Americký prezident Donald Trump požádal Evropskou unii (EU), aby se přidala ke Spojeným státům a uvalila na Indii s Čínou cla ve výši 100 procent. Informovaly o tom stanice CNBC a NDTV. Tento požadavek vznesl na setkání evropských a amerických představitelů ve Washingtonu. Takto drakonické sankce by tvrdě zasáhly křehkou ruskou ekonomiku přes příjmy z ropy.
Trump se setkal s evropskými a americkými představiteli, aby projednali zvýšení kolektivního tlaku na Moskvu. Požádal EU o uvalení sekundárních stoprocentních cel na dva největší odběratele ruské ropy a ropných produktů – Indii a Čínu. Návrh potvrdily médiím dva zdroje obeznámené se situací.
Trump asks EU to put 100% tariffs on India and China to pressurise Putin: Reporthttps://t.co/Yg3pmgcTwC
— Hindustan Times (@htTweets) September 10, 2025
„Jsme připraveni tak učinit, jsme na to připraveni teď hned, ale uděláme to jen tehdy, pokud se k nám připojí naši evropští partneři,“ citoval Trumpa jeden ze zdrojů.
Druhý ze zdrojů uvedl, že Washington je připraven „kopírovat“ veškerá evropská cla uvalená na Indii s Čínou. Obě země by čelily exponenciálnímu nárůstu tarifů. Indický dovoz do USA již nyní zatěžují cla ve výši 50 procent (včetně sazby 25 procent za nákup ruské ropy) a čínský 30 procent.
„Podle prezidenta je zřejmým přístupem zavést dramatická cla a ponechat je v platnosti, dokud Čína (a Indie) nebudou souhlasit s tím, že přestanou nakupovat ruskou ropu. Opravdu není mnoho jiných míst, kam by se ropa mohla dostat,“ vyjádřil se k tomu jeden ze zmíněných úředníků.
Indie posiluje vztahy s Ruskem i Čínou
V Bílém domě panuje frustrace z náročnosti dosáhnout na Ukrajině míru. Po setkání Trumpa s ruským protějškem Vladimirem Putinem na Aljašce a jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a evropskými lídry nedošlo k žádnému pokroku. Kreml nejeví zájem boje ukončit.
V neděli Trump pohrozil Moskvě tvrdými sankcemi po dosud největším leteckém útoku na Ukrajinu. Také opakovaně pohrozil penalizací zemím nakupujícím ruskou ropu. Děje se tak na pozadí posilování vztahů mezi Moskvou a Indií. Americká cla kromě toho vehnala Indii do náruče Číny.
Za rok končící březnem 2025 dosáhl obchod mezi Ruskem a Indií rekordní částky 68,7 miliardy dolarů. Ještě před pandemií to bylo 10,1 miliardy dolarů.
Největším odběratelem ruské ropy zůstává Čína. Ta zatím byla ušetřena sekundárních poplatků. Trump s ní dosáhl celního příměří.