Válka na UkrajiněÚřad OSN vyslal do Hrozy tým, aby vyšetřil úder, jenž zabil pět...

Úřad OSN vyslal do Hrozy tým, aby vyšetřil úder, jenž zabil pět desítek lidí

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyslal terénní tým, aby vyšetřil vzdušný úder na východoukrajinskou vesnici Hroza, při kterém zahynulo přes pět desítek lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčí OHCHR Elizabeth Throssellovou. Kavárnu, která fungovala rovněž jako obchod s potravinami, ve čtvrtek zasáhla střela ve chvíli, kdy se tam lidé shromáždili, aby uctili památku padlého ukrajinského vojáka. Ukrajina z úderu obvinila Rusko. OHCHR nyní uvedla, že střelu pravděpodobně vypálilo Rusko, ale že je třeba úder vyšetřit. Moskva opět popřela, že by útočila na civilisty. Vídeň si předvolala ruského velvyslance a útok odsoudil český prezident Petr Pavel.

„V této fázi je samozřejmě velmi obtížné s naprostou jistotou určit, co se stalo. Ale vzhledem k místu, vzhledem k tomu, že byla zasažena kavárna, vše nasvědčuje tomu, že šlo o ruskou střelu,“ uvedla podle agentury AFP Throssellová na tiskové konferenci v Ženevě a zdůraznila, že je třeba další vyšetřování. „Naprosto jasné je, že došlo ke strašlivým ztrátám na životech, a to je samozřejmě za všech okolností odsouzeníhodné,“ dodala.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk je podle ní šokován a podobné zabíjení civilistů odsuzuje. Na místo vyslal tým, který bude hovořit s přeživšími a shromažďovat další informace. „Před ruskou invazí měla obec asi 300 obyvatel. Není jasné, kolik obyvatel tam stále žije, ale je zřejmé, že vzhledem k vysokému počtu zabitých se to v této malé obci dotklo všech,“ dodala.

Incident ve čtvrtek odsoudil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který ho označil za „brutální ruský zločin“ a „záměrný teroristický útok“. Útok byl zjevně cílený, a ukrajinské bezpečnostní služby proto zahájily vyšetřování, uvedl ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

„Cynický útok v Charkovské oblasti je jasnou připomínkou, proč nesmíme podlehnout únavě z války. Putinovo Rusko systematicky páchá zvěrstva na nevinných lidech každým dnem. Musí být na Ukrajině poraženo,“ napsal prezident Pavel v sociální síti X.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes podle serveru Meduza opakoval tvrzení Kremlu, že Rusové neútočí na civilní cíle, a prohlásil, že provádí údery na „objekty vojenské infrastruktury, místa soustředění vojenského personálu a představitelů vojenského velení“. Moskva dlouhodobě popírá, že by na ukrajině záměrně cílila na civilisty, ale mnoho jich zemřelo při ruských útocích, které zasáhly mimo jiné obytné oblasti, energetická, přístavní nebo obilná zařízení, podotkl Reuters.

Rakouské ministerstvo zahraničí si na dnešek kvůli ruskému útoku na Hrozu předvolalo ruského velvyslance ve Vídni Dmitrije Ljubinského. „Tímto brutálním útokem na civilní cíle Rusko znovu porušilo mezinárodní humanitární právo. Osoby odpovědné za tento válečný zločin je třeba pohnat k odpovědnosti,“ uvedla rakouská diplomacie.

Doporučujeme

Izrael bez varování zaútočil na Bejrút

Izraelská armáda dnes večer zasáhla jižní předměstí Bejrútu. Podle libanonské agentury NNA útok dopadl na hustě obydlenou oblast v libanonské metropoli. Izrael podle agentury AFP zaútočil bez předchozího varování poprvé od příměří, které vstoupilo v platnost 16. dubna.

Macron hovořil s íránským prezidentem o Hormuzském průlivu

Írán by měl využít příležitosti, kterou nabízí mnohonárodní mise pro Hormuzský průliv vedená Francií a Británií. V telefonickém rozhovoru to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron řekl svému íránskému protějšku Masúdu Pezeškjánovi. Podle Macrona by Teherán i Washington měly koordinovaně přispět k obnovení volné plavby v průlivu a jeho okolí. Francie dnes oznámila, že v rámci příprav na misi zaměřenou na zajištění svobody plavby vysílá do Rudého moře letadlovou loď Charles de Gaulle.

Trump Íránu opět hrozí bombardováním, chce otevření Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti znovu pohrozil Íránu bombardováním, pokud Teherán neuzavře dohodu, jež povede k otevření Hormuzského průlivu. Bulvárnímu deníku New York Post šéf Bílého domu mezitím řekl, že je příliš brzy na jeho přímá osobní jednání s Teheránem.

Hantavirus na výletní lodi: WHO potvrdila osmý případ, pacient je ve Švýcarsku

Světová zdravotnická organizace ve středu potvrdila osmý případ hantaviru spojený s výletní lodí MV Hondius, která kotví u Kapverd. Tři lidé s nákazou zemřeli, jeden pacient je v kritickém stavu a tři mají mírné příznaky.

Gibraltar vypouští splašky přímo do Středozemního moře

Gibraltar stále nemá čistírnu odpadních vod. Splašky od téměř 40 tisíc obyvatel, firem a institucí proto míří bez čištění přímo do Středozemního moře. Britské zámořské území tak dlouhodobě čelí problému, který by v Evropě působil jako relikt minulého století.

KOMENTÁŘ: Trpaslík chce koupit giganta. Firma GameStop píše další neuvěřitelný příběh

Společnost GameStop, která se soustředí na prodej videoher, se během covidu neuvěřitelným způsobem zapsala do dějin investování. Teď se znovu pokouší o husarský kousek – chce koupit firmu eBay, která je přitom mnohem hodnotnější, a konkurovat tak Amazonu.

Trump: USA dočasně přestanou chránit lodě v Hormuzském průlivu

Spojené státy nakrátko přerušují operaci, při níž v Hormuzském průlivu doprovázely a chránily lodě ohrožované íránskou blokádou. Uvedl to americký prezident Donald Trump, podle něhož jsou důvodem aktuální velmi pokročilá jednání s Íránem a snaha dosáhnout dohody. Americká blokáda íránských přístavů však pokračuje, dodal Trump. Bílý dům se podle serveru Axios domnívá, že uzavření dohody o jednostránkovém memorandu o porozumění je na dosah, přičemž odpověď Teheránu na několik klíčových bodů by mohla přijít do 48 hodin.

Cole Allen podezřelý z pokusu o atentát na Trumpa čelí dalšímu obvinění

Muž z Kalifornie Cole Tomas Allen, který se podle vyšetřovatelů pokusil zavraždit prezidenta Donalda Trump během slavnostní večeře ve Washingtonu, čelí novému obvinění. Prokuratura jej nově viní z napadení amerického úředníka smrtící zbraní.

Ukrajinské úřady informují o mrtvých a raněných po ruských útocích

Nejméně čtyři lidé byli zabiti a dalších 19 utrpělo zranění při ruských útocích na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, informovali dnes záchranáři. V Sumské oblasti na severovýchodě země ruský dron zaútočil na civilní automobil: pasažérku zabil, řidič vyvázl se zraněním, uvedl náčelník oblastní správy Oleh Hryhorov.

V Hormuzském průlivu byla napadena kontejnerová loď

Kontejnerová loď francouzské rejdařské společnosti CMA CGM se stala terčem útoku při průjezdu Hormuzským průlivem. Incident se odehrál v úterý a podle firmy si vyžádal zranění členů posádky i škody na plavidle.

Německá policie podnikla razie proti mladým pravicovým extremistům

Německá policie dnes brzy ráno podnikla razie proti pravicovým extremistům ve 12 ze 16 spolkových zemí. Podle generálního státního zastupitelství je v případu 36 obviněných, kteří čelí podezření ze založení či členství v organizované zločinecké skupině. Akce je zaměřená proti členům neonacistických mládežnických skupin Jung und Stark (Mladí a silní) a Deutsche Jugend Voran (Německá mládež vpřed).

Premiér Carney jmenoval Arbour kanadskou generální guvernérkou

Kanadský premiér Mark Carney jmenoval novou generální guvernérkou Kanady bývalou komisařku OSN pro lidská práva a soudkyni nejvyššího soudu Louise Arbourovou. Její nominace má podle premiéra reflektovat důležitost globálních institucí. Napsal o tom zpravodajský server The Guardian.

Ropa zlevnila, Trump mluví o pokroku s Íránem

Ceny ropy ve středu v Asii mírně klesly poté, co americký prezident Donald Trump naznačil možnost dohody s Íránem. Spojené státy zároveň dočasně pozastavily operaci Project Freedom, která měla pomáhat lodím proplouvat strategickým Hormuzským průlivem.

Útočník z Bondi Beach čelí 19 novým obviněním

Muž, který podle australských úřadů loni v prosinci spolu se svým otcem zaútočil na účastníky oslav židovského svátku chanuka na pláži Bondi Beach v Sydney, čelí 19 novým obviněním. Při útoku zemřelo 15 lidí. Podle agentur AFP a AP to vyplývá z nově zveřejněných soudních dokumentů. Akram nově čelí mimo jiné obviněním ze střelby s úmyslem zabít a z použití střelné zbraně s cílem zabránit zatčení.

Španělsko přijme loď s nákazou hantavirem na Kanárských ostrovech

Výletní loď s podezřením na hantavirus zamíří na Kanárské ostrovy. Španělsko potvrdilo, že plavidlo přijme a zajistí péči o pasažéry i posádku. Rozhodnutí padlo po zásahu mezinárodních zdravotnických institucí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama