Reklama
19.8 C
Czech
Neděle 5. dubna 2026
Protext ČTKÚrokové sazby klesají jen o půl procentního bodu. Centrální banka je obezřetná....

Úrokové sazby klesají jen o půl procentního bodu. Centrální banka je obezřetná. Určitě před námi stojí rizika

Praha 2. května 2024 (PROTEXT) – Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání rozhodla snížit úrokové sazby o půl procentního bodu. Dvoutýdenní repo sazba tak poklesla z 5,75 na 5,25 %. To naprosto odpovídá očekávání trhu.

Na minulém zasedání měla totiž centrální banka prostor pro velmi výrazné snížení úrokových sazeb, protože inflace poklesla pod prognózu centrální banky až na cíl centrální banky. Pokud na toto nereagovala bankovní rada, bylo jasné, že se přiklonila k tradiční politice malých kroků, kterými se toho dá obvykle méně zkazit než velkými kroky. Nikdo proto dnešní rozhodnutí nepřekvapilo a není nutné, aby trh reagoval ve formě snížení výnosů dluhopisů. To už bylo dávno na trhu odraženo.

Otázkou je, co bude dál

Na první pohled se otevírá riziko, že z inflace přejdeme do deflace. Jenže během posledních šesti týdnů na přibyla mnohá ale. Jako velký problém vnímám vývoj inflace v USA. Tam se nezdá, že je inflace na poklesu. Centrální banka proto už dlouhou dobu drží úrokové sazby beze změny a zřejmě to bude i trvat.

Vidíme, jak trh postupně posouvá očekávané snížení sazeb ze snížení v létě na snížení koncem roku a dnes se už hodně mluví i o snížení sazeb až v prvním kvartále roku 2025. To bere vítr z plachet všem, kteří sázeli na globální uvolnění měnové politiky.

Vidíme, že ani ECB se nikam nežene. Vyčkává. Proto obezřetní ekonomové doporučují se snížením sazeb máme raději vyčkávat a rozhlížet se, co se v ekonomice děje. Ukazují na zdražení služeb a potenciální oslabení koruny. Avizované oslabení ale nepřichází. Koruna k euru od poloviny dubna naopak posiluje. Kurz se postupně vrací tam, kde byl v únoru. Takže žádná tragédie nenastala. Tomuto argumentu rozumím. Jenže dokud budeme nad úrovní sazeb ECB, moc se oslabení koruny nebojím.

Pro centrální banku je klíčové, že inflace je v cíli ČNB. Otázkou je, zda se tam udrží. Pokud výrazně nesníží sazby, koruna nemusí oslabovat a přivážet inflační tlaky. Vliv růstu cen služeb vítejme a nebojujme s ním. To zvyšuje naše mzdy, aby mohly konvergovat k západní Evropě. Ropa se i přes neklid na Blízkém Východě pohybuje klidně. Inflační tlaky jsou proto zatím pod kontrolou.

Za riziko vnímám globální vývoj. Cítíme, že jsme stále více propojeni. Růst cen v USA by se mohl přenést i dále po planetě. V Evropě je ale zatím situace klidná. V eurozóně rostou spotřebitelské ceny meziročně jen o 2,4 %. Zatím se není čeho bát, takže já bych ve snižování úrokových sazeb o půl procentního bodu pokračoval ještě jednou. Pak už to může být dost rizikové. To bude na novou prognózu a těžké rozhodování.

To, že se ČNB brání většímu snížení úrokových sazeb, samozřejmě brzdí ekonomiku. Ta letos poroste jen v řádu desetinek procenta. Bude to další promarněný rok od roku 2019. S vysokými úrokovými sazbami se ekonomika nerozhýbe. Vůbec bych se nedivil, kdybychom se nevrátili na předcovidovou úroveň. To je šílené. Všichni se už zotavili jen my ne.

 

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Mobil: + 420 776 888 228; E-mail: vladimir.pikora@cfg.cz

 

Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR

Skupina CFG funguje na českém finančním trhu přes 10 let. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Konsolidovaný obrat celé skupiny je 70 mil. Kč, má přes 1 900 investorů a 415 mil. Kč aktiv. Provozuje také portál Dluhopisomat.cz nejlépe hodnocený dluhopisový inzertní portál v ČR.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Obrana bude stát víc. Česko řeší, kde na to vezme

Česká debata o výdajích na obranu už dávno není jen bezpečnostní téma. Stále víc jde i o rozpočet, priority státu a o to, co všechno lze ještě schovat pod kolonku obrana. Právě to je teď podstatou sporu mezi vládou a prezidentem Petrem Pavlem.

Údery od noci hlásí Kuvajt, SAE a Bahrajn, zasažena ropná zařízení

Údery Íránu hlásí od dnešního brzkého rána Kuvajt, Spojené arabské emiráty či Bahrajn. Uvádějí to agentury Reuters či AFP. Zasažena byly ropné a petrochemické areály, zařízení na odsolování vody či vládní budova. Nejsou hlášení ranění, hmotné škody jsou v některých případech značné.

Britská marmeláda bude muset kvůli dohodě s EU o potravinách upravit název

Marmeláda je už dlouho ikonickým britským pokladem. Recepty některých rodin se předávají z generace na generaci. Již brzy by se ale mohla na pultech britských obchodů mírně změnit její etiketa. Podle nové potravinářské dohody s EU bude muset být klasická marmeláda prodávána jako "citrusová marmeláda", upozornil server televize BBC.

Rusové informují o ukrajinských útocích na ropná zařízení v Baltu i jinde

Trosky sestřeleného nepřátelského dronu poškodily jeden z úseků ropovodu u ruského přístavu Primorsk, oznámil dnes gubernátor Leningradské oblasti Alexandr Drozděnko. Ukrajina, která se už pátým rokem brání ruské invazi, podle médií v nedávné době několikrát útočila na ruské přístavy Usť-Luga a Primorsk v Baltském moři, které jsou důležité pro vývoz ruské ropy.

Trump dal Íránu další ultimátum, bez dohody prý přijde peklo

Írán má již jen 48 hodin na uzavření dohody nebo uvolnění Hormuzského průlivu, jinak se na něj snese peklo. Uvedl to ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump.

USA v Íránu zachránily letce ze sestřeleného letounu F-15

Zvláštní americké jednotky v Íránu zachránily pohřešovaného letce ze sestřeleného amerického letounu F-15. Podle agentury Reuters to uvedly americké úřady. Později zprávu potvrdil na sociál síti Truth Social i americký prezident Donald Trump. Íránské revoluční gardy tvrdí, že zničily americký letoun, který se záchranné akce účastnil. Americká média píší o ztrátě dvou dopravních letounů, které uvázly v Íránu.

Izrael útočil v Libanonu, kde zničil další most přes řeku Lítání

Izraelská armáda v noci na dnešek zahájila další vlnu vzdušných úderů na Libanon. Z bejrútského jižního předměstí Dahíja byly hlášeny nejméně dvě exploze, píše agentura AFP. Izraelské letectvo útočilo také v údolí Bikáa na jihovýchodě Libanonu. Izraelská armáda dnes odpoledne také vyzvala k evakuaci více částí města Súr (či také Tyr) na jihu Libanonu. Izrael uvedl, že útočí proti cílům spojeným s militantním hnutím Hizballáh.

Posádka mise Artemis II překonala polovinu trasy mezi Zemí a Měsícem

Posádka lodi Orion překonala polovinu trasy mezi Zemí a Měsícem. S odvoláním na americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) to dnes ráno napsala agentura AFP. Čtyři astronauti mise Artemis II budou první posádkou, která proletí kolem Měsíce od roku 1972. NASA mezitím zveřejnil první snímky Země, které pořídili členové této výpravy.

Papež na Velký pátek nesl kříž u Kolosea, mluvil se Zelenským a Herzogem

Papež Lev XIV. na Velký pátek absolvoval u Kolosea obvyklou křížovou cestu. Na rozdíl od svých předchůdců nesl hlavní symbol křesťanství po celou cestu, uvedly agentury. Doprovázející texty připomněly utrpení ve světě i odpovědnost lidí vůči svým bližním a před bohem. Papež dnes jednal také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelskou hlavou státu Jicchakem Herzogem, uvedl Vatikán.

V Perském zálivu se zřítil druhý letoun USA, pilot byl zachráněn

V Perském zálivu se dnes zřítil druhý americký bojový letoun, jeho pilot byl zachráněn, napsal deník The New York Times (NYT) s odkazem na dva americké zdroje. Íránská státní média začala následně tvrdit, že stroj sestřelila íránská protivzdušná obrana.

Írán pokračuje v popravách lidí spojovaných s opozicí

Írán v sobotu popravil dva muže, které spojoval s opoziční organizací Lidoví modžáhedové Íránu. Tamní média uvedla, že byli odsouzeni kvůli vazbám na tuto skupinu a kvůli ozbrojeným útokům. Popravy přišly jen několik dní po dalších podobných případech.

Íránský útok na ambasádu USA byl vážnější, než se uvádělo

Íránský dronový útok na americkou ambasádu v Saúdské Arábii způsobil výrazně větší škody, než se původně uvádělo. Úder zasáhl i zabezpečené části komplexu a vyvolal rozsáhlý požár. Incident tak ukazuje, že Teherán dokáže zasáhnout i silně chráněné cíle.

Kuba kvůli tlaku Spojených států propustí přes 2000 vězňů

Kubánská vláda ve čtvrtek oznámila, že propustí 2 010 vězňů. Jde o největší podobný krok za poslední roky, který přichází v době rostoucího tlaku ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Oběžná dráha kolem Země se zaplňuje a rizika rostou

Vesmír kolem Země se rychle mění. Z prostoru, který byl ještě donedávna téměř prázdný, se stává stále hustěji zaplněná oblast plná satelitů a další techniky. Odborníci přitom upozorňují, že tahle nová vesmírná závodní dráha není jen technická nebo geopolitická otázka. Stále víc se mluví i o dopadech na životní prostředí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama