ZprávyTrump: Jenom blázen a idiot by nereagoval na 7. října jako Izrael

Trump: Jenom blázen a idiot by nereagoval na 7. října jako Izrael

Americký republikánský kandidát do Bílého domu Donald Trump v rozhovoru pro hebrejsky psaný deník Israel Hajom (Jisra’el ha-jom) řekl, že jenom „blázen a idiot“ by nereagoval na útok Hamásu ze 7. října stejným způsobem jako Izrael. Válka ale podle něj musí co nejdříve skončit, protože židovský stát přichází o zahraniční podporu. Informují o tom Reuters a The Independent.

Izraelský deník se Trumpa zeptal, jak by reagoval on, kdyby jeho rodinu zavraždil Hamás. Odpověděl: „Jen blázen nebo idiot by nereagoval na 7. října jako Izrael.“ Palestinské teroristické hnutí tehdy zabilo 1200 lidí a 250 jich uneslo.

Trump přiznal, že vraždění civilistů na jihu Izraele vnímá jako jednu z nejsmutnějších věcí, jakou kdy viděl, napsala agentura Reuters. Současně ale označil za velkou chybu izraelské bomby dopadající na obytné čtvrti.

Americký exprezident naléhal na co nejrychlejší konec války. „Musíte dokončit svou válku. Musíte to udělat. A jsem si jistý, že to uděláte. Izrael musí být velmi opatrný, protože ztrácí hodně světa, ztrácí hodně podpory,“ cituje list The Independent Trumpa.

Během Izraelské invaze zahynulo v Pásmu Gazy přes 32 200 Palestinců. Jedná se nicméně o údaje palestinského ministerstva zdravotnictví pod kontrolou Hamásu, jejich přesnost nelze nezávisle ověřit. Izrael však kvůli nim čelí tlaku na ukončení války.

Za všechno může Biden, tvrdí exprezident

Trump nezapomněl z války v Pásmu Gazy obvinit amerického prezidenta Joe Bidena. „Už nemůže ani mluvit. Je to velmi hloupý člověk. Jeho zahraniční politika byla během 50 let hrozná,“ prohlašoval na konto šéfa Bílého domu.

„K tomuhle by nikdy nedošlo, a to z dalšího důvodu, mně by to nikdy neudělali, to vám garantuji. Udělali to, protože nerespektují Bidena,“ pokračoval Trump. Že by za jeho vlády k útoku Hamásu nikdy nedošlo, zmínil v minulosti již několikrát.

Během telefonického rozhovoru s televizí Fox News uvedl, že v době jeho prezidentského mandátu byl Írán na mizině a neměl peníze na Hamás ani libanonské šíitské hnutí Hizballáh. Trump rovněž opakovaně tvrdil, že za jeho vlády by nikdy Rusko nezaútočilo na Ukrajinu.

Trump v Bílém domě je přitom ve světě vnímán spíše jako bezpečnostní hrozba, jež může uvrhnout svět do ještě větší nejistoty. Se svým rivalem Bidenem se utká v prezidentském klání letos v listopadu.

Doporučujeme

Macron slíbil Zelenskému střely do protivzdušných systémů

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes slíbil hlavě ukrajinského státu Volodymyru Zelenskému dodávky střel do systémů protivzdušné obrany. Oznámil to na síti X. Zelenskyj uvedl, že během telefonátu mu Macron řekl, že Francie pomůže Ukrajině také v jednáních s dalšími zeměmi, které mají nedostatkové střely do protivzdušných kompletů Patriot. Ukrajina, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, se v poslední době jen s obtížemi brání útokům balistickými raketami. Důvodem je podle dostupných informací nedostatek munice do patriotů.

Průmysl táhne eurozónu vzhůru, podnikatelská aktivita je nejsilnější za devět měsíců

Podnikatelská aktivita v eurozóně v srpnu rostla nejrychlejším tempem za devět měsíců. Oživení táhl především průmysl, který zaznamenal nejlepší výsledek za více než čtyři roky. Firmám zároveň přibývají nové zakázky a po několika měsících začaly znovu nabírat zaměstnance.

Z Bulharska odletěly tankovací letouny USA, jejichž rozmístění kritizoval Írán

Leteckou základnu Bezmer na jihovýchodě Bulharska opustila dvojice amerických vojenských tankovacích letounů, jejichž tamní rozmístění kritizoval Írán. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Deník Financial Times (FT) tento týden napsal, že i kvůli těmto tankovacím strojům zvažovali íránští představitelé údery na cíle v Bulharsku.

Americký soud zrušil Trumpův zákaz imigračních víz pro občany 75 zemí

Federální soud v New Yorku zrušil politiku administrativy Donalda Trumpa, která pozastavila vydávání přistěhovaleckých víz občanům 75 zemí. Soudkyně rozhodla, že ministr zahraničí Marco Rubio překročil své pravomoci a plošné odmítání žádostí na základě státní příslušnosti odporuje americkému imigračnímu zákonu.

Při zemětřesení ve východním Japonsku bylo zraněno nejméně 23 lidí

Východní Japonsko, včetně oblasti Tokia, dnes ráno postihlo středně silné zemětřesení o síle 5,9 stupně. Podle úřadů bylo zraněno nejméně 23 lidí, uvedla agentura Kjódó.

Severovýchod Španělska zasáhly silné deště, sedm lidí utrpělo zranění

Severovýchod Španělska zasáhly silné deště, voda zaplavila ulice, uvěznila lidi v automobilech a sedm lidí kvůli počasí utrpělo zranění. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle nich lidem z aut uvězněných v povodňové vodě pomáhali hasiči.

Vatikán investuje 100 milionů eur do výstavby agrovoltaické elektrárny

Vatikán plánuje investovat zhruba 100 milionů eur (asi 2,4 miliardy Kč) do výstavby agrovoltaické elektrárny, která by již za dva roky mohla zásobovat tento nejmenší stát světa elektřinou. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

USA zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz, Kanada přijde se stejnými cly

Spojené státy dnes ráno zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz v hodnotě 20 miliard dolarů (413 miliard Kč). Kanada plánuje reagovat stejně vysokými cly. Kanadský premiér Markem Carney oznámil, že se rozhodl obchodní jednání s USA pozastavit. Informuje o tom agentura AP. Ani na poslední chvíli se nepodařilo dohodnout jiné řešení obchodního sporu.

Írán udělil řadě iráckých ropných tankerů povolení k plavbě Hormuzským průlivem

Írán udělil řadě iráckých ropných tankerů povolení k plavbě Hormuzským průlivem. Reagoval tak na opakované žádosti ze strany Bagdádu. Informovala o tom dnes íránská státní agentura IRNA.

Lední medvědi stále častěji loví ptáky kvůli úbytku mořského ledu

Lední medvědi v arktické Aljašce stále častěji vyrážejí na pobřežní ostrovy, kde napadají ptačí kolonie a ničí jejich hnízda. Úbytek mořského ledu je připravuje o tradiční lov tuleňů a část medvědů tak hledá potravu na souši. Pro některé arktické ptáky se tím vytváří nový a rostoucí tlak na rozmnožování.

Ukrajina zaútočila na logistické centrum ruského internetového obchodu Ozon

Logistické centrum ruského internetového obchodu Ozon v Samarské oblasti se v noci na dnešek stalo terčem ukrajinského dronového útoku, který způsobil požár ve skladu. Informovala o tom samotná společnost a média. Ruské úřady podle Reuters informují o nejméně šesti zabitých civilistech při ukrajinských útocích na Rusko a Moskvou okupovaný ukrajinský region.

Bitcoin vystřelil k 80 tisícům dolarů, za týden přidal přes 20 procent

Bitcoin má za sebou nejsilnější týden za více než dva roky. Největší kryptoměna se v pátek přiblížila hranici 80 tisíc dolarů a během týdne si připsala více než 20 procent. K růstu přispěl příliv peněz do bitcoinových ETF, uzavírání krátkých pozic i vývoj na americkém dluhopisovém trhu.

Brie Larson dokončila natáčení thrilleru Skeletons

Brie Larson si zahrála v dalším temném thrilleru. V australském státě Victoria skončilo natáčení psychologického thrilleru Skeletons, který režíroval J.T. Mollner a jehož producentem je J. J. Abrams. Příběh se zaměří na chlapce, jenž postupně zjišťuje, že jeho rodiče skrývají znepokojivé tajemství spojené s jeho matkou.

Walmart hlásí nejslabší růst prodejů za šest let, akcie prudce klesly

Americkému maloobchodnímu řetězci Walmart zpomalil růst srovnatelných prodejů v USA na 2,6 procenta, což je nejslabší tempo za šest let. Firma přesto překonala očekávání v tržbách i zisku a zvýšila celoroční výhled. Investory výsledky nepřesvědčily a akcie Walmartu klesly o více než devět procent.

USA vyslaly Poseidon přes Tchajwanský průliv. Čína letoun sledovala

Americký námořní hlídkový letoun P-8A Poseidon v pátek proletěl Tchajwanským průlivem v mezinárodním vzdušném prostoru. Americká armáda označila přelet za ukázku svého závazku ke svobodnému a otevřenému Indo-Pacifiku. Čínská armáda podle vojenského zdroje stroj po celou dobu sledovala.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama