CestováníTuristé v Benátkách budou muset za návštěvu od příštího roku platit 5...

Turisté v Benátkách budou muset za návštěvu od příštího roku platit 5 eur

Zavedení turistické daně v Benátkách bylo několikrát odloženo. Nyní představitelé města zveřejnili novou časovou osu, od kdy si výletníci budou muset návštěvu předem rezervovat a zaplatit poplatek. Informoval o tom server Euronews.

Jednodenní výletníci do Benátek budou muset za toto privilegium brzy zaplatit. Město se chystá zavést několikrát zpožděnou turistickou daň. Městská rada konečně dala zelenou politice, která je navržena tak, aby se vypořádala s problémy nadměrné turistiky.

Rezervační systém se spouští s 30denní zkušební verzí o jarních a letních víkendech v roce 2024. Tento nový systém měl začít v lednu 2023, ale údajně byl zpožděn kvůli logistickým problémům a obavám, že zasáhne příjmy z turismu.

Zde jsou informace, které zatím server Euronews zjistil o tom, jak bude nová turistická daň fungovat.

Kdo si musí rezervovat lístek na návštěvu Benátek

Cestovatelé, kteří plánují návštěvu historického města Benátky, budou muset svou návštěvu zaregistrovat. Ti, co zůstanou přes noc, však nemusí platit turistický poplatek.

Návštěvníci přijíždějící veřejnou dopravou i soukromými způsoby se musí předem rezervovat. Pokud navštívíte okolní ostrovy, jako je Burano a Murano, budete se taktéž muset zaregistrovat a zaplatit. Pokud cestujete na více ostrovů i do Benátek, stačí jedna registrace a jeden poplatek.

Někteří výletníci jsou osvobozeni od placení vstupního poplatku, i když si budou muset vytvořit rezervaci. Patří mezi ně obyvatelé regionu Veneto, studenti a ti, kteří navštěvují rodinné příslušníky ve městě.

Místní zastupitelstvo již dříve zdůraznilo, že nebude omezen počet návštěvníků. Dojde pouze ke zvýšení vstupného při dosažení určitého počtu návštěvníků v konkrétní den. Konečné schválení záměru se očekává 12. září, kdy se sejde širší zastupitelstvo města.

Jak si rezervovat vstupenky do Benátek

Návštěvníkům bude zpřístupněn online rezervační systém v několika jazycích, aby si předem svou cestu do Benátek zarezervovali. Při rezervaci obdrží návštěvníci QR kód, který slouží jako jejich vstupenka a měli by ho ukázat kontrolorům.

Ti, kteří přijedou městskou hromadnou dopravou, budou moci využít možnost zakoupit si vjezdovou vstupenku současně s jízdenkou. Nebude-li tato služba k dispozici, provozovatelé veřejné dopravy oznámí cestujícím požadavek na rezervaci.

Návštěvníkům se doporučuje, aby si rezervovali vstup předem, protože ceny vstupenek tak budou nižší.

Kolik budete muset zaplatit za vstup a kdo to bude kontrolovat

Cena vstupenek bude zpočátku během zkušebního období 5 eur. Ve zvláště vytížených obdobích budou návštěvníci pravděpodobně muset platit vyšší částky. K tomu dojde, když počet návštěvníků, kteří si rezervují příjezd do města, překročí určitou hranici. Ta však ještě nebyla zveřejněna.

Budou také určena některá období, kdy sice bude vyžadována rezervace, ale od poplatku budete osvobozeni. Mělo by se jednat o návštěvy mimo hlavní sezónu.

Po celém historickém městě budou rozmístěni kontroloři vstupenek, kteří budou kontrolovat vstupenky či jim budete muset doložit výjimku. Úřady také zvažují zavedení turniketů na některých přístupových bodech do města, jako je například nádraží.

Benátské úřady uvedly, že na vstupních bodech do města, jako je autobusový terminál na Piazzale Roma nebo nádraží, budou upozornění a oznámení, která návštěvníkům připomenou, aby si vstupenku pořídili.

Ti, co dorazí bez rezervace a platby, zaplatí poplatek 10 eur a budou vystaveni pokutě od 50 do 300 eur.

Poplatek „není nástrojem k vydělávání peněz,“ uvedlo město v prohlášení. Kromě nákladů na provoz systému půjde veškerý výtěžek ze vstupného na služby, které pomáhají obyvatelům města. Patří mezi ně údržba, čištění a snižování životních nákladů.

Doporučujeme

Air France a Airbus prohrály spor kvůli pádu letu AF447

Pařížský odvolací soud uznal společnosti Air France a Airbus vinnými z neúmyslného zabití v souvislosti s pádem letu AF447 z roku 2009. Při jedné z nejhorších leteckých tragédií ve francouzské historii zemřelo všech 228 lidí na palubě.

Stephen Colbert se rozloučil s The Late Show

Stephen Colbert po jedenácti sezonách končí v čele The Late Show. Jeho odchod uzavírá výraznou kapitolu americké noční televizní zábavy a zároveň otevírá otázky o tom, jak silně dnes do televizního průmyslu zasahuje politika.

Syfilis a kapavka jsou v Evropě na rekordním vzestupu

Evropa čelí výraznému nárůstu pohlavně přenosných infekcí, prim hrají zejména syfilis a kapavka. Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dosáhly případy kapavky a syfilisu v roce 2024 nejvyšších hodnot za více než deset let.

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard Kč). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Uvedla to v dokumentu, který předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli plánovanému vstupu na burzu. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.

Lotyšsko opět hlásí průnik dronu do svého vzdušného prostoru

Vzdušný prostor Lotyšska narušil nejméně jeden dron, uvedla dnes dopoledne lotyšská armáda. Jde o další z řady bezpilotních letounů, které v posledních dnech a týdnech vzbudily obavy v pobaltských státech, jež v některých případech přisuzují vinu za jejich přelety Ukrajině. Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyzval Ukrajinu, aby byla přesnější při využívání dronů, jimiž v reakci na ruskou agresi útočí na ruské cíle.

Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie

Německý kancléř Friedrich Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie. Učinil to v dopise zaslaném do Bruselu, o kterém dnes informovala agentura DPA. Reagoval přitom na žádost Ukrajiny o rychlé přijetí do evropského bloku. Plné členství a hlasovací práva v unii by Kyjev zatím podle Merzova návrhu dostat neměl.

Dva mrtvé si vyžádal dronový útok na ruskou Syzraň

Dva mrtvé a několik raněných si v noci na dnešek vyžádal dronový útok na město Syzraň v ruské Samarské oblasti. Oznámil to na platformě Telegram gubernátor oblasti Vjačeslav Fedoriščev. Ve městě je podle agentury Reuters velká rafinerie na zpracování ropy. Naopak na Ukrajině byli v noci na dnešek zabiti dva lidé při ruských útocích.

Samsung se na poslední chvíli vyhnul stávce. Ve hře byl globální trh s čipy

Odbory pozastavily stávku naplánovanou na čtvrtek po dosažení předběžné dohody se společností Samsung. Koncem května proběhne hlasování o jejím přijetí. Jihokorejští představitelé měli obavy z dopadů stávky na polovodičový trh. Jednání mezi odbory a Samsungem vedl ministr práce a zaměstnanosti Kim Young-hoon.

Napětí mezi Netanjahuem a Trumpem roste. Přou se o další postup proti Íránu

Americký prezident Donald Trump měl v úterý napjatý telefonát s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o budoucnosti války s Íránem. Zatímco Trump chce zjistit, zda lze dohody dosáhnout diplomacií, Netanjahu prosazuje agresivnější přístup. Íránský prezident Masúd Pezeškijan upozornil, že urovnání je možné dosáhnout pouze diplomatickou cestou.

Angelina Jolie se vrací s nejosobnějším filmem své kariéry

Angelina Jolie představila trailer k novému filmu Couture, který ji vrací do hlavní role po delší pauze. Drama z prostředí pařížského týdne módy ale nesází jen na luxusní kulisy a romantiku. Herečka v něm otevírá i téma, které se jí bolestivě dotklo v osobním životě.

Vrah pákistánské influencerky Sany Yousaf dostal trest smrti

Pákistánský soud odsoudil k trestu smrti třiadvacetiletého Umara Hayata za vraždu sedmnáctileté influencerky Sany Yousaf. Případ, který loni otřásl zemí, vyvolal rozsáhlou veřejnou debatu o bezpečnosti žen a nenávisti vůči tvůrkyním obsahu na sociálních sítích.

Billy Joel kritizuje připravovaný životopisný film o svých začátcích

O Billym Joelovi vzniká nový film, jenže slavný hudebník se od něj veřejně distancuje. Projekt Billy & Me má nabídnout pohled na jeho začátky, ale vzniká bez souhlasu samotného zpěváka. Joel teď tvůrce veřejně kritizoval a upozornil, že film nemá práva na jeho hudbu ani životní příběh.

Včely drží krajinu pohromadě, ne jen výrobu medu

Na Den Země a Světový den včel se znovu objevují hesla o tom, že bez včel lidstvo nepřežije. Realita je složitější, ale o to zajímavější. Včely totiž nehrají klíčovou roli jen v zemědělství. Udržují také pestrost krajiny, fungování ekosystémů a velkou část rostlin, na kterých závisí další druhy. Největší problém přitom nemají včely medonosné, ale divocí opylovači.

Arsenal po 22 letech ovládl Premier League

Arsenal je po dvaadvaceti letech znovu mistrem Anglie. O titulu rozhodla remíza Manchesteru City 1:1 na hřišti Bournemouthu, která přišla jen den po výhře londýnského klubu 1:0 nad Burnley. Tým Mikela Artety tak získal titul už kolo před koncem sezony.

KOMENTÁŘ: Výnos na dluhopisech USA je nejvyšší od roku 2007. Co to znamená pro ekonomiku?

Když rostou výnosy na investicích, je to přece dobrá zpráva, že? U dluhopisů to úplně neplatí. Výnosy na amerických státních dluhopisech s 30letou splatností jsou teď nejvyšší od roku 2007, kdy svět zažíval úsvit globální krize. Proč to může být problém?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama