Americký prezident Donald Trump hodlá uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat „terorismus“ a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně. Šéf Bílého domu to dnes uvedl na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu.
Trump, který je na třídenní návštěvě Saúdské Arábie, Kataru a Spojených Arabských Emirátů, ve svém projevu podle Reuters také řekl, že po nástupu nového politického vedení v Libanonu vidí naději, že se země vymaní ze sevření militantního hnutí Hizballáh. Právě ten patří v blízkovýchodním regionu podobně jako húsíjští povstalci v Jemenu či palestinský Hamás v Gaze mezi hlavní spojence Íránu, označované jako osa odporu a bojující proti Izraeli.
US President Trump said in Riyadh on Tuesday that Iran can have a “much brighter future” but warned that Washington will never allow Tehran to threaten US and its allies with “terrorism or a nuclear attack.” pic.twitter.com/1hwvV8A3ch
— Rudaw English (@RudawEnglish) May 13, 2025
Po překvapivém úterním oznámení, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, dnes Trump dále řekl, že toto rozhodnutí má dát Damašku možnost začít nanovo. Trump se dnes na okraji summitu neformálně setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, šlo přitom o první setkání vrcholných představitelů obou zemí za 25 let.
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán na summitu prohlásil, že arabské státy Perského zálivu chtějí s USA spolupracovat na snížení napětí v blízkovýchodním regionu. Ten nadále destabilizuje zejména vleklá válka mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy, která vypukla útokem tohoto teroristického hnutí na Izrael v říjnu 2023.
Trump už v úterý po příletu do Saúdské Arábie řekl, že se Írán musí rychle rozhodnout, jestli uzavře s USA dohodu o svém jaderném programu. Dodal, že se chce s íránským vedením dohodnout, ale v opačném případě je připraven na Teherán vyvinout maximální tlak a zcela zastavit jeho vývoz ropy.
Západní země včetně USA dlouhodobě obviňují Írán, že cílem jeho jaderného programu je získat atomové zbraně. Teherán to důsledně odmítá s tím, že je určen výhradně pro civilní účely. Trump opakovaně hrozí Íránu použitím vojenské síly, pokud se nepodaří rychle dosáhnout nové dohody. Od té předešlé přitom sám v roce 2018 odstoupil. V současné době vedou obě strany diplomatické rozhovory.