst v Afghánistánu. Írán, Rusko i další aktéři apelují na ukončení bojů.

Jednání USA a Íránu přinesla podle Ománu pokrok a budou brzy pokračovat

Dnešní nepřímá jednání Íránu a Spojených států o jaderném programu Teheránu v Ženevě přinesla pokrok a po domácích konzultacích budou brzy pokračovat. Oznámilo to podle agentury Reuters ománské ministerstvo zahraničí, které schůzku zprostředkovalo. To rovněž podle agentury AFP sdělilo, že se v příštím týdnu uskuteční ve Vídni technické diskuze mezi USA a Íránem.

Zemřel spolutvůrce seriálu Červený trpaslík Rob Grant

Fanoušci sci-fi komedie po celém světě přišli o výraznou tvůrčí osobnost. Rob Grant, spolutvůrce kultovního seriálu Červený trpaslík, zemřel ve věku 70 let. Za sebou zanechal silnou stopu v televizní i literární tvorbě.

Hillary Clinton před komisí: O Epsteinových zločinech jsem neměla tušení

Hillary Clinton vypovídala za zavřenými dveřmi před výborem Sněmovny reprezentantů, který prověřuje případ Jeffreyho Epsteina. Dle svého vyjádření si na něj nevzpomíná a s jeho aktivitami nemá nic společného. Zároveň obvinila republikány, že odvádějí pozornost od vazeb Donalda Trumpa.

Sopečný popel z Etny pomáhá polím místo skládek

Popel z aktivní sopky roky dusil sicilská města. Ucpával ulice, ničil zahrady a plnil skládky. Teď se karta obrací. Vědci i farmáři ukazují, že to, co padá z nebe, může půdu vyživit a ušetřit miliony.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama