menu

24.1 C
Czech
Sobota 22. června 2024

Dva Češi zahynuli při nehodě na raftu ve Francouzských Alpách

Dva čeští občané přišli v pondělí o život při nehodě raftu ve Francouzských Alpách, informovala stanice BFM TV a ČTK to následně potvrdilo české ministerstvo zahraničí. První oběť byla prohlášena za mrtvou na místě, druhá zemřela v nemocnici. Podle dalších francouzských médií bylo oběma zhruba šedesát let.

Ukrajinské drony útočily na ruskou ocelárnu, ruské na auto a sanitku

Drony ukrajinské vojenské rozvědky HUR během noci zaútočily na třech místech v Rusku, jedním z cílů byl Novolipecký hutní kombinát (NLMK) a místní traktorový závod. Výrobky obou podniků využívá Rusko ve válce proti Ukrajině, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na nejmenované zdroje z HUR.

Uniklé interní dokumenty ukazují, že Pravfond utratil miliony eur na financování propagandy a právních kampaní

Sledujte nás na sítích

Uniklé interní dokumenty odhalily činnost Ruskem podporované nadace pro právní ochranu, kterou evropské zpravodajské agentury a analytici označují za vlivovou operaci Kremlu působící ve 48 zemích Evropy a světa.

Reklama

Dokumenty z Fondu na podporu a ochranu práv krajanů žijících v zahraničí (Pravfond) naznačují, že nadace financuje propagandistické webové stránky zaměřené na Evropany, pomohla financovat právní obranu odsouzeného obchodníka se zbraněmi Viktora Bouta a vraha Vadima Krasikova a zaměstnává několik bývalých zpravodajských důstojníků jako ředitele svých operací v evropských zemích.

Dokumenty ukazují, že skupina utratila miliony eur na financování propagandy a právních kampaní. Veřejně dostupná data rovněž ukazují, že místní partneři Pravfondu obdrželi miliony v státních dotacích od několika evropských států, kde nadace provozuje místní pobočky, což vyvolává otázky ohledně využití veřejných prostředků a národních bezpečnostních obav těsně před volbami do Evropského parlamentu.

Více než 40 dokumentů Pravfondu, získaných dánským veřejnoprávním vysílatelem DR od evropského zpravodajského zdroje a sdílených s konsorciem evropských novinářů včetně The Guardian, ukazuje, že organizace měla několik bývalých zpravodajských agentů mezi svým vedením. Mezi ně patří Vladimir Pozdorovkin, který byl evropskými zpravodajskými zdroji označen za agenta ruské zahraniční zpravodajské služby SVR a ve veřejných záznamech za kurátora Pravfondu pro operace v severských a pobaltských zemích, a Anatolij Sorokin, který byl v dokumentech označen za příslušníka SVR a kurátora divize Pravfondu pro Blízký východ, Moldavsko a Podněstří.

Šéfem Institutu ruské diaspory, který je v oficiálních dokumentech uveden jako „realizátor projektu“ Pravfondu, je Sergej Pantělejev, který byl v zemích EU sankcionován jako člen ruské vojenské zpravodajské jednotky specializované na psychologické operace.

Reklama

Andrej Soldatov, odborník na ruské zpravodajské služby a spoluautor knihy The Compatriots, uvedl, že Pravfond se jeví jako „klasická soft-power snaha“ a že vazby mezi zpravodajskými službami a krajanskými organizacemi jsou „dobře zdokumentované“. Poukázal na to, že Andrej Miljutin, zástupce vedoucího odboru operativních informací páté služby ruské bezpečnostní agentury FSB, byl členem vládního výboru pro „krajany žijící v zahraničí“, což naznačuje propojení mezi zpravodajskou aktivitou a dosahováním na ruskou diasporu.

Ve zprávě o národní bezpečnosti za rok 2020 estonské bezpečnostní služby označily Pravfund za „pseudoprávní ochranný systém“, který „je ve skutečnosti fondem pro vlivové operace“, a uvedly, že FSB využívala tyto skupiny k náboru spolupracovníků v zahraničí, mimo jiné mezi stoupenci anexe Krymu v roce 2014, z nichž mnozí měli vazby na tuto skupinu.

Pravfond byl založen v roce 2012 prezidentským dekretem za podpory ruského ministerstva zahraničí a federální agentury Rossotrudničestvo, která spravuje zahraniční pomoc a kterou šéf Pravfondu Alexandr Udalcov označil za „jedinečný prvek ruské měkké síly“. Na Udalcova uvaluje Evropská unie od roku 2023 sankce za „podporu a provádění akcí a politik, které podkopávají a ohrožují územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny“.

Dokumenty ukazují, že Pravfond sponzoroval právní obranu Krasikova, údajného agenta FSB, který byl odsouzen na doživotí za vraždu bývalého čečenského polního velitele Zelimchana Khangoshviliho v berlínském Tiergarten v roce 2019. Dokumenty naznačují, že právník Robert Unger obdržel 60 000 eur na právní poplatky vyplacené z rozpočtu Pravfondu v roce 2021, jak bylo schváleno Udalcovem. Evropský zpravodajský zdroj uvedl, že má dokumenty ukazující, že Unger obdržel větší sumu peněz za zastupování Krasikova v předchozích sezeních, ale nemohl poskytnout dokumentaci.

Na dotaz ohledně plateb Unger potvrdil, že obdržel žádost od novinářského konsorcia, ale uvedl, že jeho mandát pro Krasikova skončil v roce 2021 po doživotním rozsudku a že „protože jsem stále vázán na právní profesní důvěrnost i po skončení mandátu a nebyl jsem od ní osvobozen, jsem bohužel zabrán odpovědět na vaše otázky“.

Dokument Pravfondu z roku 2014 také ukázal, že organizace poskytla významné částky na financování právních obran Bouta a odsouzeného drogového pašeráka Konstantina Jarošenka, oba se později vrátili do Ruska jako součást vězeňských výměn vyjednaných mezi Moskvou a Washingtonem.

Dokumenty také naznačují, že Pravfond utratil stovky tisíc eur na udržování několika webových stránek, které se snaží bojovat proti „rusofobii“ a podporovat „obranu ruského jazyka“ v Evropě. Také směřoval peníze do několika okrajových publikací po celé Evropě.

Dokumenty získané konsorciem ukázaly, že Pravfond financoval aktivity golos.eu, online portálu, který operuje z poštovní schránky v Bruselu a hlavně poskytuje platformu pro komentátory, kteří kritizují ukrajinskou vládu, zejména prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho hlavní poradce a vojenské poradce.

Na dotaz The Guardian ohledně komentáře zástupce šéfredaktora Golos Jurij Andrijčenko popřel, že by web přijímal peníze od Pravfondu nebo měl jakékoliv vazby na ruský stát. Navrhl, že někdo jiný požádal o grantové financování s využitím jména webu, a napsal: „Nepřekvapuje nás, že někdo v Rusku se snaží vydělat na našem jménu, protože je to mnohem snazší než vytvořit svůj vlastní projekt.“

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Práva na katalog kapely Queen má koupit Sony Music za miliardu liber

Autorská práva na hudební katalog britské rockové kapely Queen a další související práva by měla koupit americká nahrávací společnost Sony Music za miliardu liber (zhruba 29,5 miliardy korun). Informoval o tom tento týden magazín Variety s odvoláním na dva nejmenované zdroje, podle nichž se už na akvizici pracuje.

5 tipů na efektivní vedení společnosti od Marka Zuckerberga

Společnost Meta (dříve jen Facebook) začátkem roku oslavila kulaté narozeniny. Po dvaceti letech se Mark Zuckerberg, její zakladatel a generální ředitel, stal jednou z nejvýraznějších tváří Silicon Valley. Server Business Insider představil pět tipů na úspěšné vedení firmy podle Zuckerberga.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vietnamská komunita zůstává na Ukrajině, někteří za ni i bojují

Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, napsal deník The Guardian.

USA podpoří Izrael v případě války s Hizballáhem, ne však nasazením vojáků

Spojené státy jsou v případě války Izraele s libanonským Hizballáhem připraveny pomoci Izraeli zajistit jeho bezpečnost, ne však přímým nasazením svých vojáků. Podle televize CNN to sdělili američtí činitelé tento týden izraelské delegaci ve Washingtonu. O americké podpoře židovského státu v případě eskalace konfliktu hovořil tento týden podle serveru The Times of Israel (ToI) také poradce Bílého domu Amos Hochstein, který jednal v Izraeli s tamními vládními činiteli.

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.

Kevin Costner oficiálně opouští seriál Yellowstone

Hollywoodský veterán Kevin Costner potvrdil, že se nevrátí do páté série populárního televizního dramatu Yellowstone. Herec, známý svými rolemi v kultovních filmech jako Hřiště snů nebo Tanec s vlky, to oznámil prostřednictvím videa na Instagramu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Práva na katalog kapely Queen má koupit Sony Music za miliardu liber

Autorská práva na hudební katalog britské rockové kapely Queen a další související práva by měla koupit americká nahrávací společnost Sony Music za miliardu liber (zhruba 29,5 miliardy korun). Informoval o tom tento týden magazín Variety s odvoláním na dva nejmenované zdroje, podle nichž se už na akvizici pracuje.

5 tipů na efektivní vedení společnosti od Marka Zuckerberga

Společnost Meta (dříve jen Facebook) začátkem roku oslavila kulaté narozeniny. Po dvaceti letech se Mark Zuckerberg, její zakladatel a generální ředitel, stal jednou z nejvýraznějších tváří Silicon Valley. Server Business Insider představil pět tipů na úspěšné vedení firmy podle Zuckerberga.

Ruská jaderná ponorka vypadá jako zralá do šrotu, upozornil analytik

V USA obávaná ruská ponorka s jaderným pohonem, jež minulý týden zakotvila na Kubě, má podle analytika viditelně poškozený trup. Vojenští experti však vysvětlili, že jde o celkem běžné opotřebení a plavidlo je schopné bezpečného provozu.

Proč to mají muži jednodušší než ženy? Desítky argumentů rozlícených matek

Muži nebo ženy? Kteří to mají jednodušší? Ožehavá otázka rozpoutala na internetu divokou diskuzi. Něžné pohlaví zaujímá různé postoje, popisuje různé zkušenosti. Na jednom se ale překvapivě shodne…

Hlavní důvod, proč muži chtějí mladší ženy? Krása to není. Jde o druh komplexu

Jsou krásné, zářící, svěží, s vypnutou pletí, plné energie. Ten pravý důvod, proč po nich muži touží, je ale prý jinde. Psychologové to vysvětlují strachy z méněcennosti a potřebou si upevňovat svou pozici macha.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vietnamská komunita zůstává na Ukrajině, někteří za ni i bojují

Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, napsal deník The Guardian.

USA podpoří Izrael v případě války s Hizballáhem, ne však nasazením vojáků

Spojené státy jsou v případě války Izraele s libanonským Hizballáhem připraveny pomoci Izraeli zajistit jeho bezpečnost, ne však přímým nasazením svých vojáků. Podle televize CNN to sdělili američtí činitelé tento týden izraelské delegaci ve Washingtonu. O americké podpoře židovského státu v případě eskalace konfliktu hovořil tento týden podle serveru The Times of Israel (ToI) také poradce Bílého domu Amos Hochstein, který jednal v Izraeli s tamními vládními činiteli.

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.

Kevin Costner oficiálně opouští seriál Yellowstone

Hollywoodský veterán Kevin Costner potvrdil, že se nevrátí do páté série populárního televizního dramatu Yellowstone. Herec, známý svými rolemi v kultovních filmech jako Hřiště snů nebo Tanec s vlky, to oznámil prostřednictvím videa na Instagramu.

Červený kříž hlásí 22 mrtvých při ostřelování Gazy, Izrael účast popírá

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že při ostřelování, které poškodilo jeho kancelář v Gaze, zahynulo 22 lidí. Kancelář je v současnosti obklopena stovkami vysídlených Palestinců žijících ve stanech. Ministerstvo zdravotnictví na území ovládaném Hamásem uvedlo vyšší počet obětí, a to 25 mrtvých a 50 zraněných, přičemž útok připsalo Izraeli.

Šéf SoftBank předpovídá příchod umělé superinteligence za 10 let

Umělá superinteligence (ASI) přijde za deset let, prohlásil během dnešního vystoupení generální ředitel japonské banky SoftBank Masajoši Son, jenž vystoupil na veřejnosti po dlouhé době. Během emotivního projevu zpochybnil svůj odkaz a smysl života.

Povodně v čínské provincii Kuang-tung si vyžádaly nejméně 47 mrtvých

Nejméně 47 mrtvých si podle nové bilance vyžádaly povodně a sesuvy půdy, které postihly několik oblastí jižní Číny včetně provincie Kuang-tung, informovala dnes agentura AP. Meteorologové vydali varování před přívalovými srážkami a povodněmi v dalších částech země.
Reklama
Reklama