Protext ČTKUdržte si svou přirozenou imunitu se správnými vitamíny

Udržte si svou přirozenou imunitu se správnými vitamíny

Urputné kurýrování až ve chvíli, kdy vás zákeřná rýma nebo angína skolí, nebude nejspíš tím ideálním řešením. Preventivní péče o celkové zdraví a psychickou pohodu by měla být zcela automatická. Pokud vás i přesto trápí oslabená imunita, tady je pár tipů a triků, jak ji posílit.

Vemte zdraví do hrsti aneb jaké vitamíny a minerály na imunitu?

Na trhu dnes můžete pořídit mnoho různých doplňků stravy. Různé doplňky mají různé účinky. Zde proto přinášíme seznam vitamínů a minerálů na imunitu.

Vitamín D – Jeden z nejdůležitějších vitamínů spojovaných s imunitním systémem. Nejpřirozenějším zdrojem vitamínu D jsou sluneční paprsky. Protože si jich ale v zimních měsících moc neužijete, je potřeba suplementovat pomocí doplňků stravy.

Vitamín C – Céčko (nejlépe v lipozomální formě, která je několikanásobně účinnější) dokáže zkrátit dobu nachlazení, má antioxidační účinky a je nezbytné pro kosti, svaly a kůži. Najdeme ho v ovoci a zelenině.

Vitamín E – Éčko může posílit imunitní odpověď na infekce, a také pomáhá chránit před různými nemocemi. Vitamín E můžeme získat například z rostlinných olejů, semínek nebo ořechů.

Omega-3 mastné kyseliny – V zimě je nutné zvýšit přísun omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé vlastnosti a podporují imunitu.

Zinek – Minerál, který ovlivňuje prakticky všechny funkce ve vašem těle. Zinek podporuje produkci imunitních buněk a najdete ho například v hovězím masu nebo luštěninách.

Selen – Tento silný antioxidant snižuje zánětlivost v těle a samozřejmě také přispívá k normální funkci imunitního systému. Konzumací jednoho para ořechu denně získáte potřebnou denní dávku selenu.

Jak posílit imunitu u dětí?

Stejně jako u dospělých je třeba dohlédnout na dostatek spánku, vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. Po nemoci je ideální zařadit vitamíny pro děti na podporu imunity. Dobrou volbou bude vitamín C, vitamín D nebo colostrum –⁠ 100% přírodní zdroj biologicky aktivních látek, který má velmi příznivý vliv na organismus i těch nejmenších.

Prevence nad zlato

Prevence je základ, na který byste neměli za žádných okolností zapomínat. Aby váš imunitní systém šlapal jako hodinky, nestačí se pouze nadopovat „zázračnými“ pilulkami. Jde o komplexní péči o svůj organismus. Svatá trojice, bez které se nehnete z místa, je pestrá strava, pravidelný pohyb a dostatek kvalitního spánku.

Mísa plná zdraví

Možná vás to překvapí, ale až 70 procent imunitních buněk se nachází v našich střevech. Co to znamená? Abychom si udrželi spokojené střevo, musíme konzumovat velkou spoustu vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny). Důležité je si pohlídat dostatek bílkovin, které najdete nejen v mase, ale také ve vejcích, tvarohu, řeckém jogurtu, luštěninách nebo v arašídovém másle. Chybu neuděláte ani když sáhnete po medicinálních houbách (reishi, cordyceps, shiitake).

Při péči o imunitní zdraví je dobré myslet i na to, čemu se vyhnout. Konzumace jednoduchých cukrů, pod kterými si můžete představit bílý cukr, různé sladkosti, bílou mouku, džusy, těstoviny, alkohol nebo fast food, negativně ovlivňuje schopnost bílých krvinek vypořádat se se škodlivými bakteriemi. Tuhle sbírku neřestí byste proto měli osekat na minimum.

Sed, leh, dřep, běh

Pohyb posiluje imunitu tím, že pomáhá udržovat tělo v dobré kondici. Obecně se doporučuje alespoň 30 minut denně mírné až středně intenzivní fyzické aktivity, jako je chůze, běh, posilování nebo například jóga. Je to ale na každém z vás. Pravidelný pohyb také může pomoci snížit stres, který má negativní dopad na imunitní systém. Odolný organismus výrazně lépe vzdoruje virům a infekcím. Naopak přehnané cvičení může imunitu oslabit, proto se snažte poslouchat vaše tělo a vždy hledat rovnováhu.

Kvalitní spánek má hloubku

Dostatek hlubokého spánku může mimo jiné pomoci posílit imunitní systém a zlepšit schopnost těla bojovat proti infekcím a nemocem. Jak ho ale docílit? Zkuste chodit spát každý den ve stejný čas, omezte modré světlo alespoň hodinu před usnutím, snažte se mít v ložnici přibližně 20 °C, ne víc a nedávejte si kofein 8 hodin před ulehnutím. Vyzkoušejte tyto tipy a uvidíte, že se to pozitivně podepíše na vašem mentálním výkonu i celkové energii.

Závěrem snad už jen jediné: Při péči o svou psychickou i fyzickou pohodu neusněte na vavřínech.

Doporučujeme

Americké údery zabily v Íránu osm členů ozbrojených sil

Při nočních amerických úderech na jih Íránu zahynulo v přístavních městech Bandar Abbás a Búšehr osm příslušníků íránských vzdušných a námořních sil, napsala dnes státní agentura IRNA. Spojené státy uvedly, že zaútočily v reakci na íránské údery proti třem komerčním plavidlům, která proplouvala Hormuzským průlivem

Ukrajinské letectvo tvrdí, že sestřelilo ruskou stíhačku

Ukrajinské letectvo oznámilo, že dnes sestřelilo víceúčelovou ruskou stíhačku Su-35. Žádné další podrobnosti neuvedlo. O předchozím sestřelení letounu stejného typu informovalo ukrajinské letectvo loni v červnu s tím, že se letoun zřítil nad Kurskou oblastí na západě Ruska.

Rusko zakazuje export nafty, začne dovážet paliva

Rusko zavedlo zákaz vývozu nafty, tento měsíc začne dovážet pohonné hmoty a zvyšuje výrobu paliv nižších ekologických tříd v rámci opatření ke zvládnutí palivové krize, uvedl podle agentur ruský vicepremiér Alexandr Novak na dnešní poradě s účastí prezidenta Vladimira Putina o fungování dopravy a palivového sektoru.

Trump označil summit NATO za úspěšný, USA mají podle něj respekt spojenců

Americký prezident Donald Trump dnes na závěrečné tiskové konferenci označil summit NATO v Turecku za velmi úspěšný. Poděkoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, chválil generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho i další lídry, které označil za chytré. Podle šéfa Bílého domu panovala na jednání velmi dobrá atmosféra a spojenci si konečně uvědomují, že musejí zvyšovat své výdaje na obranu. Zároveň teď už podle Trumpa opět respektují Spojené státy, které jsou největším přispěvatelem.

Od pondělí při bojích mezi pákistánskými silami a povstalci zemřelo 96 lidí

Od pondělí bylo při několika útocích povstalců v pákistánské provincii Balúčistán zabito více než 40 lidí, převážně policistů a vojáků. Bezpečnostní složky za stejné období také zabily přes 50 povstalců, napsaly dnes s odvoláním na armádu agentury AP a AFP. Pákistánské síly bojují v jihozápadním Balúčistánu proti separatistům.

Ruth Ellis, poslední ženě popravené v Británii, udělil král posmrtné omilostnění

Poslední žena popravená ve Velké Británii Ruth Ellis dostala od krále Karla III. posmrtnou podmíněnou milost. Žena byla odsouzena a oběšena za vraždu milence, který ji týral.

Apple chce v USA vyrábět přes 15 miliard čipů

Apple rozšiřuje spolupráci s Broadcomem a chystá dosud největší výrobní závazek na americkém trhu. Víceletá dohoda má přesáhnout 30 miliard dolarů a zajistit výrobu více než 15 miliard čipů v USA. Součástí plánu je i rozšíření závodu Broadcomu v Coloradu.

KOMENTÁŘ: Máte pocit, že ropa už nikdy nebude levná jako dřív? Možná bude mnohem levnější

Jeden z největších ropných šoků v historii se může proměnit v obří nadbytek černého zlata po celé planetě. Zní to paradoxně, ale přesně tento scénář se teď otevírá kvůli rozhádané skupině OPEC, jejíž členové koordinují objem těžby ropy. Cena může padnout údajně až ke 40 dolarům za barel.

Rozpadá se mírová dohoda? Ceny ropy po amerických úderech na Írán opět rostou

Pokles cen ropy zvrátila nejnovější výměna úderů mezi USA a Íránem. Odborníci upozorňují, že důvěra dopravců, kteří posílají lodě s nákladem přes Hormuzský průliv, je křehká stejně jako dočasná mírová dohoda z minulého měsíce mezi Washingtonem a Teheránem. Pokud bude napětí přetrvávat, ceny černého zlata zůstanou zvýšené, varovali komoditní stratégové.

USA a Írán si vyměnily údery. Napětí rozdmýchal Hormuzský průliv

Americká armáda oznámila, že provedla sérii úderů na Írán v reakci na útoky na tři lodě v Hormuzském průlivu. Islámské revoluční gardy (IRGC) uvedly, že v jižním Íránu sestřelily americký dron MQ-9. Teherán varoval, že USA porušily memorandum o porozumění.

Akcie SpaceX po vstupu do Nasdaq-100 klesly

Akcie SpaceX mají za sebou nepovedený první den v indexu Nasdaq-100. Titul oslabil téměř o sedm procent, i když zůstává nad cenou z primární nabídky. Po úvodní euforii z burzovního debutu teď investoři zvažují, zda firma Elona Muska dokáže naplnit velmi ambiciózní plány.

Trump: Zelenskyj a Putin chtějí uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump přišel s jedním ze svých optimistických prohlášení, tentokrát směrem k válce na Ukrajině. V úterý na setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský protějšek Vladimir Putin chtějí dosáhnout dohody, která by vleklý konflikt ukončila.

Macronovu návštěvu Sýrie narušily exploze poblíž jeho hotelu v Damašku

Dva výbuchy v centru Damašku narušily návštěvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Sýrii. Nálože explodovaly poblíž hotelu Four Seasons, kde přenocoval. Při útoku utrpělo zranění 18 lidí.

Trump na summitu NATO otevřel staré spory

Summit NATO v Ankaře měl původně ukázat hlavně jednotu aliance a vyšší výdaje evropských spojenců na obranu. Místo toho ho hned v úvodu poznamenaly ostré výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, nové napětí kolem Grónska a také americké údery na Írán. Spojenci tak do středečních jednání vstupovali s nejistotou, zda summit skončí uklidněním, nebo dalším rozkolem.

Le Pen po verdiktu odvolacího soudu řekla, že hodlá kandidovat na prezidentku

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Pen chce příští rok kandidovat v prezidentských volbách. Řekla to dnes večer v pořadu stanice TF1 po verdiktu odvolacího soudu, který ji sice uznal vinnou ze zpronevěry veřejných prostředků, ale zkrátil původní délku zákazu kandidovat na veřejné funkce. Informovaly o tom agentury. Podle serveru The Guardian uvedla, že se kvůli části rozsudku obrátí na kasační soud.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama