Po téměř ročním vědeckém výzkumu provádí Uganda klinické testy v zemi vyvinuté látky k léčbě onemocnění covid-19, uvedla ve středu podle agentury Reuters tamní vláda.
Uganda dosud potvrdila 39 188 případů covidu-19 a 318 souvisejících úmrtí. Ve srovnání s většinou jiných států tak země se 44 miliony obyvatel vykazuje výrazně nižší čísla. Tento relativní úspěch v potlačování dopadů globální pandemie odborníci připisují dlouholetým zkušenostem východoafrické země v boji s jinými virovými epidemiemi, jako je HIV a ebola.
Prezidentská vědecká iniciativa pro epidemie (PRESIDE) ve svém prohlášení uvedla, že nový lék s kódovým označením UBV-01N prochází druhou fází testování zahrnující 128 pacientů s covidem-19 v Mulagu, největší veřejné nemocnici v Ugandě.
Lék by podle prohlášení měl mít „antivirové (likviduje viry), protizánětlivé (snižuje nadměrnou reakci těla na infekci) a imunologické (směruje imunitní systém správným směrem) účinky“.
Doktor Bruce Kirenga, ředitel Makerere University Lung Institute, jedné z řady ugandských lékařských institucí zapojených do výzkumu a vývoje tohoto léku, uvedl, že bude podáván perorálně. Podle jeho slov produkt na rozdíl od vakcíny nebude bránit prvotnímu nakažení nebo dalšímu přenosu infekce.
Uganda je druhou africkou zemí, která takovýto lék vyvinula. První byl Madagaskar, který přišel s rostlinný „lékem“ na covid-19 a propagoval jej i přes varování Světové zdravotnické organizace (WHO), že jeho účinnost není prokázána.
Ugandský přípravek již prošel několika kroky zajišťování kvality a byl schválen pro použití na lidech, vyplývá z prohlášení PRESIDE.
Kirenga informoval, že aktuální část studie bude pravděpodobně trvat až šest měsíců. Pokud bude úspěšná, bude zahájena třetí fáze zahrnující větší počet pacientů. Pokud se osvědčí, vstoupí do hry subjekt ze soukromého sektoru, který výrobek uvede na trh.
Počet obětí covidu-19 je v Ugandě relativně nízký, země se přesto potýká s problémy
Stejně jako většina ostatních afrických zemí zaznamenala Uganda relativně menší počet případů covidu-19. Stav ekonomiky země se však odvíjí od souvisejících opatření, včetně jednorázového úplného lockdownu, která byla přijata k zastavení pandemie.
Uganda také požádala o účast v programu WHO COVAX, který byl vytvořen s cílem usnadnit přístup k vakcínám proti covidu-19 zemím s nízkými příjmy.
V zemi se v polovině ledna konaly prezidentské volby, v nichž zvítězil úřadující prezident Yoweri Museveni, který je u moci od roku 1986. Opoziční leader Bobi Wine však výsledky zpochybnil a prohlásil, že má důkazy o volebních podvodech a zastrašování. Předvolební období bylo poznamenáno zásahy bezpečnostních sil proti opozičním kandidátům a jejich příznivcům, které si vyžádaly desítky obětí. Vláda také několik dní před volbami zablokovala přístup na internet.