2.3 C
Czech
Neděle 22. února 2026
Válka na UkrajiněUkrajinský generální štáb hlásí odražení ruského útoku u Slovjansku

Ukrajinský generální štáb hlásí odražení ruského útoku u Slovjansku

Ukrajinští obránci odrazili ruský útok směrem na obce Dovhenke a Dolyna, které se nacházejí poblíž Slovjansku na východě Ukrajiny. Ve své pravidelné ranní zprávě o tom dnes informoval ukrajinský generální štáb. Ukrajinská vojenská rozvědka ohlásila osvobození pěti Ukrajinců při zvláštní operaci v okupované Chersonské oblasti. Naopak Moskva dnes informuje mimo jiné o sestřelu čtyř ukrajinských vojenských letounů, dvou na východě země a dvou na jihu. Podobná prohlášení bojujících stran není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

„V charkovském směru udržuje nepřítel uskupení sil Západního a Východního vojenského okruhu a hlavní úsilí soustředí na obranu,“ tvrdí velení ukrajinské armády. Ruské invazní jednotky podle něj rovněž opět ostřelovaly druhé největší ukrajinské město Charkov a další obce v regionu.

V dělostřeleckém ostřelování ruské invazní síly pokračují také v okolí Slovjansku v Doněcké oblasti. „Ukrajinští obránci úspěšně odrazili útok na Dovhenke a Dolynu. Není vyloučeno, že nepřítel bude pokračovat ve vedení útočných operací s cílem zlepšit své taktické postavení a vytvořit příznivé podmínky pro vedení ofenzívy směrem na Izjum – Slovjansk,“ píše ukrajinský štáb.

Ruské jednotky podle něj ostřelovaly také mimo jiné obce v okolí Kramatorsku, Bachmutu nebo Avdijivky. Na některých místech podle velení ukrajinských sil útočilo Rusko rovněž letecky nebo raketovými údery.

Ukrajinská vojenská rozvědka v úterý informovala, že její bojovníci při speciální operaci v Chersonské oblasti obsazené okupačními ruskými silami zachránili pět zajatých Ukrajinců. Osvobozenou pětici podle ní tvořil voják, bývalý policista a tři civilisté, jeden z nich má vážná zranění. „Všichni jsou v péči ukrajinských úřadů a dostává se jim náležité péče,“ cituje rozvědku server RBK Ukrajina. Ten rovněž upozornil, že rozvědka zveřejnila z akce video.

„Ruské stíhačky sestřelily ve vzduchu tři letadla ukrajinského letectva: Su-25 a Su-24 u osad Novoukrajinka a Barvinkove v Doněcké lidové republice a také jeden MiG-29 u Baštanky v Mykolajivské oblasti,“ uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, přičemž samozvaná proruská Doněcká lidová republika se nachází v ukrajinské Doněcké oblasti. Podle agentury Interfax poté doplnil, že kromě toho další Su-25 sestřelila ruská protivzdušná obrana u obce Šyroke v Mykolajivské oblasti.

Ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení o vývoji bojů navíc oznámilo, že v mykolajivské loděnici ruské rakety „zničily“ kromě vojenské techniky také 350 ukrajinských vojáků a dalších až 70 členů ukrajinských dělostřeleckých jednotek na jiném místě Mykolajivu.

Moskva rovněž tvrdí, že její ozbrojené síly zlikvidovaly ukrajinskou diverzní a průzkumnou skupinu u obce Dementivka v Charkovské oblasti. „Pět bojovníků bylo zničeno na místě a dalších deset ukrajinských vojáků zajato,“ sdělil Konašenkov.

Reklama

Doporučujeme

Trump chce poslat do Grónska nemocniční loď

Donald Trump oznámil, že do Grónska pošle nemocniční loď, která má pomoci lidem, o něž se podle něj nikdo dostatečně nestará. Plán spojuje se spoluprací s guvernérem Louisiany Jeffem Landrym a přichází v době, kdy Trump opakovaně mluví o tom, že by Spojené státy chtěly grónské území získat.

V Bajkalu na Sibiři se utopila skupina čínských turistů. Propadli se ledem

Sedm čínských turistů zahynulo v pátek na zamrzlém jezeře Bajkal ve východní Sibiři poté, co se dodávka s turisty propadla ledem. Neštěstí se stalo poblíž severního cípu ostrova Olchon a jde již o druhou smrtelnou nehodu v této oblíbené turistické oblasti od začátku roku.

Voborníková získala svou první olympijskou medaili

Tereza Voborníková získala bronzovou medaili v závodě žen s hromadným startem na olympijských hrách. Po chybě hned při prvním výstřelu se postupně propracovala z hloubi pole až do boje o zlato a po poslední střelbě dokonce vedla.

Ruská tajná služba FSB označila síť Telegram za bezpečnostní riziko

Ruská vnitřní tajná služba FSB označila sociální síť Telegram za bezpečnostní riziko. Ruská armáda podle ní jejím užíváním ohrožuje životy vojáků na ukrajinské frontě. S odkazem na sdělení FSB o tom dnes informuje agentura DPA. Telegram v Rusku používají miliony lidí, je považován za důležitý zdroj volného přístupu k informacím. Podle DPA tak nyní zpravodajská služba přiživuje spekulace o ukončení této služby v Rusku.

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud neobnoví tranzit ropy

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska, pokud Kyjev v pondělí neobnoví tranzit ropy na Slovensko. Plyne to z dnešního Ficova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Dodávky ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

V Itálii zemřel dvouletý Domenico po transplantaci poničeného srdce

V neapolské nemocnici zemřel dvouletý chlapec Domenico, jehož osud sledovala celá Itálie po transplantaci srdce, které bylo při transportu poškozeno kvůli špatnému chlazení. Informovala o tom dnes s odvoláním na nemocnici agentura DPA.

Ukrajina útočila v Udmurtsku v hloubi ruského území

Udmurtská republika na východě evropské části Ruska hlásí nejméně 11 raněných při údajném ukrajinském vzdušném útoku. Tři lidé byli převezeni do nemocnice, uvedl dnes ráno na telegramu regionální ministr zdravotnictví Sergej Bagin.

Maďarsko blokuje půjčku ve výši 90 miliard eur pro Ukrajinu kvůli poškozenému plynovodu

Maďarsko zablokovalo klíčovou půjčku Evropské unie pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur. Spor se točí kolem poškozeného ropovodu Družba, kterým do země proudí ruská ropa. Budapešť tvrdí, že Kyjev tok zastavil z politických důvodů před dubnovými volbami.

Britská vláda zvažuje vyřazení Andrewa z nástupnictví

Britská vláda zvažuje zákon, který by Andrewa Mountbatten-Windsora vyřadil z linie nástupnictví na trůn. Králův bratr je dál osmý v pořadí, i když přišel o tituly včetně oslovení „princ“. Debata se znovu rozjela po jeho čtvrtečním zatčení a následném propuštění s tím, že zůstává vyšetřovaný.

Trump podepsal globální desetiprocentní tarify

Donald Trump podepsal zavedení celosvětového desetiprocentního dovozního cla a oznámil další kroky, které mohou vést k dodatečným tarifům. Přichází to poté, co americký Nejvyšší soud zablokoval jeho předchozí postup u cel a prezident ostře zaútočil na část soudců.

Hrozba války mezi USA a Íránem může znovu srazit bitcoin

Možný americký úder na Írán zvyšuje nervozitu na trzích a kryptoměny z toho obvykle netěží. Analytici čekají, že při eskalaci by investoři dál omezovali riziko a tlak na bitcoin i ethereum by zesílil, zvlášť v prostředí už rozjetého medvědího trhu.

Jágr naznačil konec hráčské kariéry

Jaromír Jágr naznačil, že se už jako hráč na led nejspíš nevrátí. Fanouškům vzkázal, že by se musel stát zázrak, aby ještě nastoupil v zápase. Naposledy hrál v extralize za Kladno 21. prosince v Liberci.

V Indii upálili ženu s kojencem kvůli obvinění z čarodějnictví

Ve východoindickém státě Džárkhand zatkla policie čtyři osoby v souvislosti s brutálním útokem, při němž byla upálena žena a její desetiměsíční syn. Oběti byly místními obyvateli obviněny z čarodějnictví.

Nvidia míří s 30 miliardami do nového kola OpenAI

Nvidia se chystá investovat 30 miliard dolarů do příštího investičního kola OpenAI. Vstup má proběhnout výměnou za podíl ve firmě, bez závazku, že OpenAI bude za získané peníze kupovat čipy právě od Nvidie.

Tragédie na Grossglockneru má dohru u soudu: Horolezec dostal za smrt partnerky podmínku

Rakouský soud uznal sedmatřicetiletého amatérského horolezce vinným z usmrcení z nedbalosti. Jeho přítelkyně podlehla podchlazení zhruba 50 metrů pod vrcholem Grossglockneru, kde ji nechal samotnou a odešel hledat pomoc. Soudce zdůraznil, že jako zkušenější partner za ni nesl odpovědnost.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama