ZprávyTrump se stal definitivním republikánským kandidátem na prezidenta a zvolil si viceprezidenta

Trump se stal definitivním republikánským kandidátem na prezidenta a zvolil si viceprezidenta

Americký favorit na prezidenta za republikány Donald Trump si v pondělí vybral kandidáta na viceprezidenta. Stal se jím senátor ze státu Ohio J. D. Vance. Republikánská strana Trumpa na sjezdu definitivně nominovala jako svého kandidáta do prezidentských voleb. Informují o tom BBC, Politico a CNN.

Trump si podle televize BBC v pondělí vybral kandidáta na post viceprezidenta. Ještě v ten samý den ho nominoval republikánský sjezd v Milwaukee. Strana si navíc Trumpa zvolila kandidátem do listopadových prezidentských voleb.

„Po dlouhých úvahách přemýšlení jsem se rozhodl… že tou nejlepší osobou pro převzetí funkce viceprezidenta Spojených států je senátor J. D. Vance ze skvělého státu Ohio,“ prohlásil před delegáty Trump s obvazem kolem pravého ucha.

Vance v minulosti sloužil u námořní pěchoty a vystudoval práva na Yalově univerzitě, jak sám Trump na sjezdu připomenul. Proslavil se svou autobiografickou knihou „Hillbilly Elegy“ z roku 2016, která se stala bestsellerem.

Zabývá se v ní vlastní zkušeností s kulturou bílé dělnické třídy v Apalačských horách a chudobou, která tam panovala. Jednalo se o podrobný vhled do života v tomto regionu, který se dokonce v roce 2020 dočkal filmové podoby, napsal web Politico.

Vance disponuje ekonomickými a podnikatelskými zkušenostmi, které využívá ve své politické činnosti. Než se totiž dal na politiku, pracoval v oblasti rizikového kapitálu a investic. Navíc je v dobrém věku, je mu 39 let.

Hovořil o pokusu o atentát

Reakce týmu prezidenta Joe Bidena na sebe nenechala dlouho čekat. Vancea označil za „Trumpova klona“, jenž mu bude sloužit, i kdyby to zahrnovalo porušování zákonů. Vince zase označil Bidena za „neschopného prezidenta“.

Vyzval také k „úplnému vyšetřování“ pokusu o atentát na Trumpa, upozornila televize CNN. „Musíme pochopit, co se vlastně stalo, protože jasně došlo k chybám,“ prohlásil s tím, že reakce bezpečnostních sil byla rychlá.

Co ho ale znepokojuje, je skutečnost zmiňovaná i bezpečnostními experty, a sice, že střelec se dokázal dostat na střechu asi jen 130 metrů od Trumpa. Vance uvedl, že když k pokusu o atentát došlo, zrovna v pensylvánském městě Butler hrál se svými dětmi golf.

Zdroj obeznámený s vyšetřováním CNN sdělil nové informace o střelci. Ten se dostal na střechu budovy, v jejímž druhém patře se nacházel místní tým ostřelovačů dohlížející na shromáždění při předvolebním mítinku v Butleru.  

Trump se v pondělí na sjezdu objevil na veřejnosti poprvé od sobotního incidentu. Očekává se, že s projevem vystoupí až ve čtvrtek. Biden se mezitím bránil, že nepodceňoval k násilí vůči Trumpovi a opakovaně ubezpečil, že je dostatečně bystrý k vykonávání úřadu prezidenta, i když obavám z jeho věku rozumí.

Doporučujeme

Do vedení Fatahu byl zvolen i syn šéfa Palestinské autonomie Jásir Abbás

Do vlivného ústředního výboru palestinské strany Fatah byl tento týden zvolen i nejstarší syn šéfa Palestinské autonomie Jásir Abbás, informovala dnes agentura AFP. Nacionalistický sekulární Fatah je vládní stranou na Izraelem okupovaném Západním břehu, kde má omezenou správu Palestinská autonomie, a jeho lídrem je už dvě dekády Mahmúd Abbás. Deník The New York Times (NYT) v této souvislosti připomněl, že tohoto nyní devadesátiletého politika mnozí kritizují za autoritářství a korupci.

Kvůli bombě z 2. světové války je v německém Pforzheimu evakuováno 30.000 lidí

Kvůli nálezu bomby z druhé světové války ve Pforzheimu na jihozápadě Německa muselo dnes ráno opustit své byty a domy 27.000 až 30.000 lidí. Hasiči poté začali kontrolovat, zda všichni místní obyvatelé v dané oblasti výzvy uposlechli, uvedl podle agentury DPA mluvčí policie. Evakuace by podle něj mohla trvat ještě několik hodin. Dosud není jasné, kdy během dne bude bomba vážící 1,8 tuny zneškodněna.

Muž najel v Itálii autem do lidí, pak do nich bodal. Osm zranil, čtyři těžce

V severoitalském městě Modena o víkendu najel muž autem do skupiny chodců, pak na ně zaútočil nožem. Podle úřadů utrpělo zranění osm lidí, z toho čtyři vážná. Mezi nejhůře zraněnými je žena, které lékaři museli amputovat obě nohy.

Po střetech s policií při silničních blokádách u La Pazu bylo zadrženo 57 lidí

Po střetech s policií při sobotních blokádách silnic vedoucích do bolivijské metropole La Paz bylo zadrženo nejméně 57 demonstrantů žádajících zejména zvýšení platů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na oficiální zdroje.

Dronový útok u Moskvy si vyžádal tři mrtvé

Ukrajina v noci na neděli podnikla jeden z největších dronových útoků na Rusko za celou dobu války. Ruské úřady hlásí více než pět set sestřelených dronů a tři mrtvé v Moskevské oblasti. Útok zasáhl i okolí ruské metropole, letiště Šeremetěvo a oblast u moskevské rafinerie.

WHO vyhlásila kvůli ebole globální zdravotní stav nouze

Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli šíření eboly v Kongu a Ugandě stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Nákaza se během krátké doby dostala i do hlavních měst obou zemí a úřady zatím pracují s výraznou nejistotou ohledně skutečného rozsahu epidemie.

Mistrovství světa 2026 může zasáhnout nebezpečné vedro

Fotbalové mistrovství světa v roce 2026 může výrazně ovlivnit extrémní počasí. Nová analýza skupiny World Weather Attribution upozorňuje, že zhruba čtvrtina zápasů se odehraje v podmínkách, které hráčská unie FIFPRO považuje za rizikové. Turnaj hostí Spojené státy, Kanada a Mexiko. Hrát se bude od poloviny června do července, tedy v období nejvyšších letních teplot.

Trumpův sál v Bílém domě narazil v Senátu

Plán republikánů získat miliardu dolarů na bezpečnostní úpravy Bílého domu, které souvisejí i s chystaným Trumpovým tanečním sálem, narazil v Senátu na procedurální problém. Elizabeth MacDonough, která v Senátu dohlíží na výklad procedurálních pravidel, dospěla k závěru, že návrh v současné podobě nesplňuje pravidla pro schvalování rozpočtovým postupem.

Eurovize 2026 má vítěze. Finálový večer ovládla bulharská zpěvačka Dara

Jubilejní 70. ročník Eurovize přinesl velké emoce, překvapivého vítěze i politické napětí, které letos soutěž provázelo od samého začátku. Ve Vídni nakonec slavilo historický úspěch Bulharsko.

Horák vychytal Slovincům výhru nad Českem

Čeští hokejisté na mistrovství světa poprvé klopýtli. Po úvodní výhře nad Dánskem nezvládli druhý zápas ve Fribourgu a se Slovinskem prohráli 2:3 v prodloužení. Outsider slaví historicky první vítězství nad českým týmem, hlavní postavou večera byl brankář Lukáš Horák.

USA se chystají obvinit kubánského vůdce Raúla Castra

Spojené státy se chystají vznést obvinění proti Raúlu Castrovi, který byl několik desetiletí předním lídrem na Kubě, kde má dodnes i ve svých 94 letech velký vliv. O kroku, který zvýší tlak USA na komunistický režim karibské země, dnes informovaly tiskové agentury a další média s odvoláním na zdroje z americké vlády. Podle agentury Reuters se Washington chystá obvinění oznámit ve středu. Mluvčí ministerstva spravedlnosti se k plánu podle stanice CBS odmítl vyjádřit.

Polsko řeší kryptoskandál i novou regulaci

Polský parlament schválil nový zákon o kryptoměnách. Země tím reaguje nejen na evropská pravidla MiCA, která musí členské státy Evropské unie zavést do července, ale také na kauzu kolem burzy Zondacrypto. Tisíce uživatelů se podle vyšetřovatelů stále nemohou dostat ke svým penězům.

Putin příští týden navštíví Čínu, bude jednat s čínským prezidentem

Ruský prezident Vladimir Putin bude příští úterý a středu na návštěvě Číny, oznámil dnes Kreml. Putin bude v Číně jednat se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem o dvoustranných vztazích a vymění si s ním názory na zásadní mezinárodní a regionální otázky, dodal Kreml v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters.

Izrael při útoku v Libanonu zabil šest lidí a dalších 22 zranil

Izraelský útok na centrum civilní obrany v jižním Libanonu zabil nejméně šest lidí, z toho tři zdravotníky. Dalších 22 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na libanonskou státní tiskovou agenturu. Izrael a Libanon se dnes podle Washingtonu dohodly na prodloužení příměří o 45 dní. Izrael v dubnu rozšířil pozemní invazi do jižního Libanonu, od oznámení příměří 16. dubna boje pokračovaly, i když v nižší intenzitě.

Lékař, který přežil ebolu, varuje před rizikem pro zdravotníky

Na východě Konga se šíří nová epidemie eboly. Úřady evidují stovky podezřelých případů a desítky úmrtí, největší obavy se teď týkají zdravotníků, kteří přicházejí do blízkého kontaktu s nakaženými v nejrizikovější fázi nemoci.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama