4.8 C
Czech
Neděle 22. února 2026
ZprávyUSA a Japonsko posouvají vojenské partnerství nejvýrazněji od jeho vzniku

USA a Japonsko posouvají vojenské partnerství nejvýrazněji od jeho vzniku

Americký prezident Joe Biden dnes ohlásil nejvýraznější změny ve vojenském partnerství Spojených států s Japonskem od jeho uzavření před více než 60 lety. Po jednání s japonským premiérem Fumiem Kišidou uvedl, že Japonci se zapojí do společných projektů s dalšími zeměmi a mimo jiné avizoval vojenské cvičení USA, Japonska a Británie. Také oznámil, že americká mise dopraví japonského astronauta na Měsíc.

Biden dnes Kišidu hostí v Bílém domě při okázalé státní návštěvě pořádané na počest jednoho z nejbližších asijských spojenců Washingtonu. Média událost popisují jako součást snah americké administrativy posilovat svůj vliv v soupeření s Čínou.

V médiích se už před dnešním jednáním objevovaly informace o tom, že USA a Japonsko připravují nejvýraznější novinky v bezpečnostní spolupráci od roku 1960, kdy obě země podepsaly dohodu o vzájemné obraně. Podle agentury Reuters se Washington a Tokio novými dohodami snaží mimo jiné upravit fungování velitelství americké armády v Japonsku, aby dokázalo v případě krize lépe spolupracovat s japonskými silami.

„Tohle je nejvýznamnější vylepšení naší aliance od chvíle, kdy byla poprvé vytvořena,“ řekl Biden na společné tiskové konferenci s Kišidou. USA, Japonsko a Austrálie podle něj hodlají poprvé spolupracovat na protivzdušné obraně a americko-britsko-australská aliance AUKUS „zkoumá, jak by se mohlo Japonsko přidat k naší práci“.

Americký prezident také řekl, že se těší na „trojstranné vojenské cvičení s Japonskem a Spojeným královstvím“. Britské ministerstvo obrany záhy oznámilo, že první společné manévry trojice zemí se uskuteční příští rok. Podle Reuters plán označilo za „silný vzkaz komukoli, kdo by mohl chtít podkopat“ mezinárodní právní řád.

Konání státní návštěvy a s ní spojená oznámení ilustrují proměnu Japonska v silného hráče na mezinárodní scéně a klíčového spojence Washingtonu, uvádí agentura AP. Američtí prezidenti takto hostí jen své nejdůležitější partnery, přičemž pro ně nechávají pořádat pompézní večeře s doprovodným programem. Návštěva japonského premiéra přichází poté, co asijská země pod Kišidovým vedením začala více investovat do obrany a zapojila se do mezinárodních iniciativ, jako jsou protiruské sankce.

„Naše partnerství je vskutku globální,“ prohlásil Biden při dopoledním přivítání japonského premiéra, který je ve funkci od roku 2021. Americký prezident ocenil „odvážný“ odpor Japonska proti ruské agresi na Ukrajině či zlepšení vztahů s Jižní Koreou. „Teď naše dvě země budují silnější obranné partnerství a silnější Indo-Pacifik než kdy dříve,“ uvedl Biden.

Spojené státy se pod Bidenovým vedením snaží posilovat vztahy s asijskými partnery v reakci na rostoucí vliv Pekingu, který Washington vnímá jako čím dál větší hrozbu. Mezi partnery USA v tomto směru patří také Jižní Korea a Filipíny, s nimiž USA minulý rok rovněž prohloubily spolupráci. Mimo jiné podepsaly s Filipínami dohodu, která otvírá cestu k podpoře jaderné energetiky v této asijské zemi.

Kišida dnes uvedl, že s Bidenem mluvil také o napjatých vztazích mezi Čínou a Tchaj-wanem. Americký prezident na otázku ohledně Pekingu reagoval slovy, že komunikace mezi americkými a čínskými představiteli se zlepšuje a že spolupráce s Japonskem není namířená proti Pekingu. „Naše aliance s Japonskem je čistě obranné povahy,“ řekl.

Den po Kišidovi se s Bidenem setká filipínský prezident Ferdinand Marcos, informuje deník The New York Times. Všichni tři lídři mají ve čtvrtek na programu „trilaterální“ summit, jehož tématem budou zřejmě i čínské operace v Jihočínském moři. Kišida kromě toho vystoupí v americkém Kongresu, uvádí Reuters.

Tématem dnešního jednání byla také spolupráce USA a Japonska ve výzkumu vesmíru. „Dva japonští astronauti se připojí k budoucím americkým misím a jeden se stane prvním neamerickým občanem, který přistál na Měsíci,“ uvedl Biden. Na jaký termín je ona mise na Měsíc plánovaná, není zatím jasné.

Reklama

Doporučujeme

Oteplování zvyšuje riziko lavin i v západních Himálajích

Oteplování v horách nemění jen ledovce. Mění i laviny. A někdy úplně opačně, než by člověk čekal. Místo úbytku lavin se v některých regionech rozjíždí jejich nová éra, častější a s delším doběhem.

Maďarsko zablokuje 20. unijní balík sankcí, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ropy

Maďarsko zablokuje 20. balík protiruských sankcí, který připravuje Evropská unie, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ruské ropy do Maďarska. Ve videopříspěvku to dnes na facebooku řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko by se podle něj pak postavilo i proti další pomoci Kyjevu. Tranzit suroviny ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska byl přerušen koncem ledna.

Pákistán hlásí úder proti ozbrojencům, Kábul ho viní z bombardování civilistů

Pákistán podnikl v noci na dnešek údery u hranic s Afghánistánem. Jejich cílem byly podle něj tábory a skrýše ozbrojenců, které viní z nedávných útoků na pákistánském území. Informovala o tom agentura AFP. Afghánská vláda obvinila Pákistán z bombardování civilistů na území Afghánistánu, při kterém podle ní zemřely a byly zraněny desítky lidí včetně žen a dětí. Podle afghánského Červeného půlměsíce při útocích zemřelo 18 lidí a další byli zraněni, napsala agentura AP.

Tajná služba zastřelila muže, který chtěl vniknout do Trumpova sídla na Floridě

Agenti Tajné služby Spojených států zastřelili ozbrojeného muže, který se pokusil proniknout do zabezpečeného perimetru resortu Mar-a-Lago, floridského sídla prezidenta Donalda Trumpa. Informují o tom dnes tiskové agentury. Trump a jeho žena Melania byli tou dobou ve Washingtonu. Muži bylo podle agentů kolem dvaceti let.

Po rozhodnutí amerického soudu zrušit cla Indie odkládá jednání s USA

Indie odkládá obchodní jednání se Spojenými státy. S odkazem na zdroj z amerického ministerstva obchodu to dnes uvedla agentura Reuters. Indie tak činí krátce poté, co americký nejvyšší soud zrušil plošná cla zavedená prezidentem Donaldem Trumpem, Do Washingtonu se chystala indická delegace.

Další jednání Íránu s USA se chystá začátkem března

Írán a Spojené státy mají odlišné názory na rozsah a mechanismus zrušení sankcí vůči Íránu výměnou za omezení jeho jaderného programu. Jednání ale pokračují, další kolo se chystá na začátek března, řekl dnes agentuře Reuters vysoce postavený íránský činitel. Dodal, že existuje možnost dosažení prozatímní dohody.

Drony pomohou v boji proti nelegálním skládkám

Britská vláda přitvrzuje v boji s nelegálním ukládáním odpadu. Do terénu nasazuje novou dronovou jednotku o 33 pilotech. Stroje budou mapovat obří černé skládky a sbírat důkazy proti organizovaným skupinám. Úřady zároveň rozšiřují vyšetřovací týmy a přidávají peníze na potírání odpadové kriminality.

Lvovem otřásly výbuchy, starosta je označil za teroristický útok

Centrem západoukrajinského města Lvov otřáslo v noci na dnešek několik výbuchů, které podle starosty Andrije Sadového připravily o život mladou policistku. Dalších 24 lidí bylo zraněno, uvedla s odkazem na policii agentura Reuters. Z místa bylo hlášeno vloupání do obchodu, Sadovyj výbuchy označil za teroristický čin. Podobně se pak vyjádřila oblastní prokuratura, podle níž se okolnosti zjišťují.

Ukrajina obviňuje Maďarsko a Slovensko z energetického vydírání

Ukrajina odmítla ultimáta Maďarska a Slovenska v otázce dodávek energií mezi zeměmi a označila je za vydírání. Varuje, že podobné kroky v době ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu ohrožují energetickou bezpečnost celého regionu.

Trump chce poslat do Grónska nemocniční loď

Donald Trump oznámil, že do Grónska pošle nemocniční loď, která má pomoci lidem, o něž se podle něj nikdo dostatečně nestará. Plán spojuje se spoluprací s guvernérem Louisiany Jeffem Landrym a přichází v době, kdy Trump opakovaně mluví o tom, že by Spojené státy chtěly grónské území získat.

V Bajkalu na Sibiři se utopila skupina čínských turistů. Propadli se ledem

Sedm čínských turistů zahynulo v pátek na zamrzlém jezeře Bajkal ve východní Sibiři poté, co se dodávka s turisty propadla ledem. Neštěstí se stalo poblíž severního cípu ostrova Olchon a jde již o druhou smrtelnou nehodu v této oblíbené turistické oblasti od začátku roku.

Voborníková získala svou první olympijskou medaili

Tereza Voborníková získala bronzovou medaili v závodě žen s hromadným startem na olympijských hrách. Po chybě hned při prvním výstřelu se postupně propracovala z hloubi pole až do boje o zlato a po poslední střelbě dokonce vedla.

Ruská tajná služba FSB označila síť Telegram za bezpečnostní riziko

Ruská vnitřní tajná služba FSB označila sociální síť Telegram za bezpečnostní riziko. Ruská armáda podle ní jejím užíváním ohrožuje životy vojáků na ukrajinské frontě. S odkazem na sdělení FSB o tom dnes informuje agentura DPA. Telegram v Rusku používají miliony lidí, je považován za důležitý zdroj volného přístupu k informacím. Podle DPA tak nyní zpravodajská služba přiživuje spekulace o ukončení této služby v Rusku.

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud neobnoví tranzit ropy

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska, pokud Kyjev v pondělí neobnoví tranzit ropy na Slovensko. Plyne to z dnešního Ficova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Dodávky ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama