Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  V Íránu zuří protesty kvůli úmrtí ženy po zatčení mravnostní policií. Pokračují pátý den

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Írán se po smrti mladé ženy v policejní vazbě potýká s vlnou nepokojů. Ve středu se po celé zemi konaly protesty už pátý den v řadě, přičemž během nich přišli o život tři lidé, informovaly íránské úřady. Napsaly o tom agentura Reuters a server BBC.

  Minulý týden zemřela 22letá Mahsá Amíní, kterou zatkla mravnostní policie kvůli „nevhodnému oděvu“. To vyvolalo vlnu hněvu v souvislosti s mnoha tématy včetně práv, bezpečnosti a ekonomiky, která se zmítá pod tíhou mezinárodních sankcí.

  Jde o jedny z nejhorších nepokojů v Íránu od loňských pouličních střetů kvůli nedostatku vody. Íránská vláda obviňuje zahraniční agenty a blíže nespecifikované teroristy z podněcování násilí.

  V popředí eskalujících protestů v Íránu stojí ženy. Pálení jejich hidžábů v Sárí přihlížel jásající dav. Aktivisté dle BBC uvedli, že mezi třemi demonstranty zastřelenými bezpečnostními silami v Urmii, Píránšahru a Kermánšáhu byla i žena. Íránské úřady obvinily demonstranty ze zabití dvou civilistů v Kermánšáhu a policejního asistenta v Šírázu.

  Ájatolláh Alí Chameneí se snaží situaci uklidnit

  Poradce íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího vyjádřil rodině zemřelé ženy soustrast. Zároveň poznamenal, že Chameneího její smrt zasáhla.

  „Všechny instituce podniknou kroky k obraně práv, která byla porušena,“ řekl zástupce Chameneího v provincii Kurdistán při návštěvě domu Amíní, uvedla státní média.

  Amíní upadla do kómatu a následně zemřela poté, co čekala s dalšími ženami zadrženými mravnostní policií. Ta v Íránské islámské republice prosazuje přísná pravidla, podle nichž si ženy na veřejnosti musí zakrývat vlasy a nosit volné oblečení, připomněla agentura Reuters.

  Otec mladé ženy prohlásil, že neměla žádné zdravotní problémy a že ve vazbě utrpěla pohmožděniny na nohou. Podle jeho slov je za její smrt odpovědná policie.

  Úřad OSN pro lidská práva uvedl, že zaznamenal zprávy o tom, že policie udeřila Amíní do hlavy obuškem a udeřila ji hlavou o vozidlo, napsal server BBC. Vysoká komisařka OHCHR Nada al-Nashif zároveň požaduje, aby došlo k vyšetření záležitosti „neprodleně, nestranně a efektivně nezávislým kompetentním orgánem, který její rodině zajistí zejména spravedlnost a přístup k pravdě“.

  Policie popřela, že by s ženou zacházela špatně, a uvedla, že Amíní postihlo „náhlé srdeční selhání“.

  Demonstrace vypukly v Kurdistánu. V pondělí a úterý se rozšířily do několika dalších provincií na severozápadě Íránu. Státní média v úterý informovala o shromážděních v několika městech, kde demonstranti skandovali protivládní hesla, házeli kameny na policejní vozidla a poškozovali veřejný majetek.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS