Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  V Polsku se našel masový hrob z druhé světové války. Je v něm popel zhruba 8 tisíců lidí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V severním Polsku, nedaleko bývalého nacistického koncentračního tábora Soldau, byl objeven masový hrob obsahující 17,5 tuny lidského popela. Informuje o tom BBC, Al-Džazíra a další servery.

  Tomasz Jankowski z polského Národního pamětního institutu dle BBC uvedl, že hrob obsahoval nejméně 8 000 obětí.

  Předpokládá se, že těla byla vykopána a spálena v rámci nacistické operace, která měla zakrýt stopy po jejich zavraždění.

  Nacisté v Soldau vraždili Židy, politické odpůrce a příslušníky polské elity.

  Je to důkaz toho, jak důkladně se Němci snažili zahladit stopy po genocidě, kterou spáchali ve východní Evropě,“ uvedl institut v prohlášení.

  Koncentrační tábor byl vybudován v roce 1939 pro tranzit, internaci a vyhlazování a byl využíván po celou dobu nacistické okupace.

  Předpokládá se, že zde bylo zabito až 30 000 lidí, a vědci doufají, že se jim podaří provést analýzu DNA ostatků, aby se o obětech dozvěděli více. Mezi zavražděnými Poláky byli i příslušníci duchovenstva a inteligence.

  Archeologové našli stovky stop po oblečení, knoflících a dalších předmětech, ale nic cenného, což naznačuje, že těla byla před upálením oloupena.

  Popel polské elity

  Jankowski uvedl, že poblíž Soldau, dnes známého jako Dzialdowo, byly nalezeny dvě jámy a že další vykopávky budou pokračovat. Odhad 8 000 obětí vychází z tělesné hmotnosti člověka odhadované na 2 kg.

  Oběti pohřbené v masovém hrobě „byly pravděpodobně zavražděny kolem roku 1939 a většinou patřily k polské elitě“, uvedl Jankowski.

  V roce 1944 nacistické úřady nařídily židovským vězňům, aby těla vykopali, spálili a zahladili tak důkazy o válečných zločinech.

  Andrzej Ossowski, genetik z Pomořanské lékařské univerzity, řekl, že vzorky z popela byly odebrány a budou zkoumány v laboratoři.

  Můžeme provést analýzu DNA, která nám umožní zjistit více o identitě obětí,“ dodal po podobných studiích v bývalých nacistických táborech Sobibor a Treblinka.

  Polský premiér Mateusz Morawiecki ve středu uvedl, že byla vypracována zpráva, která podrobně popisuje nejen nacistické válečné zločiny, ale také výpočty finančních ztrát, které byly přepočítány na současné hodnoty.

  Uvedl, že Německo způsobilo polskému lidu nesmírné škody a nikdy nezaplatilo reparace. Německo uvedlo, že otázka reparací byla právně uzavřena v 50. letech 20. století.

  Ve válce zahynulo přibližně šest milionů Poláků, z toho tři miliony Židů. Poslanec polské nacionalisticko-konzervativní vlády v roce 2019 uvedl, že ztráty by mohly dosáhnout 850 miliard dolarů (715 miliard Kč).

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS