Protext ČTKV areálu Avie v Letňanech má za 25 let vyrůst čtvrť za...

V areálu Avie v Letňanech má za 25 let vyrůst čtvrť za 70 miliard Kč

Praha – Investiční skupina Odien plánuje v dalších 25 letech postavit v areálu Avie mezi pražskými Letňany a Čakovicemi čtvrť se zhruba 7000 byty pro až 11.000 lidí. Náklady na výstavbu odhaduje na 70 miliard korun. Novinářům to řekl generální ředitel skupiny Michael Saran. Čtvrť má s centrem města propojit zmodernizovaná železnice a nová tramvajová trať. Firma již podle Sarana začala s dekontaminací pozemků po průmyslové výrobě a čeká na změnu územního plánu. Stavět by chtěla začít v roce 2025.

Takzvaný brownfield, který firma koupila v roce 2004, má 66 hektarů a patří k největším v metropoli. Podle Sarana na něm mají vyrůst budovy s 910.000 metry čtverečními hrubých podlažních ploch a 60 až 80 procent z nich bude sloužit k bydlení. Zbytek bude určen ke komerčním účelům, službám a veřejné vybavenosti, která má zabrat 70.000 metrů čtverečních ploch.

Firma nyní dokončuje dohodu s městem, podle které by měla investovat 1,5 miliardy korun do veřejné infrastruktury. Dohoda je pro firmu zásadní kvůli nutné změně územního plánu, na kterou čeká už asi 15 let. Tu finálně schvaluje pražské zastupitelstvo, podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) se to však již do zářijových voleb nestihne. V minulosti měla proti změně námitky letňanská radnice, jejíž zastupitelé návrh stále nepodpořili.

Saran dodal, že firma Odien již uzavřela dohodu se státem a začala s pracemi na nutné dekontaminaci brownfieldu po století průmyslové výroby. Do toho společnost investuje 1,5 miliardy korun. „Avia City je náš jediný developerský projekt, na který se budeme v dalších 25 letech plně soustředit,“ dodal ředitel.

Urbanistický návrh čtvrti vypracovalo studio architekta Jakuba Ciglera. Podle něj plán počítá s výstavbou ve výškové hladině šesti až osmi podlaží a polouzavřenými bloky, které částečně využijí původní strukturu staveb. To umožní pracovat se současnou zelení, které je na nevyužitých pozemcích poměrně dost. „Zeleň bude dále rozšířena o centrální park, který je vlastně takovým srdcem celého návrhu,“ doplnil architekt. Praha plánuje v nové čtvrti postavit dvě základní školy, novou tramvajovou trať a zlepšit dopravní infrastrukturu. Návrh počítá také s pěti mateřskými školami.

Pro dopravní obslužnost má být klíčová modernizace železniční trati na Mladou Bolestav, kterou plánuje Správa železnic (SŽ). Podle ředitele odboru přípravy staveb SŽ Pavla Paidara je nyní v přípravě záměr modernizace a zdvoukolejnění úseku železnice od Rajské Zahrady po okraj Prahy v Třeboradicích, který počítá i s rekonstrukci železniční stanice Čakovice. V úseku má vzniknout několik nových zastávek. V budoucnu pak SŽ připravuje modernizaci trati až do Mladé Boleslavi a prověřuje výstavbu rychlodráhy do Liberce.

V metropoli plánují jiní investoři i další velké projekty na brownfieldech. V roce 2020 začala se stavbou nové čtvrti na Smíchově skupina Sekyra Group, která plánuje obdobný projekt také na Rohanském ostrově v Praze 8. Velká výstavba čeká také areál Nákladového nádraží Žižkov, kde plánují stavět například firmy Central Group, Sekyra Group nebo Penta Real Estate. Výstavba je v plánu i v rozvojovém území Bubny-Zátory, kde má podle studie města v budoucnu žít až 25.000 lidí. Další brownfieldy se nacházejí ve Vysočanech, v Hloubětíně či v oblasti Bohdalce a Slatin.

Doporučujeme

Hormuzský průliv zůstal otevřený i přes víkendovou eskalaci

Doprava v Hormuzském průlivu se obnovuje bez ohledu na víkendové údery mezi USA a Íránem. Tato klíčová vodní trasa pro export ropy zůstává otevřená, shodují se dvě monitorovací společnosti.

Aligátoři na Floridě za týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla

Aligátoři na Floridě v sérii útoků za jeden týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla. Ke dvěma z incidentů došlo v rozmezí 24 hodin. Napadení aligátorem zůstává poměrně vzácné, vyplývá z dat Floridské komise pro ochranu ryb a divoké zvěře (FWC). Stát zaznamenává průměrně osm nevyprovokovaných pokousání ročně, uvádí komise, jež se ve státě zabývá stížnostmi na konkrétní aligátory, kteří by mohli představovat hrozbu pro lidi, domácí mazlíčky či majetek. Florida je podle odhadů domovem 1,3 milionu aligátorů. Informují o tom stanice CNN a ABC News.

Čínský miliardář v USA odsouzen k 30 letům vězení za podvody

Americký soud poslal na 30 let do vězení čínského miliardáře Kuo Wen-kueje. Kdysi jeden z nejbohatších čínských podnikatelů uprchl ze své vlasti po obvinění ze znásilnění, únosu a korupce. V USA se prezentoval jako kritik čínského komunistického režimu a na politické aktivity od svých příznivců vybral přes miliardu dolarů. Těmito prostředky financoval svůj luxusní životní styl.

Klimatická krize zdražuje pojištění a přináší nové riziko pro ekonomiku

Rostoucí počet extrémních výkyvů počasí začíná měnit fungování pojišťoven, bank i celé ekonomiky. Odborníci upozorňují, že dražší nebo hůře dostupné pojištění už nepředstavuje problém jen pro majitele domů a firem. Dopady se postupně přelévají také do investic, úvěrů a hospodářského růstu. Stále častěji proto zaznívají výzvy, aby vedle soukromého sektoru převzaly větší roli i vlády.

Rusko a Ukrajina informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Nejméně dva mrtvé si vyžádaly útoky ukrajinských dronů v Rusku, v Belgorodské oblasti a v Jegorjevsku u Moskvy, kde zahynulo půlroční dítě, uvedly dnes ruské úřady. V Dnipru na jihovýchodě Ukrajiny stoupl počet obětí pondělního ruského útoku z šesti na sedm poté, co dnes ráno v nemocnici podlehl zraněním 59letý muž, oznámil náčelník oblastní správy Oleksandr Hanža. Ruské útoky na Charkov a okolí si během uplynulého dne vyžádaly čtyři životy a 24 raněných, včetně dvou dětí, informoval náčelník regionální správy Oleh Syněhubov.

Německo po penaltách končí na mistrovství světa, Paraguay slaví velký postup

Německo se po dvanácti letech vrátilo do vyřazovací fáze mistrovství světa, jenže jeho cesta skončila hned v prvním kole play off. Po remíze 1:1 rozhodl penaltový rozstřel, ve kterém uspěla Paraguay poměrem 4:3. Jeden z favoritů turnaje tak odjíždí domů, zatímco jihoamerický tým čeká osmifinále proti vítězi souboje Francie se Švédskem.

Europoslanci tvrdí, že jim bylo znemožněno provést důkladnou inspekci italského zadržovacího centra pro migranty v Albánii

Delegace poslanců Evropského parlamentu tvrdí, že při návštěvě italského detenčního centra pro migranty v Albánii narazila na překážky a nemohla zařízení důkladně zkontrolovat. Spor přichází v době, kdy se Evropská unie posouvá k tvrdší migrační politice a zvažuje širší využití zařízení mimo své území.

Brazílie po obratu vyřadila Japonsko a jde do osmifinále

Brazílie vydřela postup do osmifinále mistrovství světa až v samotném závěru. Japonsko dlouho drželo překvapivé vedení a sahalo po historickém úspěchu, jenže favorit po změně stran přidal, vyrovnal a v nastaveném čase rozhodl o výhře 2:1. Hrdinou se stal Gabriel Martinelli.

Dobrovolníci nasbírali 11 milionů vzácných semen pro obnovu skotských lesů

Obnova původních lesů na západě Skotska získala výraznou podporu. Přibližně stovka dobrovolníků během několika let ručně nasbírala přes 11 milionů vzácných semen domácích dřevin. Díky tomu vzniknou miliony nových stromů, které pomohou obnovit ohrožené lesy i jedinečný atlantský deštný prales.

Koubek skončil u české reprezentace

Po neúspěšném mistrovství světa končí Miroslav Koubek na lavičce české fotbalové reprezentace. Přestože ještě krátce po návratu ze šampionátu počítal s pokračováním, po pondělním jednání s předsedou FAČR Davidem Trundou nabídl svou funkci k dispozici. Svaz jeho rozhodnutí přijal a začne hledat nového reprezentačního trenéra.

Sucho v Turecku otevírá obří propady a ohrožuje zemědělství

Rozsáhlé sucho, intenzivní zemědělství a nadměrné čerpání podzemní vody mění tvář turecké provincie Konya. Na polích vznikají stovky obřích propadů, které komplikují práci farmářům a mohou ohrozit produkci potravin v jedné z nejdůležitějších zemědělských oblastí země.

USA a Írán se podle Trumpa v úterý setkají v Dauhá, Teherán to nepotvrdil

Představitelé Íránu a USA se v úterý setkají v katarském Dauhá na žádost Teheránu, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Schůzky se zúčastní Trumpovi vyslanci Steve Witkoff a Jared Kushner, uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na okraj jednání na vysoké úrovni se podle ní uskuteční technická jednání. Náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbabádího dříve popřel zprávy médií o možných úterních technických jednáních stran v Kataru, informuje agentura AP.

Střelba v německém centru pro mládež, pět lidí zemřelo

Při střelbě v zařízení pro péči o mládež v severoněmeckém městě Stade zahynulo pět lidí a několik dalších utrpělo zranění. Oznámila to v pondělí místní policie, která na místě zadržela dva podezřelé, včetně předpokládaného střelce. Okolnosti útoku jsou nadále předmětem vyšetřování.

Cenový strop na benzin i naftu znovu mírně vzroste

Řidiči si v úterý za benzin i naftu mohou připlatit o několik haléřů víc. Stát stanovil nový cenový strop na benzin na 40,47 koruny za litr a na naftu na 36,47 koruny za litr, regulace cen pohonných hmot navíc bude pokračovat až do 19. července.

Při ruském útoku na Dnipro zemřelo pět lidí

Při ruském útoku na město Dnipro na jihovýchodě Ukrajiny byli zabiti čtyři lidé. Informoval o tom dnes šéf vojenské správy regionu Oleksandr Hanža. Dalších deset osob bylo podle něj zraněno. Rusko hlásí údajné dobytí další vesnice ve východoukrajinské Dněpropetrovské oblasti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama