-1.9 C
Czech
Pátek 30. ledna 2026
Válka na UkrajiněUkrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

„Síly protivzdušné obrany, flotily a uskupení vojsk obrany Krymu v různých částech Sevastopolu pokračují v ničení bezpilotních letounů a také bezposádkových člunů,“ uvedl gubernátor podle agentury TASS. Později na sociální síti poděkoval vojákům za to, že se jim rozsáhlý útok podařilo odrazit. „Zničeny byly desítky bezpilotních letounů a více než pět bezposádkových člunů,“ tvrdil a dodal, že útok si podle záchranářů nevyžádal žádné zraněné.

Nad Novorossijskem sestřelila protivzdušná obrana podle Moskvy deset dronů. Nálet se podle předběžných informací obešel bez obětí a zraněných, oznámil gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev. Drony podle něj útočily na civilní objekty a padající trosky místy způsobily požáry, napsala agentura Interfax.

Protivzdušná obrana během noci zničila 102 dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Podle něj ruští vojáci sestřelili 51 dronů nad Krymem, 44 dronů nad Krasnodarským krajem, šest nad Belgorodskou oblastí a jeden dron nad Kurskou oblasti. Letectvo a hlídkové lodě ruského námořnictva během noci zničily šest bezposádkových plavidel v Černém moři, dodalo ministerstvo.

Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách okamžitě ověřit z nezávislých zdrojů.

Obyvatelé Novorossijska hlásili přinejmenším 19 výbuchů. Terčem náletu mohl být přístav a sklady s ropou, poznamenala ukrajinská agentura Unian s odvoláním na informace ze sociálních sítí.

Dva ukrajinské drony dnes zaútočily na rafinérii v Tuapse a po dopadu jednoho stroje vypukl požár. Podle předběžných informací nebyl nikdo zraněn, uvedl krizový štáb v Krasnodarském kraji, kde se rafinérie nachází. Úřady tvrdí, že mají požár pod kontrolou.

Na tuto rafinérii společnosti Rosněfť zaútočily drony už na počátku roku a vyřadily ji na týdny z provozu.

Terčem útoku dronů se minulý měsíc stala jiná rafinérie v Krasnodarském kraji, ve Slavjansku, připomněl na svém webu list Kommersant.

Moskva minulý měsíc jmenovala viceadmirála Sergeje Pinčuka novým velitelem Černomořské flotily. Hlavním velitelem ruského vojenského námořnictva se stal admirál Alexandr Moisejev a velitelem Severní flotily viceadmirál Konstantin Kabancov. Oficiálně příčiny výměny velitelů vojenského námořnictva nebyly oznámeny; podle ruské redakce BBC předchozí velitel vojenského námořnictva Nikolaj Jevmenov byl odvolán po sérii potopení lodí Černomořské flotily ukrajinskými bezposádkovými plavidly.

Ruské námořnictvo se během ruské invaze na Ukrajinu potýká s těžkými ztrátami v Černém moři. Zatím nejhorším zásahem bylo potopení křižníku Moskva v dubnu 2022. Dohromady Ukrajina za dva roky války s Ruskem potopila nebo vážně poškodila přibližně dvě desítky ruských válečných lodí, uvedla dříve stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. To podle stanice představuje asi třetinu celé Černomořské flotily.

Reklama

Doporučujeme

Hlavním bodem jednání o konci války na Ukrajině je otázka území, řekl Ušakov

Hlavním bodem jednání o možném ukončení války na Ukrajině je otázka území, řekl poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Podle agentur on i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podotkli, že s Moskvou nikdo nekoordinoval bezpečnostní záruky pro Ukrajinu.

Fico a Macron jednali v Paříži o jaderné energetice a zbrojařském průmyslu

Slovenský premiér Robert Fico dnes v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem jednal o spolupráci obou zemí v jaderné energetice a zbrojařském průmyslu, uvedl premiér na svém profilu na síti Facebook. Dalšími tématy byla také konkurenceschopnost Evropské unie a konflikt na Ukrajině. Podle Fica se při téměř dvouhodinovém rozhovoru v Elysejském paláci prokázala blízkost mezi oběma státy vyplývající z dohody o strategickém partnerství. Macron na síti X popsal jednání jako strategické probuzení.

Ministr obrany USA Pete Hegseth asi nepojede na schůzku ministrů NATO

Americký ministr obrany Pete Hegseth se pravděpodobně nezúčastní únorové schůzky ministrů obrany NATO v Bruselu. Agentuře Reuters to dnes řekli nejmenovaný americký představitel a diplomat z NATO. Jestliže se Hegseth pravidelného zasedání ministrů nezúčastní, bude již druhým ministrem USA v řadě, který tak učiní. Na schůzku se svými aliančními kolegy v prosinci do sídla NATO nepřijel ani ministr zahraničí Marco Rubio.

Senátorka Klobuchar oznámila, že se bude ucházet o post guvernérky Minnesoty

Americká senátorka Amy Klobuchar dnes oznámila, že se bude ucházet o post guvernérky státu Minnesota. Přislíbila, že se nenechá zastrašit administrativou prezidenta Donalda Trumpa a že bude usilovat o sjednocení státu, který čelil řadě výzev i předtím, než tam tento měsíc federální imigrační agenti v Minneapolisu zastřelili dva americké občany. Informuje o tom agentura AP.

Jako v seriálu Narcos: Brutalitu gangů v Ekvádoru dokládá nález pěti lidských hlav na pláži

Ne, tohle není díl ze série Narcos. Návštěvníci pláže v Ekvádoru našli pět useknutých lidských hlav s děsivým vzkazem. „Město je naše." Podle předběžného vyšetřování patří hlavy obětem vyřizování sporů drogových kartelů, jejich těla se zatím nenašla.

Starmer při setkání se Sim vyzval k prohloubení vztahů mezi Británií a Čínou

Britský premiér Keir Starmer dnes při setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu vyzval k prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi a uvedl, že svět zažívá náročné časy. Informovala o tom agentura AP. Podobně se vyjádřil Si, který podle agentury AFP hovořil o potřebě posílit vazby. Starmer je na čtyřdenní návštěvě Číny jako první britský premiér od roku 2018.

Ruský dronový útok zabil v Záporožské oblasti tři lidi, uvedl šéf správy

Ruský dronový útok na obec Vilňansk v ukrajinské Záporožské oblasti zabil tři lidi - dvě ženy a jednoho muže. Další muž utrpěl zranění. Na platformě Telegram to v noci na dnešek uvedl šéf regionální správy Ivan Fedorov. O dvou raněných mužích v sousední Dněpropetrovské oblasti informoval po náletu ruských dronů náčelník správy tohoto regionu na jihovýchodě Ukrajiny Oleksandr Hanža. Rusové opět zaútočili na Oděsu, kde drony poškodily blíže neupřesněný objekt infrastruktury, a na Kryvyj Rih.

Operovali jsme a plakali. Účastníci protestů v Íránu promluvili

Íránský režim násilně potlačil masivní protesty a přestože svědkové a zúčastnění mají strach z odhalení, promluvili o otřesných praktikách bezpečnostních složek. V uličkách, domech a na soukromých klinikách –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tak museli být ošetřováni zranění demonstranti či náhodní kolemjdoucí. Každý, kdo jim pomohl, každý lékař a sestra, riskoval život.

Macinka: Dokud Rusko útočí na Ukrajinu, není důvod mírnit sankce

Dokud válka trvá a dokud Rusko útočí na Ukrajinu, tak není důvod změkčovat sankce proti Moskvě. Řekl to dnes šéf české diplomacie Petr Macinka před příchodem na jednání unijních ministrů zahraničí v Bruselu. Jedním z hlavním témat dnešní schůzky je právě pokračující ruská invaze na Ukrajině. Od jejího zahájení uplynou na konci února již čtyři roky a EU při této příležitosti chystá nový, již dvacátý balíček sankcí proti Moskvě.

Fed ponechal sazby beze změny, růst ekonomiky USA je solidní

Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby beze změny. Její předseda Jerome Powell na tiskové konferenci sdělil, že růst největší světové ekonomiky je „solidní" a pracovní trh vykazuje známky stabilizace. Vyjádřil se také k budoucnosti banky. Ubezpečil, že i po jeho odchodu z funkce zůstane nezávislou.

EU se chystá přidat Íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací

Evropská unie se blíží k rozhodnutí, které dlouho odkládala. Po obratu Francie a Španělska chce zařadit Íránské revoluční gardy mezi teroristické organizace. Krok má být politickým signálem vůči Teheránu po brutálním potlačení protestů.

Michigan žaluje ropné giganty kvůli brzdění obnovitelných zdrojů a elektromobilů

Michigan zahájil ostrý právní útok na největší jména ropného byznysu. Stát tvrdí, že firmy roky brzdily nástup čisté energie a elektromobilů. Podle žaloby nešlo o náhodu, ale o koordinovaný postup. Spor míří přímo do oblasti hospodářské soutěže a energetiky.

Paris Hilton ukazuje novou tvář v dokumentu Infinite Icon

Paris Hilton se znovu dostává do centra pozornosti. Tentokrát ale ne jako symbol éry reality show, ale jako žena, která chce vyprávět jiný příběh. Nový dokument Infinite Icon: A Visual Memoir sleduje její cestu hudbou i aktivismem.

Bouře Kristin ochromila Portugalsko, statisíce lidí jsou bez elektřiny

Kvůli bouři Kristin zahynuli v Portugalsku nejméně čtyři lidé. Úřady původně hovořily o třech mrtvých. Statisíce obyvatel v centrální a severní části země se ocitly bez elektřiny, informovaly dnes agentury Reuters a AFP. Nepříznivé počasí podle nich vyvrátilo mnoho stromů, poničilo domy a narušilo silniční i železniční dopravu. Bouře následně zamířila do vnitrozemí a nad Španělsko.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama