-6.6 C
Czech
Pátek 23. ledna 2026
ZprávyTurecko: Jednání se Švédskem a Finskem o jejich vstupu do NATO obnovíme...

Turecko: Jednání se Švédskem a Finskem o jejich vstupu do NATO obnovíme v březnu

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu v pondělí uvedl, že rozhovory se Švédskem a Finskem o jejich žádostech o členství v NATO budou obnoveny 9. března. Jednání byla v lednu odložena kvůli sporu se Stockholmem. Podle Ankary Švédsko dosud nesplnilo závazky vyplývající z memoranda podepsaného v loňském roce. Informovaly o tom agentura Reuters a server Deutsche Welle.

Turecko v lednu zrušilo rozhovory se Švédskem a Finskem o vstupu do Severoatlantické aliance (NATO) poté, co krajně pravicový dánský aktivista před tureckým velvyslanectvím ve Stockholmu spálil korán.

„Moji kolegové se zúčastní schůzky, která proběhne 9. března,“ řekl Cavusoglu dle Reuters na tiskové konferenci v Ankaře. Zároveň doplnil, že schůzka se bude konat v Bruselu. Zprávu potvrdil mluvčí švédského ministerstva zahraničí. Jde o třetí třístrannou schůzku k žádosti o přistoupení.

Švédsko a Finsko požádaly v loňském roce o vstup do NATO po ruské invazi na Ukrajinu. Zejména Švédsko se nicméně potýká s řadou námitek ze strany Turecka. Ankara obviňuje Stockholm, že ukrývá osoby, které Turecko považuje za členy teroristické skupiny.

Turecko, Švédsko a Finsko podepsaly memorandum o krocích směřujících k turecké ratifikaci na summitu NATO v Madridu v roce 2022.

Turecký ministr zahraničí uvedl, že Ankara by mohla zvážit členství Švédska a Finska samostatně. „Není možné, abychom dali souhlas (s jejich vstupem do NATO) dříve, než Švédsko splní své závazky,“ prohlásil Cavusoglu. „Bohužel jsme se od Švédska nedočkali uspokojivých kroků ve vztahu k plnění madridského memoranda,“ dodal.

Pro vstup do NATO je nutný jednomyslný souhlas všech 30 členů aliance. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že kvůli nedávným protestům ve Stockholmu švédskou žádost nepodpoří. Turecko rovněž požaduje, aby Švédsko vydalo desítky osob včetně těch, které podezřívá z napojení na kurdské militantní skupiny nebo z neúspěšného pokusu o převrat v roce 2016, připomněl server DW.

Švédsko pracuje na změně legislativy

Švédská vláda plánuje 9. března formálně rozhodnout o návrhu, jenž má postavit mimo zákon členství v teroristické organizaci i jakoukoli podporu takové organizace. Stockholm usiluje o to, aby legislativa vstoupila v platnost 1. června. Datum parlamentního hlasování o návrhu nicméně zatím nebylo stanoveno.

Spojené státy a další členské země NATO dle Reuters doufají, že se obě severské země stanou členy aliance na summitu Severoatlantické aliance, který by měl proběhnout 11. července v litevském hlavním městě Vilniusu. Ankara naznačila, že by mohla schválit finskou žádost. Neposkytla ovšem žádné záruky toho, že by do té doby dala zelenou i Švédsku.

Maďarsko je jediným dalším členem NATO, který žádosti severských zemí dosud neschválil. Maďarský parlament má o těchto žádostech začít jednat tento týden. Podle Budapešti by se hlasování mohlo uskutečnit v druhé polovině března.

Reklama

Doporučujeme

Trumpovi vyslanci Witkoff a Kushner v Kremlu jednají s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu jedná se zvláštním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, informuje agentura TASS. Schůzka se týká možností ukončení války na Ukrajině, již Rusko na rozkaz šéfa Kremlu rozpoutalo v únoru 2022.

Musk brzy očekává schválení samořídicího systému Tesly v EU a Číně

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk očekává, že jeho výrobce elektromobilů v Evropské unii příští měsíc získá schválení svého samořídicího systému Full Self-Driving (FSD). Podle agentury Reuters to řekl dnes na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. Musk zároveň doufá, že v podobném termínu úřady schválí využití této technologie také v Číně.

Zelenskyj v Davosu ostře kritizoval Evropu

Volodymyr Zelenskyj v Davosu varoval, že Evropa působí bezradně a opakuje stejné chyby. Přirovnal to k filmu Na Hromnice o den více a vyčetl evropským lídrům pomalou a roztříštěnou reakci na bezpečnostní hrozby. Znovu otevřel i otázku tvrdších kroků proti Rusku a jasnější podpory Ukrajiny.

Inflace v USA zůstává vyšší a Fed váhá se snižováním sazeb

Americká inflace se v závěru roku držela výš, než by si centrální banka přála. Ceny v listopadu meziročně zrychlily a spotřeba dál roste, takže prostor pro rychlé snižování úroků se zmenšuje. Do hry navíc vstupují cla, která znovu zdražují některé zboží.

Oteplování Arktidy stojí za extrémními mrazy v USA

Extrémní mrazy, sníh a led zasahují velkou část Spojených států. Meteorologové upozorňují, že nejde o náhodný výkyv počasí. Změny v Arktidě a úbytek mořského ledu podle nich hrají klíčovou roli.

Sesuvy půdy na Novém Zélandě zabily nejméně dva lidi, další se pohřešují

Silné deště, které v posledních dnech zasáhly Severní ostrov Nového Zélandu, způsobily rozsáhlé sesuvy půdy, při nichž zemřeli nejméně dva lidé. Několik dalších osob je pravděpodobně pohřbeno pod troskami.

Trump narazil na Nejvyšší soud. Cook z funkce zřejmě neodvolá

Americký Nejvyšší soud se zdráhá odvolat z funkce guvernérku Federálního rezervního systému (Fed) Lisu Cook, obává se totiž ztráty nezávislosti centrální banky. Kromě toho podle právníků neexistují žádné důkazy o údajném hypotečním podvodu, kterého se měla Cook dopustit.

Trump a Rutte dosáhli rámcové dohody o Grónsku

Americký prezident Donald Trump ve středu večer oznámil, že nezavede desetiprocentní cla na osm evropských zemí, které poslaly do Grónska vojáky, neboť vedl „produktivní" rozhovor s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), jenž slíbil řešení v otázce Grónska. Dohodli se podle něj na „rámci budoucí dohody".

V Japonsku pozastavili znovuzprovoznění největší jaderné elektrárny na světě

V Japonsku po několika hodinách pozastavili restart největší jaderné elektrárny na světě. Reaktor je ale stabilní, sdělil mluvčí firmy Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), která zařízení provozuje. Firma uvedla jaderný reaktor v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa do provozu ve středu, a to navzdory přetrvávajícím obavám veřejnosti. Učinila tak poprvé od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011, po které Japonsko jaderné reaktory načas odpojilo.

Witkoff oznámil pokrok v jednáních o ukončení rusko-ukrajinské války

Jednání o ukončení rusko-ukrajinské války dosáhla velkého pokroku, zbývá dořešit poslední otázku, řekl dnes podle agentur Reuters a AFP na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff. Dodal, že během dne odcestuje do Moskvy, aby ukončení konfliktu projednal s ruskými představiteli. Hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov o něco dříve informoval o jednání s americkými zástupci v Davosu, hlavními tématy podle něj byly ekonomický rozvoj, poválečná obnova jeho země a bezpečnostní záruky.

ANALÝZA: Rusové používají zimu jako zbraň, Ukrajince ale nezlomí

Kovově šedivé nebe, prázdná okna a vyhaslé semafory se slévají do monolitické bezútěšnosti, zatímco teploty padají hluboko pod nulu. Pohled na města uprostřed zimy připomíná mrazivou dystopii. Pátý rok války a Rusové opět útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu – intenzivněji než kdy předtím. Vojáci na frontě drží, tak my musíme taky, shodují se Ukrajinci. Jejich ducha se nepříteli zlomit nedaří.

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama