Válka na UkrajiněUkrajinský odpor u Bachmutu zřejmě přiměl Rusko přesunout své úsilí

Ukrajinský odpor u Bachmutu zřejmě přiměl Rusko přesunout své úsilí

Ruské jednotky už neútočí na východoukrajinské město Bachmut stejně zuřivě jako v prosinci. Houževnatý odpor ukrajinských obránců města nutí invazní síly přesunout část své palebné síly do okolních oblastí. S odvoláním na několik ukrajinských velitelů to dnes napsal list The Wall Street Journal (WSJ). Rusové podle něj přesunuli obrněná vozidla a dělostřeleckou palbu směrem na nedaleký Soledar.

Ačkoli má Bachmut obecně nevelký strategický význam, pro ruskou Wagnerovu soukromou vojenskou skupinu a velitele ruských sil na Ukrajině Sergeje Surovikina je podle WSJ symbolicky důležitý. Rusko se ukrajinské město v Doněcké oblasti, kde před invazí žilo na 70.000 obyvatel, snaží dobýt už zhruba půl roku.

Od podzimu se v Bachmutu a okolí odehrávají jedny z nejtěžších bojů války, kterou loni v únoru rozpoutalo Rusko. Obě strany tam nasadily obrovské množství vojáků i techniky. Podle britské vojenské rozvědky tam také obě strany zaznamenávají velké ztráty. Obsazení města by podle WSJ mělo pro Moskvu po řadě neúspěchů na bojišti psychologický význam. Britská vojenská rozvědka však tento týden uvedla, že je krajně nepravděpodobné, že by Rusko v nadcházejících týdnech dosáhlo u Bachmutu průlomu.

Bachmut a Soledar jsou součástí stejné fronty a boje se v okolí obou měst přelévaly i dříve. Zmírnění střetů v jedné oblasti tak podle WSJ nemusí svědčit o tom, že by se Rusové zcela vzdali snahy o ovládnutí Bachmutu, ale spíše naznačuje, že tvrdý ukrajinský odpor je tam donutil k přehodnocení svých dobyvačných plánů.

„Mění své pozice směrem k Soledaru. Potřebují jedno malé vítězství, protože nemohou dobýt (Bachmut),“ řekl americkému listu mluvčí 46. výsadkové brigády ukrajinských ozbrojených sil Valerij Jurik. O tom, že Rusko – alespoň prozatím – přesouvá své útoky, jsou přesvědčeni i někteří ukrajinští důstojníci. Invazní síly se podle nich možná snaží v okolí Soledaru otestovat ukrajinskou obranu.

Podle jednoho z velitelů čety poblíž Bachmutu se intenzita ruské palby v posledních dnech snížila zhruba o polovinu a zdá se, že ji Rusové přesměrovávají na Soledar. Podle WSJ se rovněž v jedné z místních nemocnic zpomalil příval zraněných Ukrajinců z Bachmutu.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj ovšem uvedl, že on nezaznamenal výrazné oslabení ruských dělostřeleckých útoků na Bachmut ani přesměrování palby. Za posledních 24 hodin bylo v oblasti 224 dělostřeleckých úderů, uvedl podle The Wall Street Journal.

Ukrajinští vojáci podle Čerevatého navzdory oddechu zůstávají v pohotovosti. „Očekáváme protiútok každou chvíli,“ řekl jeden z ukrajinských důstojníků bojujících u Bachmutu. Velitel zdravotnické jednotky 46. brigády Andrij Žolob poznamenal, že věci se na frontě mění rychle. „Dva nebo tři dny může být klid a pak najednou přijde obrovské bombardování,“ uvedl.

Doporučujeme

Hlavní body rámcové dohody Íránu a USA o ukončení války

Spojené státy a Írán společně s Pákistánem coby vyjednavačem oznámily rámcovou dohodu, která má ukončit válku; příslušné memorandum má být podepsáno v pátek. Agentura Reuters přinesla přehled hlavních informací, které se v této souvislosti objevily:

Cucurella přestoupil z Chelsea do Realu Madrid

Španělský obránce Marc Cucurella mění po čtyřech letech dres. Z Chelsea odchází do Realu Madrid, kde podepsal smlouvu na šest sezon. Podle informací médií zaplatí madridský klub za sedmadvacetiletého reprezentanta zhruba 60 milionů eur. Cucurella se zároveň stal první posilou po návratu trenéra Josého Mourinha na lavičku Realu.

Bednárik připustil odklad slev na jízdné

Studenti a senioři se zatím nemohou spoléhat na to, že se jim od ledna 2027 vrátí 75procentní sleva na jízdné. Ministr dopravy Ivan Bednárik za SPD připustil, že rozhodne až stav rozpočtu. Resort bude potřebovat zhruba dvě miliardy korun, jednání s ministerstvem financí mají přijít v červenci.

Írán doplnil do dohody s USA klauzuli o poplatcích za námořní služby, tvrdí Fars

Teherán krátce před oznámením dosažení předběžné dohody se Spojenými státy doplnil do textu memoranda ustanovení o vybírání poplatků za námořní služby. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes podle AFP napsala íránská agentura Fars. Svobodnou plavbu Hormuzským průlivem bez výběru mýta přitom při oznámení dohody v noci na dnešek výslovně zmínil americký prezident Donald Trump.

KOMENTÁŘ: Ani dolar zisku. Přesto je SpaceX 7. nejhodnotnější společnost světa

Akcie společnosti SpaceX se po týdnech napětí začaly obchodovat na burze ve velkém stylu. Hned první den oproti původní ceně posílily o pětinu. Investoři ukázali, že po Tesle věří i další společnosti Elona Muska, která se dostala na burzu. I přesto, že je silně ztrátová.

Invazní rostliny se kvůli oteplování přesouvají na sever

Invazní nepůvodní rostliny v příštích desetiletích výrazně promění mapu světa. Zatímco v některých subtropických regionech může riziko invazí slábnout, Evropa a další části mírného pásma budou čelit jejich častějšímu výskytu. Oteplování klimatu otevírá cestu novým druhům i do regionů, které byly dosud před jejich šířením chráněny.

Británie zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil Starmer

Britská vláda zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil dnes podle zahraničních agentur premiér Keir Starmer. Představil také plány na omezení platforem umožňujících přenášení živých videí. Vláda plánuje prosadit potřebnou legislativu do Vánoc a zákaz by měl vstoupit v platnost na jaře příštího roku. Agentura Reuters označuje plánovaná opatření za jedna z dosud nejrozsáhlejších omezení v oblasti internetu na celém světě.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Pět záchranářů přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruských útocích na Charkov, oznámil ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Hlavním terčem ruského útoku bylo podle ministra hlavní město Kyjev, kde si útok podle místních úřadů vyžádal čtyři mrtvé a více než dvě desítky raněných. Tři lidé byli zabiti a tři další, včetně ročního dítěte, utrpěli zranění při náletu ukrajinských dronů na Tulu v Rusku, informoval Dmitrij Miljajev, gubernátor Tulské oblasti. Tula, který je známým střediskem zbrojního průmyslu, leží asi 200 kilometrů jižně od Moskvy.

Mírová dohoda? Nad Libanonem se vznáší velký otazník

Spojené státy a Írán dosáhly mírové dohody, což znamená okamžité ukončení válečných operací, otevření Hormuzského průlivu a zrušení americké blokády íránských přístavů. Ještě v neděli přitom Izrael bombardoval jižní předměstí Bejrútu. Jakékoli snahy udržet příměří mezi židovským státem a militantním hnutím Hizballáh opakovaně selhaly. Není tak jasné, co bude s Libanonem teď a jak případná další eskalace ovlivní dohodu mezi Washingtonem a Teheránem. K jejímu oficiálnímu stvrzení dojde až v pátek ve Švýcarsku.

Ceny ropy jdou prudce dolů. Trh nemá vyhráno, varují analytici

Ceny ropy prudce klesají po oznámení dosažení mírové dohody mezi USA a Íránem, která zahrnuje ukončení války a otevření Hormuzského průlivu. Trh s černým zlatem však může v následujících dnech až týdnech znervózňovat nedostatek detailů o rámcové dohodě. Navíc bude trvat, než se provoz v průlivu a produkce ropy v zemích Perského zálivu vrátí na předválečnou úroveň.

USA a Írán dospěly k mírové dohodě

Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf dnes oznámil dosažení mírové dohody mezi Spojenými státy a Íránem o ukončení války a otevření Hormuzského průlivu. Všechny podrobnosti zatím nejsou známy. Premiér Šarif uvedl, že oficiální podpis se uskuteční v pátek ve Švýcarsku. Není jasné, jak rychle by se Hormuzský průliv mohl znovu otevřít pro veškerou dopravu, napsala agentura AP. Dosažení dohody s Íránem vzápětí potvrdil americký prezident Donald Trump. Uvedl, že dal pokyn otevřít Hormuzský průliv a okamžitě ukončit námořní blokádu íránských přístavů.

Trump kritizoval Izrael za útok v Bejrútu, čeká brzký podpis dohody s Íránem

Americký prezident Donald Trump dnes vyzval Izrael k zastavení úderů v Libanonu, útočit by podle něj neměla ani druhá strana. Uvedl rovněž, že dohoda, která by zajistila mír v regionu, je velmi blízko. V rozhovoru se serverem Axios pak kvůli dnešnímu útoku v Bejrútu ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a použil i vulgarismy. Prohlásil také, že podpis dohody s Íránem očekává během několika hodin.

New York Knicks získali titul NBA po 53 letech

New York Knicks ukončili více než půlstoletí čekání na mistrovský titul v NBA. V pátém finálovém utkání porazili na palubovce San Antonia Spurs 94:90, celou sérii ovládli 4:1 na zápasy a získali třetí titul v klubové historii. Hlavní postavou triumfu se stal kapitán Jalen Brunson, který v rozhodujícím zápase nastřílel 45 bodů a převzal cenu pro nejužitečnějšího hráče finále.

Portugalští fotbalisté budou na MS nosit náramky na památku Dioga Joty

Portugalská reprezentace uctí během mistrovství světa památku Dioga Joty. Hráči budou po celý turnaj nosit speciální náramky, které jim předal premiér Luís Montenegro. Podle záložníka Vitinhy jde o osobní připomínku spoluhráče, jehož smrt tým ani po roce nepřestal bolet.

Britské síly se v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily

Britské síly se dnes ráno v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily, která se podílí na vývozu sankcionované ruské ropy. S odvoláním na britské ministerstvo obrany o tom informovala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama