EkonomikaUSA uvalí další cla na země, které nakupují venezuelskou ropu

USA uvalí další cla na země, které nakupují venezuelskou ropu

Prezident Donald Trump v pondělí podepsal exekutivní příkaz, kterým uvalil 25procentní clo na veškerý dovoz ze všech zemí, které nakupují ropu nebo plyn z Venezuely. Ačkoli USA jí samy kupují. Informovala o tom agentura Reuters či server Euronews.

V příspěvku na sociální síti Truth Trump uvedl, že Venezuela se chová vůči USA „velmi nepřátelsky“ a země, které od ní nakupují ropu, budou od 2. dubna muset platit clo na veškerý svůj obchod s USA.

Toto clo se s největší pravděpodobností přidá k těm již existujícím, která americký prezident uvalil například na Čínu. Ta podle serveru Euronews v roce 2023 nakoupila 68 procent ropy vyvážené Venezuelou. Mezi další země, které odebírají ropu z Venezuely, patří také Španělsko, Indie, Rusko, Singapur a Vietnam.

USA samy nakupují ropu z Venezuely

Ale i Spojené státy, navzdory svým sankcím vůči Venezuele, nakupují ropu z této země. A to prostřednictvím společnosti Cehvron. V lednu podle údajů Census Bureau dovezly z Venezuely 8,6 milionu barelů ropy.

V pondělí ministerstvo financí zároveň prodloužilo Chevronu smlouvu na čerpání a vývoz venezuelské ropy do 27. května. Tato generální licence vyjímá zemi z ekonomických sankcí a umožňuje jí pokračovat v těžbě.

V únoru Trump oznámil ukončení vztahů mezi společností Chevron a Venezuelou. Ty byly pro jihoamerickou zemi, které se ekonomicky příliš dobře nedaří, určitým finančním záchranným lanem. Ministerstvo financí pak společnosti 4. března dalo lhůtu 30 dní na ukončení činnosti.

Důvod? Trump obvinil venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, že nepokročil v oblasti volebních reforem a navracení migrantů. Chevron obdržel licenci v roce 2022, aby mohl vyvážet ropu ze sankcionované Venezuely do Spojených států, připomíná agentura Reuters.

Fungují Trumpova cla?

Americký prezident argumentuje tím, že cla přinesou zpět pracovní místa ve výrobě. Ekonomové však mají jiný názor a varují, že zhorší inflační tlaky a zbrzdí růst. Trumpovo tvrzení podporuje i fakt, že v pondělí společnost Hyundai v Bílém domě oznámila plánovanou obří investici a výstavbu nové ocelárny v Luisianě.

„Tato investice je jasným důkazem, že cla velmi dobře fungují,“ komentoval to Trump. Dodal, že nový závod jihokorejské automobilky vytvoří 1 400 pracovních míst.

Doporučujeme

Hasiči u Madridu bojují s ničivými požáry, situaci má ztížit nepříznivý vítr

Španělští hasiči se dnes ráno jen několik hodin před příchodem nepříznivého jižního větru snažili dostat pod kontrolu ničivé požáry, které zuří nedaleko Madridu. Podle ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky prožívá země kritické hodiny a dnešek je pro boj s požárem rozhodující, uvedla agentura AFP. Rozsáhlé požáry v okolí hlavního města spálily za posledních několik dní přibližně 77.000 hektarů a bylo kvůli nim evakuováno 63.000 lidí.

Obrat na trhu s ropou. Ceny po přerušení úderů prudce klesají

Ceny ropy klesají po přestávce ve vzájemných úderech mezi USA a Íránem. Investoři vidí naději na deeskalaci blízkovýchodního konfliktu, který vedl ke zdražování energií. Odborníci ale upozorňují, že eskalační riziko nepominulo.

Na Moskevskou oblast mířilo přes 390 dronů, uvedl starosta Moskvy

Na Moskevskou oblast v noci mířilo přes 390 ukrajinských dronů. Dnes ráno to na telegramu oznámil starosta Moskvy Sergej Sobjanin s tím, že většinu jich obrana zničila. Gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjov mezitím informoval, že v Čechově jižně od ruského hlavního města zasáhl dron bytový dům. Ukrajinské letectvo dnes uvedlo, že od pondělního večera zničilo 107 ze 131 ruských dronů.

Na Velkém bariérovém útesu objevili stovky dosud neznámých bakterií

Mikroskopický život na Velkém bariérovém útesu je mnohem rozmanitější, než se dosud předpokládalo. Vědcům se podařilo zmapovat rozsáhlé společenství mikroorganismů, které tvoří základ fungování celého ekosystému. Výzkum odhalil stovky dosud neznámých druhů bakterií i statisíce různých virů a může pomoci lépe sledovat zdravotní stav korálových útesů.

Japonský ostrov Kjúšú zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně

Japonský ostrov Kjúšú dnes zasáhlo zemětřesení o předběžné síle 7,1 stupně. Podle agentury Reuters to oznámila japonská meteorologická agentura (JMA), která následně vydala varování před cunami s možnou výškou až jeden metr. Úřad později uvedl, že varování plánuje brzy zrušit, napsala agentura AFP.

Netanjahu dorazil do Washingtonu, červený koberec ho nečekal

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dorazil do Washingtonu na jednání s prezidentem Donaldem Trumpem. Nečeká ho však červený koberec a hlasitá slova o neochvějném partnerství. Vztah dvou mnohaletých spojenců čelí zatěžkávací zkoušce. Rozdělil je přístup k válce s Íránem.

Finsko kvůli riziku dronů omezilo letecký a námořní provoz u jižního pobřeží

Finská armáda dnes kvůli riziku zbloudilých dronů dočasně uzavřela část vzdušného prostoru u jižního pobřeží země poblíž hranic s Ruskem. Také tam omezila námořní dopravu. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího armády.

Trump hovoří o přátelských rozhovorech s Íránem. Zároveň hrozí údery

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že s Íránem probíhají „velmi přátelská jednání“ o ukončení konfliktu poté, co USA nečekaně pozastavily útoky na Írán a islámská republika zastavila odvetné údery. Teherán popírá, že probíhají přímá jednání, ale obě strany si vyměňují zprávy prostřednictvím třetích stran.

Ozbrojenci v Nigérii zabili při útoku na vesnici nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na vesnici Naridon v nigerijském státě Kaduna. Útočníci vtrhli do obce v noci, stříleli po obyvatelích a zapalovali domy. Mezi oběťmi jsou ženy, děti i senioři.

Pogačar vyrovnal rekord Tour de France pátým celkovým triumfem

Tadej Pogačar završil letošní Tour de France pátým celkovým vítězstvím a zařadil se mezi nejúspěšnější cyklisty historie. Závěrečnou etapu v Paříži ovládl Mathieu van der Poel, zatímco český jezdec Mathias Vacek pomohl stáji Lidl Trek k triumfu v týmové soutěži. Na slavnostním dojezdu nechyběly ani další výrazné české stopy.

Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Británie, přijme ho premiér

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Spojeného království, kde se setká s novým britským premiérem Andym Burnhamem. Jde o první návštěvu zahraničního státníka od Burnhamova nástupu do funkce a podle britské vlády symbolizuje mimořádně úzké vztahy mezi oběma zeměmi.

Choupenitch považuje titul mistra světa za největší úspěch kariéry

Alexander Choupenitch se po návratu z mistrovství světa v Hongkongu netajil tím, že zisk světového titulu řadí nad olympijský bronz z Tokia. Český fleretista se stal prvním mužským mistrem světa v historii domácího šermu a zároveň ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Za úspěchem podle něj stojí dlouhé roky systematické práce i silné zázemí.

Pláže v Normandii a bájný Olymp nově chrání UNESCO

Pláže, na nichž se během druhé světové války vylodili spojenečtí vojáci, získaly mezinárodní ochranu. Na seznam světového dědictví přibyla také nejvyšší hora Řecka a významná místa v Japonsku a Jižním Súdánu.

Írán potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, konají se bez USA

Írán dnes potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, o kterých média psala v posledních dnech. Mluvčí íránské diplomacie Esmaíl Baghaí uvedl, že do rozhovorů nejsou zapojené Spojené státy, uvedla agentura AFP. Dodal, že Hormuzský průliv je pro plavbu uzavřený, zatímco Spojené státy tvrdí opak. Námořní doprava na trase globálního významu pro přepravu ropy a plynu zůstávala minulý týden silně utlumená.

KOMENTÁŘ: Čína má novou největší společnost. Na burze předvedla nástup jak ze sci-fi

Stačilo 24 hodin k tomu, aby Čína poznala svou novou nejhodnotnější společnost. Tedy z těch, které se obchodují na burze. Při pohádkovém nástupu společnost CXMT připsala zhruba 470 procent. Proč je o ni takový zájem?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama