Válka na UkrajiněUkrajina může útočit americkými zbraněmi na území Ruska, ale jen od Charkova

Ukrajina může útočit americkými zbraněmi na území Ruska, ale jen od Charkova

Prezident Joe Biden v tichosti Ukrajině udělil povolení útočit americkými zbraněmi na území Ruska, ale jen od Charkova. Opatření má umožnit obráncům hájit oblast, v níž okupanti během května zahájili rozsáhlou ofenzívu. Postoj USA se nemění, používání amerických zbraní k úderům hluboko na území Ruska zakazuje. S odvoláním na americké zdroje o tom informují Politico a BBC.

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti přiměla Bidena ke změně přístupu. Tajně povolil Ukrajině používat americké zbraně k útokům na ruské území s cílem chránit okolí Charkova, uvedly americké zdroje obeznámené se situací.

Obránci nyní mohou provádět údery například systémy HIMARS nebo raketami ATACMS na srocující se ruské jednotky poblíž hranic s Charkovskou oblastí. Umožní to Ukrajincům efektivnější obranu regionu.

Ukrajinci teď navíc mohou sestřelovat rakety směřující z ruského území na Charkov nebo bombardéry, které z bezpečné vzdálenosti vypouštějí takzvané klouzavé bomby – tedy plachtící naváděné bomby.

Jeden z amerických zdrojů však podle serveru Politico sdělil, že Ukrajina už nemůže používat například rakety ATACMS k úderům na civilní infrastrukturu a vojenské cíle hluboko na území Ruska. Bílý dům se obává eskalace války.

Změna politického kurzu

USA se dlouhodobě obávají, že pokud umožní Ukrajincům používat americké zbraně k úderům hluboko na ruské území, dojde k vyostření konfliktu. Jiní však nesouhlasí a tvrdí, že Ukrajina má právo útočit na zemi, jež útočí na ní.

Velká Británie začátkem května dovolila Ukrajině nasazovat britské zbraně k úderům na volitelné cíle uvnitř Ruské federace. „Ukrajina na to má právo,“ řekl britský ministr zahraničí David Cameron s tím, že Ukrajina cítí potřebu zajistit svou obranu.

Přesto anonymní zdroje označily částečné zrušení zákazu ze strany Bidena za velký krok vpřed. „Prezident nedávno nařídil svému týmu, aby zajistil, že Ukrajina bude moci použít americké zbraně k reakci na útoky v Charkově,“ uvedl zdroj.

„Ukrajina bude schopna udeřit na ruské síly útočící na ni nebo se k útoku chystající,“ pokračoval úředník. Americký ministr zahraničí Antony Blinken tento posun naznačil už při středeční návštěvě Moldavska, píše server BBC News.

„Na každém kroku se přizpůsobujeme a upravujeme naši politiku podle potřeby,“ řekl Blinken, odpůrce omezení útočit zpoza ukrajinských hranic na ruské území. Biden tedy může nařídit změnu kurzu, pokud si to bude situace vyžadovat.

Doporučujeme

Po sobotním zemětřesení je v Indonésii 68 mrtvých, v oblasti platí nouzový stav

Tisíce lidí na indonéském ostrově Flores stále čekají na pomoc, a to dva dny poté, co oblast zasáhlo zemětřesení, které zabilo nejméně 68 lidí, zranilo více než 200 dalších a poškodilo i stovky domů a dalších budov. V zasažené oblasti také platí stav nouze, napsala dnes agentura AP.

Izrael chce dál útočit v Gaze, Kushnerova jednání průlom nepřinesla

Dnešní schůzka mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a vyjednavačem a zetěm amerického prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem skončila dohodou, která prozatím umožní Izraeli pokračovat v cílených úderech v Pásmu Gazy. Izraelskému deníku Haarec to řekl informovaný zdroj. Podle zdroje agentury AFP Netanjahu požádal USA, aby na odzbrojení teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy dohlédl americký generál. Podle agentury Reuters tak Kushnerova dvoudenní jednání se zástupci Izraele a představiteli Hamásu patrně nepřinesla průlom v patové situaci.

Střelba ve Španělsku si vyžádala tři životy včetně těhotné ženy. Policie mluví o vendetě mezi rodinnými gangy

Při střelbě v Isla Cristině v jihošpanělské provincii Huelva zemřeli tři lidé a další člověk byl vážně zraněn. Policie případ vyšetřuje jako možný útok v rámci vyřizování účtů mezi dvěma rodinami, které mají být zapojené do obchodu s drogami.

Slavia poprvé v sezoně ztratila body

Fotbalisté Slavie remizovali ve čtvrtém kole Chance Ligy na hřišti Slovanu Liberec 1:1. Pražany poslal do vedení kapitán Tomáš Holeš, po změně stran odpověděl střídající Vénuste Baboula. Úřadující mistr tak po třech výhrách poprvé v novém ročníku zaváhal.

KOMENTÁŘ: Řeší svoje akcie, ne ceny potravin. Demokraté chtějí poslat sondu do Trumpova portfolia

Šéf Bílého domu Donald Trump loni na burze uskutečnil 21 000 obchodů. A přišel si na dvě miliardy dolarů. Štěstí? Možná. Anebo se Trump dopustil nezákonného insider tradingu, tedy obchodování na základě neveřejné informace. K zodpovědnosti nyní Trumpa žene Demokratická strana.

BP získala ve Venezuele licenci na rozsáhlé ložisko plynu

Britská energetická společnost BP se zapojí do rozvoje venezuelského naleziště Loran. Projekt s odhadovanými zásobami čtyř bilionů kubických stop plynu bude firma řídit společně s partnery ze Spojených arabských emirátů a Kataru.

Burnham rozhodne o těžbě v Severním moři i slabších cílech pro elektromobily

Britský premiér Andy Burnham čelí zásadní zkoušce své klimatické politiky. Jeho vláda brzy rozhodne o těžbě ropy a plynu v lokalitách Rosebank a Jackdaw. Současně zvažuje výrazné zmírnění prodejních cílů pro elektromobily.

Čínská ekonomika v červenci pokračovala v ochlazování

Čínská ekonomika vstoupila do druhé poloviny roku se zataženou ruční brzdou. Červencová data ukázala slabší spotřebu, hlubší propad investic i rostoucí nezaměstnanost. Druhá největší ekonomika světa tak ztrácí dynamiku a sílí tlak na Peking, aby přispěchal s další podporou.

Vingegaard po pádu na Tour ukončil sezonu

Jonas Vingegaard už v roce 2026 závodit nebude. Devětadvacetiletý Dán stále pociťuje následky zlomeniny klíční kosti, kterou utrpěl při červencovém pádu na Tour de France. Vynechá proto také zářijové mistrovství světa v Montrealu a soustředí se na přípravu pro další sezonu.

Jižní Korea bude dále koordinovat společnou obrannou strategii s USA, uvedl Soul

Jižní Korea se zabývá aktuálními výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, bude nicméně se Spojenými státy i nadále koordinovat společnou obrannou strategii, včetně společných cvičení a výcviku. Uvedl to dnes podle tiskových agentur úřad jihokorejského prezidenta v reakci na Trumpovo rozhodnutí omezit účast armády USA na společných cvičeních s Jižní Koreou. Každoroční vojenské cvičení obou zemí začalo pod názvem Ulchi Freedom Shield právě dnes a podle plánu, potvrdil agentuře Reuters jihokorejský generální štáb, trvat má do 27. srpna.

Zemřela herečka Hayden Panettiere ze seriálu Heroes. Bylo jí 36 let

Americká herečka Hayden Panettiere zemřela ve věku 36 let. Proslavila se především jako Claire Bennet v seriálu Heroes a Juliette Barnes v Nashville. Její rodina i kolegové po zveřejnění zprávy připomínají mimořádný talent, dlouhou kariéru od dětských rolí i složité období, o kterém herečka v posledních letech otevřeně mluvila.

Letiště v sicilské Katánii opět více omezilo provoz kvůli erupci sopky Etna

Letiště v sicilské Katánii dnes opět omezilo provoz kvůli popelu z nedaleké sopky Etna, jejíž erupce narušuje dopravu na tomto mezinárodním letišti už více než týden. Dnes provozovatel letiště oznámil, že do 14:00 je v Katánii povoleno přistávat pouze pěti letadlům za hodinu. Odlety omezeny nejsou, informují místní média.

Šest lidí zahynulo při ukrajinském útoku v ruské Belgorodské oblasti

Šest lidí v noci na dnešek zahynulo při ukrajinském raketovém útoku v Belgorodské oblasti, oznámily úřady ruského regionu u hranic s Ukrajinou podle ruskojazyčné služby BBC. Další čtyři lidé utrpěli zranění.

Slabší inflace bitcoinu nepomohla. Kurz zůstal pod 64 tisíci dolarů

Bitcoin nedokázal využít příznivější údaje o americké inflaci a v pátek se obchodoval pod hranicí 64 tisíc dolarů. Výraznější růst brzdily nízké objemy obchodů, odliv peněz z burzovně obchodovaných fondů i opatrnost investorů.

Námořníci skákající přes palubu. Média píší o krizi duševního zdraví na lodi USS Abraham Lincoln

Velitel amerického Ústředního velení (CENTCOM) bagatelizoval zprávy o krizi duševního zdraví na letadlové lodi USS Abraham Lincoln. Uvedl, že tato loď si v oblasti duševního zdraví vede ze všech aktivních letadlových lodí nejlépe. Podle médií je však situace na palubě špatná.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama