Reklama
16 C
Czech
Středa 25. března 2026
EkologieTřetina druhů stromů balancuje na hranici existence, hrozí kolaps celých ekosystémů

Třetina druhů stromů balancuje na hranici existence, hrozí kolaps celých ekosystémů

Již v roce 2021 vědci varovali před hrozícím vyhynutím jedné třetiny druhů stromů. V roce minulém vypracovali další výzkum, v němž nastínili, jaký dopad pro lidstvo jejich ztráta bude mít. Upozornili na dominový efekt, který naši planetu uvrhne do chaosu. Před pár dny na to upozornil ScienceAlert.

Zpráva State of the World’s Trees z roku 2021 varovala, že jedna třetina druhů stromů balancuje na hranici existence. Celkem hovoříme o 17 500 unikátních druhů stromů. To je více než dvojnásobek počtu všech ohrožených tetrapodů (savci, ptáci, obojživelníci a plazi).

V minulém roce ten samý tým vědců upozornil, že zhroucení těchto druhů nebude mít dopad pouze na místní lesy, ale celé ekosystémy. A na Zemi způsobí chaos, který ovlivní jak klima, tak ekonomiku, napsal server ScienceAlert.

Pod touto prací publikovanou v Plants, People, Planet je podepsáno 45 vědců z 20 zemí. Nejprve připomíná, že lidstvo je na stromech závislé. Většina ovoce pochází ze stromů, stejně tak jako ořechy a mnohé léky.

Produkty související se stromy, které však přímo nejsou ze dřeva, v ekonomice představují hodnotu asi 88 miliard dolarů. V rozvojovém světě je asi 880 milionů lidí závislých na palivovém dříví. Zhruba 1,6 miliardy lidí žije v okruhu 5 kilometrů od lesa a spoléhá na něj jako na zdroj jídla a finanční příjem.

Život je na stromech závislý

Stromy ke globální ekonomice za jediný rok přispějí celkem 1,3 bilionu dolarů, upozorňují vědci. Stromy, které nás živí, přitom ročně ničíme po miliardách hlavně kvůli vyčleňování obrovských ploch půdy na zemědělství.

Každý strom je takovým svým vlastním malým světem, upozorňuje studie. Hemží se nejrůznějšími jednobuněčnými a mnoho buněčnými organismy, včetně jiných rostlin, hub, bakterií a zvířat. Zemře strom a spolu s ním zanikne i tento malý svět plný života.

Strom často znamená podporu života v jeho bezprostředním okolí. Na stromech je závislá polovina všech zvířat a rostlin. „Neexistuje žádný způsob, jak se postarat o živočichy, pokud se nepostaráme o stromy,“ vysvětlila hlavní autorka studie Malin Rivers.

Stromy jsou propojeny se zemskou půdou, atmosférou a počasím. Čistí vzduch, jehož dýcháme, produkují kyslík a způsobují, že prší. Ukládají tři čtvrtiny světově dostupné sladké vody a absorbují více než polovinu uhlíku. Přijdeme o zlomový počet stromů a koloběh absorpce uhlíku, ukládání vody a poskytování živin na naší planetě ztratí rovnováhu.

Reklama

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Americký kreditní trh obchází strach. Ekonomice může zlomit vaz „stínové bankovnictví“

Člověk někam vloží peníze a pak je nemůže vybrat – to je tradiční noční můra investorů. Naneštěstí se teď stává realitou u některých amerických privátních kreditních fondů. Jejich zdánlivě nenápadný byznys je natolik napojený na tradiční banky a aktuální strach z AI transformace, že může v nejhorším případě odšpuntovat další globální krizi.

Dánská premiérka Frederiksen po volbách formálně podala demisi

Dánská premiérka Mette Frederiksen dnes podala demisi vlády do rukou krále Frederika X. Oznámil to královský palác. Tříčlenná vládní koalice v čele se Sociální demokracií premiérky v úterních volbách přišla o většinu v parlamentu.

Velká zelená zeď. Čína mění druhou největší poušť světa

Čína staví další velkou zeď. Nebuduje ji ale z hlíny a kamenů a nemá sloužit k obraně země před nepřáteli. Velká zelená zeď, rozsáhlý pás stromů a keřů lemující spodní část severních pouští, má jiný cíl – zastavit neustálý postup desertifikace. Tento masivní megaprojekt funguje jako vysavač oxidu uhličitého.

Orbán: Maďarsko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, dokud nepoteče ropa Družbou

Maďarsko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, dokud nebude obnoven tranzit ropy ropovodem Družba. Na facebooku to dnes napsal maďarský premiér Viktor Orbán. Ropa Družbou neteče od konce ledna, kdy byl ropovod podle tvrzení Kyjeva poškozen při ruském útoku. Přerušení tranzitu ropy z Ruska působí potíže Maďarsku i Slovensku.

Spojenci Ruska posilují spolupráci: Lukašenko jedná s Kimem v KLDR

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve středu zahájil svou první návštěvu Severní Koreje, kde jedná s vůdcem Kim Čong-unem o posílení vzájemných vztahů. Obě strany dlouhodobě čelí mezinárodním sankcím, přičemž v posledních letech prohlubují spolupráci s Moskvou.

Drony letící z Ruska se zřítily v Estonsku a Lotyšsku

Dron, který přiletěl z Ruska, narazil dnes brzy ráno do komína estonské elektrárny Auvere, informovala estonská bezpečnostní služba (KaPo). Škody na elektrické síti incident nezpůsobil. Explozi dronu nad svým územím dnes nad ránem podle agentury DPA oznámilo také Lotyšsko.

Při útocích Izraele na jih Libanonu zemřelo dalších devět lidí

Nejméně devět lidí zahynulo v noci na dnešek při třech izraelských leteckých útocích na jihu Libanonu, informovala dnes podle AFP libanonská státní média. Izrael tam cílí na militantní proíránské hnutí Hizballáh, které rovněž vysílá rakety na sever Izraele. Při jednom z raketových útoků z Libanonu na sever Izraele zemřela v úterý večer 27letá Izraelka, napsal server The Times of Israel (ToI).

Matyáš Vojta po přestupu do Sparty mluví o splněném snu

Útočník Matyáš Vojta v rozhovoru pro Sport.cz popsal, jak prožívá přestup do Sparty, rekordní očekávání i první větší tlak od fanoušků. Dvaadvacetiletý reprezentant do 21 let bere angažmá na Letné jako splněný sen a chce důvěru splácet hlavně na hřišti.

Podezřelé sázky před Trumpovým oznámením. Na válce někdo vydělal miliony

Krátce před odložením útoků na íránskou energetickou infrastrukturu americkým prezidentem Donaldem Trumpem došlo na trhu s ropou k podezřelým sázkám na pokles cen za stovky milionů dolarů. Po oznámení skutečně klesly. Obchodníci, kteří očekávali pokles cen a prodali futures kontrakty těsně před oznámením, dosáhli obrovských zisků.

Po dronovém útoku hoří ruský přístav, v Belgorodu je 450.000 lidí bez proudu

Ukrajinské dronové útoky z noci na dnešek způsobily požár v ruském přístavu Usť-Luga v Baltském moři a připravily o dodávky elektřiny bezmála půl milionu lidí v příhraniční Belgorodské oblasti, uvedly ruské úřady. Protivzdušná obrana zničila 389 bezpilotních prostředků, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. Podle ruské státní tiskové agentury TASS se jednalo o největší útok v posledním roce. Dronové údery podniklo také Rusko, v ukrajinské Černihivské oblasti je bez proudu 150.000 lidí. V Oděské oblasti zemřel člověk.

Meta dostala pokutu 375 milionů dolarů a chystá propouštění

Meta čelí v USA dalšímu tlaku. Porota v Novém Mexiku firmě uložila zaplatit 375 milionů dolarů za to, že podle žaloby nedokázala dostatečně chránit děti na svých platformách. Ve stejný den se uvnitř společnosti začaly šířit zprávy o práci z domova a očekávaném propouštění v některých týmech.

Trump mluví o mírových rozhovorech. Jednáte sami se sebou, vysmál se mu Írán

Americko-izraelská válka proti Íránu pokračuje, objevují se však zmatečné informace o jejím možném ukončení. Spojené státy podle zdrojů obeznámených se situací předaly Teheránu 15bodový mírový plán. Diskutuje se o tom, že mírové rozhovory by mohly proběhnout ve čtvrtek v Pákistánu. Americký prezident Donald Trump také řekl, že Írán souhlasil, že nikdy nebude mít jadernou zbraň. Íránská armáda se mu však vysmála s tím, že jedná sám se sebou.

Tonga vítá spolupráci s USA na průzkumu mořského dna

Nový premiér Tongy Lord Fakafānua označil dohodu se Spojenými státy o průzkumu hlubokomořských nerostů za vzrušující vývoj. Malý tichomořský stát se tak zapojuje do rostoucího zájmu o suroviny ukryté na dně oceánu. Ty mají hrát klíčovou roli v energetice i zelených technologiích.

Val Kilmer se s pomocí AI objeví ve filmu As Deep as the Grave

Val Kilmer se má znovu objevit na filmovém plátně. Tvůrci dramatu As Deep as the Grave dokončují jeho roli pomocí umělé inteligence, aby naplnili původní vizi projektu, na kterém se herec podílel ještě před svou smrtí v roce 2025.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama