ZprávyV gruzínském lyžařském resortu zemřelo dvanáct lidí na otravu oxidem uhelnatým

V gruzínském lyžařském resortu zemřelo dvanáct lidí na otravu oxidem uhelnatým

Dvanáct lidí zemřelo na otravu oxidem uhelnatým v lyžařském středisku v Gruzii, oznámila policie. Většina z nich byli občané Indie. Informuje o tom BBC, NDTV a další média.

Těla 11 cizinců a jednoho Gruzínce byla podle úřadů nalezena ve spacím prostoru nad restaurací v Gudauri, největším a nejvýše položeném lyžařském středisku v bývalém sovětském státě. Všechny oběti zemřely na otravu oxidem uhelnatým, informovala místní média s odvoláním na policii.

Indická ambasáda v Tbilisi nejprve podle NDTV uvedla, že všech 12 obětí byli indičtí státní příslušníci. Prohlášení gruzínského ministerstva vnitra však uvádí, že 11 z nich byli cizinci, zatímco jedna oběť byla jejím občanem. Totožnost obětí zatím nebyla zveřejněna, policie zahájila vyšetřování incidentu dle článku 116 gruzínského trestního zákoníku, který předpokládá zabití z nedbalosti.

Ministerstvo dodalo, že těla všech obětí, zaměstnanců stejné indické restaurace, byla nalezena v ložnicích ve druhém patře objektu.

Právě jsme se dozvěděli o smrti 11 indických občanů v gruzínském Gudauri. Hlubokou soustrast pozůstalým rodinám. Jsme v kontaktu s místními úřady a chceme získat podrobnosti o indických státních příslušnících, kteří přišli o život. Bude jim poskytnuta veškerá možná pomoc,“ uvádí se v prohlášení ambasády.

Nehodu zřejmě zavinil generátor

Policie uvedla, že „předběžné testy nenaznačují žádné stopy násilí na tělech“ a že se zřejmě jednalo o nehodu, informuje BBC.

Gudauri se nachází v pohoří Kavkaz v regionu Mccheta-Mtianeti v nadmořské výšce přibližně 2 200 m a leží asi 120 km severně od gruzínského hlavního města Tbilisi. Místo je oblíbenou turistickou destinací pro milovníky lyžování a snowboardingu a nabízí řadu zimních sportovních aktivit pro návštěvníky všech úrovní. Jeho historie sahá až do 19. století, kdy bylo známé jako obchodní stanice na starobylé gruzínské vojenské cestě spojující Rusko s Gruzií.

Podle předběžného vyšetřování byl ve vnitřním prostoru, uzavřeném prostoru poblíž ložnic, umístěn generátor elektrické energie, který byl zapnut pravděpodobně poté, co byl v pátek večer vypnut přívod elektrické energie.

Byla také nařízena soudní lékařská pitva, která má určit přesnou příčinu smrti. Aktivně probíhají vyšetřovací úkony, na místě pracují kriminalisté a probíhají výslechy osob, které mají k případu vztah.

Doporučujeme

Ruská obrana v noci zničila 726 ukrajinských dronů, oznámila Moskva

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila 726 ukrajinských dronů nad dvěma desítkami ruských regionů, anektovaným poloostrovem Krym a Černým i Azovským mořem, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. O škodách se nezmiňuje. Tisková služba šéfa Tatarstánu Rustama Minnichanova podle státní agentury TASS uvedla, že v Nižněkamsku jsou po útoku zranění a narušena je práce průmyslových zařízení.

Nad Německem se ve středu přehnala dvě tornáda, poničila desítky domů

Nad okolím Wetzlaru v německé spolkové zemi Hesensko se ve středu večer přehnalo tornádo, informuje dnes agentura DPA odvoláním na Německou meteorologickou službu (DWD). Poničilo asi 60 domů. V Porýní-Falci při bouřce zemřela žena.

Tygr kaspický se vrací do Kazachstánu po více než 70 letech

Tygr kaspický, který byl po desetiletí považován za vyhynulého, se vrací do oblasti, kde kdysi žil. Kazachstán zahájil jeho reintrodukci vypuštěním samice Umit do přírodní rezervace u jezera Balchaš. Do budoucna chce v této oblasti vytvořit životaschopnou populaci přibližně 50 tygrů.

Trump vyhlásil Íránu „ekonomickou válku“. Hovoří o operaci, jakou svět ještě neviděl

Americký prezident Donald Trump vyhlásil Íránu „ekonomickou válku“. Také pohrozil tvrdými následky zemím, které by Teheránu pomáhaly. Írán hovoří o „ekonomickém terorismu“, zatímco ztrácí kontrolu nad Hormuzským průlivem.

Ruský útok na Kyjev a okolí zabil 13 lidí, desítky zranil

Nejméně 12 lidí zabil ruský vzdušný útok na ukrajinskou metropoli Kyjev. Na platformě Telegram to dnes ráno uvedl kyjevský starosta Vitalij Kličko a Státní služba pro mimořádné situace (DSNS). Jeden člověk zahynul v Kyjevské oblasti. Zraněny jsou nejméně čtyři desítky lidí. Protivzdušná obrana zneškodnila desítky ruských střel. Podle ukrajinského premiéra Serhije Koreckého byly zasaženy sklady s potravinami a objekty Červeného kříže. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho armáda útočila na podniky vojenského průmyslu, dopravní a logistické centrum a na sklady v Kyjevě a Kyjevské oblasti.

USA: Nejde jen o zničené domy. V plamenech mizí i kulturní dědictví

Když v lednu udeřil na Los Angeles lesní požár Palisades, plameny nezničily jen obytné domy. Popelem lehl i Will Rogers Ranch House, v Kalifornii oblíbená historická památka. O šest měsíců později požár Dragon Bravo zachvátil Národní park Grand Canyon a zničil turistickou chatu Grand Canyon Lodge, původně postavenou v roce 1927.

Snyder představil film, který připravoval téměř dvacet let

Zack Snyder představil první krátkou ukázku ze svého nového filmu The Last Photograph. Temný thriller bude výrazně komornější než jeho předchozí velkofilmy. V hlavních rolích se objeví Stuart Martin a Fra Fee.

Ukrajinec podezřelý z účasti na výbuchu ropovodu Nord Stream byl zadržen v Chorvatsku

Chorvatské úřady zadržely ukrajinského občana podezřelého z účasti na sabotáži plynovodů Nord Stream v Baltském moři. Němečtí vyšetřovatelé ho podezírají, že patřil k potápěčům, kteří v září 2022 umístili na potrubí výbušniny. Německo nyní usiluje o jeho vydání.

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 103 válečných zajatcích

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 103 válečných zajatcích na každé straně, oznámilo dnes ministerstvo obrany v Moskvě. Navrácení ruští vojáci se podle něj nacházejí v Bělorusku, odkud zamíří do Ruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později výměnu potvrdil, když informoval o návratu 103 ukrajinských vojáků.

Ukrajinec dostal v Německu trest za špionáž pro Rusko

Německý soud uložil ukrajinskému občanovi rok a tři měsíce vězení za špionáž. Muž pomáhal odeslat zásilky s GPS vysílači, které mohly sloužit ke zmapování přepravních tras před plánovanými sabotážemi. Dva další obžalované soud osvobodil.

Zelenskyj po protikorupčním zátahu odvolal náměstkyni šéfa své kanceláře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes odvolal náměstkyni šéfa své kanceláře Irynu Mudrou. Učinil tak po zprávách o tom, že je předmětem vyšetřování protikorupčních úřadů.

USA zpřesňují pravidla pro stablecoiny. Bez licence bude jejich vydávání omezené

Spojené státy připravují další krok k zavedení regulace stablecoinů. Nový návrh má určit, kdy budou jejich emitenti potřebovat licenci a za jakých podmínek se budou moci zahraniční digitální měny nabízet americkým zákazníkům.

Ukrajinský parlament schválil Chmaru a Sybihu do čela resortu obrany a zahraničí

Ukrajinský parlament dnes schválil návrh prezidenta Volodymyra Zelenského na jmenování Jevhenije Chmary ministrem obrany a také opětovné jmenování Andrije Sybihy ministrem zahraničí. Informoval o tom server RBK-Ukrajina, podle něhož pro Sybihu hlasovalo 266 poslanců a pro Chmaru 312.

Britská inflace zrychlila na 2,9 procenta

Meziroční inflace ve Velké Británii v červenci vzrostla na 2,9 procenta. Ještě v červnu dosahovala 2,6 procenta. Hlavní příčinou byly vyšší účty domácností za energie, zejména prudké zdražení plynu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama