7.4 C
Czech
Pátek 7. listopadu 2025
Auto-MotoTRAAM: skla v širokém rozsahu balistické odolnosti

TRAAM: skla v širokém rozsahu balistické odolnosti

Zdroje:TZ - TRAAM

S postupně se zvyšující produkcí pancéřovaných aut ve SVOS Přelouč a s tím stoupající závislostí na zahraničních subdodavatelích, kteří byli často nespolehlivými a s velkým termínovým skluzem dodávek, musela firma stále častěji řešit otázku, zda nezačít s vlastní výrobou balisticky odolných a bezpečnostních skel. Produkce takových skel by zcela eliminovala závislost na nákupu u jiných dodavatelů a zajistila by vlastní potřeby, nemluvě o exportním potenciálu – v současné době v Evropě existují jen čtyři firmy s podobným výrobním programem. Vznikla tedy divize výroby bezpečnostních skel SVOS, která se později transformovala na společnost TRAAM.


„Využití vrstvených skel je poměrně široké. Nejde však jenom o civilní pancéřované limuzíny, speciální vojenská, policejní a požární vozidla nebo auta pro převoz cenin. Společnost TRAAM je dodává i pro režimové objekty a banky“, říká Ing. Jiří Stříteský, výkonný ředitel společnosti TRAAM. „Používají se také v průmyslových objektech, třeba v krytech multifunkčních obráběcích center. Specialitou jsou rovněž skla s elektrickým vyhříváním nebo zakřivená bezpečnostní skla pro kolejová vozidla a nejrůznější plavidla. Určitě není bez zajímavosti, že dodáváme skla také do muzeí a galerií.“


Firma se zabývá vlastním výzkumem a vývojem kompozitních, balistických odolných skel. Jejich hodným složením například podstatně snížila hmotnost skla, což je velice důležité pro celkovou hmotnost vozidla. Zbraně a střelivo se neustále zdokonalují, na což je potřeba reagovat. Proto je nezbytné stále hledat nejnovější materiály a metody zpracování. Důležité je rovněž ověřování kvality skel. „V českém prostředí pravidelně testujeme ve Vojenském technickém ústavu ve Slavičíně a v zahraničí jezdíme nejvíce do zkušebny Beschussamt UIm“, informuje Ing. Jiří Stříteský. „Tato pracoviště nám umožňují zkoušet, jak naše skla zabezpečují ochranu před různými typy zbraní a munice a zda odpovídají českým i zahraničním normám. A jsme hrdí, že splňují nebo překonávají požadavky pro odolnost proti rázové vlně, manuálnímu útoku, střelivu a fragmentům. Je nesporné, že taková kvalita nám pak samozřejmě otevírá dveře i na zahraniční trhy.“


Ve společnosti TRAAM již vyrobili bezpečnostní skla v řádu desítek tisíc kusů, která dodali nejen sesterské firmě SVOS Přelouč, ale i zákazníkům v mnoha zemích světa. „Společnost TRAAM má zájem dodávat skla také AČR, ale zatím jí v tom brání postup Ministerstva obrany ČR v souvislosti s dodávkou pancéřovaných skel pro Armádu ČR realizovanou mimo výběrové řízení prostřednictvím dvou českých společností, přičemž skutečný výrobce je třetí subjekt ze zahraničí,“ hodnotí spolupráci Ing. Štěpán Černý, obchodní ředitel společnosti SVOS Přelouč. „Tato skutečnost se nakonec stala předmětem řízení u ÚOHS, které bude z rozhodnutí předsedy této instituce celou záležitost projednávat znovu. Naše společnost je nadále připravena podporovat Armádu ČR a věříme, že po novém rozhodnutí ÚOHS ministerstvo obrany vypíše řádnou veřejnou soutěž. Přitom jsme schopni v sortimentu certifikovaných pancéřovaných skel pokrýt veškeré potřeby AČR, tedy pro vozidla Iveco LMV, Dingo, Land Rover Defender, Toyota Land Cruiser nebo pancéřované kabiny Tatra,“ uzavírá Ing. Štěpán Černý.


Schopnosti a kapacity společnosti TRAAM v oblasti bezpečnostních skel představují důležitý a dnes tolik ceněný strategický prvek v zajištění obranyschopnosti České republiky z vlastních zdrojů, bez závislosti na jakémkoli zahraničním dodavateli.

Doporučujeme

Trump chce s Orbánem mluvit o schůzce s Putinem, Orbán ocenil mírovou snahu USA

Americký prezident Donald Trump řekl v Bílém domě maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že s ním chce jednat o budoucí schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Orbán následně před novináři prohlásil, že Maďarsko a Spojené státy vedou jako jediné promírovou politiku, pokud jde o ukončení války na Ukrajině. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi.

Francie doporučila svým občanům co nejdříve opustit Mali

Francie dnes doporučila svým občanům, aby co nejdříve opustili Mali. Bezpečnostní situace v hlavním městě Bamako i v dalších oblastech země se podle francouzského ministerstva zahraničí již několik týdnů zhoršuje, přičemž hlavní silnice jsou terčem teroristických útoků. Francouzští občané mají podle ministerstva opustit zemi komerčními lety, napsala agentura AFP. Mali od začátku září čelí blokádě dovozu paliv, kterou zavedli tamní džihádisté.

Musk slaví. Akcionáři mu otevřeli cestu k tomu stát se prvním světovým bilionářem  

Elon Musk získal, co chtěl. Platový balíček v hodnotě až jednoho bilionu dolarů, pro který hlasovalo během valného shromáždění přes 75 procent akcionářů. Miliardář, možná budoucí bilionář, tak zaznamenal drtivé vítězství. Výsledky vzbudily různorodé reakce, někteří investoři je kritizují. Musk však bude muset dosáhnout náročných milníků, aby peníze získal.

Generální tajemník OSN na COP30 varoval před morálním selháním lidstva

Klimatická konference COP30 v Brazílii začala ostrými slovy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Označil neplnění cíle udržet oteplení pod 1,5 °C za „morální selhání“ a varoval, že svět stojí na pokraji nevratných změn.

Meghan se po osmi letech vrací k herectví

Vévodkyně ze Sussexu po několikaleté herecké pauze míří zpět na filmová plátna. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan, známá především ze seriálu Suits, získala menší roli ve filmu Close Personal Friends.

EK bude jednat s Belgií o reparační půjčce pro Ukrajinu ve výši 140 miliard eur

Evropská komise se snaží zintenzivnit jednání s belgickou vládou o zajištění takzvané reparační půjčky ve výši 140 miliard eur pro Kyjev, čas se totiž krátí a Ukrajině na jaře dojdou peníze, napsal bruselský server Politico. Belgický premiér Bart De Wever se proto dnes schází s vysokými úředníky Evropské komise, kteří se ho budou snažit ujistit, že veškerá finanční a právní rizika spojená s použitím zmrazených ruských aktiv pro půjčku Ukrajině jsou vyřešena.

Letiště v belgickém Lutychu bylo uzavřeno kvůli dronům, podruhé v tomto týdnu

Letiště v belgickém Lutychu dnes dočasně přerušilo provoz kvůli zpozorovaným dronům. Je to už druhý podobný incident tento týden. Informovala o tom agentura Belga s odvoláním na společnost Skeyes, která zajišťuje v Belgii letový provoz.

USA zabily tři muže při úderu na další loď v Karibiku údajně pašující drogy

Americká armáda ve čtvrtek zabila tři muže při úderu na loď, která údajně pašovala drogy v mezinárodních vodách v Karibském moři. Na sociální síti to v noci na dnešek oznámil americký ministr obrany Pete Hegseth, který zabité označil za "narkoteroristy". Podle agentury AP jde již o sedmnáctý úder, který USA od září podnikly proti plavidlům u pobřeží Venezuely a poslední dobou také ve východní oblasti Tichého oceánu. Počet obětí podle AP čtvrtečním útokem stoupl nejméně na 69.

Policie v německém Hanau zadržela Rumuna podezřelého z pomalování aut krví

Německá policie dnes zadržela 31letého Rumuna, kterého podezřívá, že pomaloval téměř 50 aut, několik poštovních schránek a několik domů v hesenském městě Hanau lidskou krví. Na mnoha místech přitom nakreslil hákové kříže. Policie o tom informovala v tiskové zprávě.

Nancy Pelosi oznámila svůj odchod z politiky. Příští rok už kandidovat nebude

Nancy Pelosi, první a dosud jediná žena v čele Sněmovny reprezentantů USA a jedna z nejvýraznějších postav Demokratické strany, odchází do politického důchodu. Oznámila, že po téměř čtyřech desetiletích v Kongresu už nebude znovu kandidovat.

Královna deblu Siniaková slaví pátý titul světové jedničky

Kateřina Siniaková potvrdila pozici světové jedničky. Po dvou výhrách na Turnaji mistryň v Rijádu má jisté semifinále i trofej pro nejlepší deblistku sezony. WTA jí k tomu uspořádala slavnostní ceremoniál. „Tohle je pro mě úžasné. Jsem moc šťastná, že jsem to znovu dokázala,“ řekla česká hráčka.

Varování před COP30: Chudší země stále nemají dostatečný přístup k ochraně v oblasti klimatu

Do brazilského města Belém se sjíždějí světoví lídři, aby se zúčastnili klimatické konference COP30. Jedním z hlavních témat bude opět financování boje proti klimatické krizi. Problémem je zejména obtížný přístup rozvojových států k prostředkům.

Trump v nejistotě. Soudci jsou skeptičtí ohledně legitimity cel

Ve středu začal Nejvyšší soud projednávat jeden z největších právních sporů administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Soudci se snaží vyložit znění zákona z roku 1977 o mezinárodních mimořádných ekonomických pravomocích (IEEPA), použitého k uvalení rozsáhlých tarifů na celý svět, a rozhodnout o jejich legitimitě.

Letiště v německém Hannoveru muselo kvůli dronu přerušit provoz

Letiště v Hannoveru na severozápadě Německa muselo ve středu pozdě večer přerušit provoz kvůli neznámému dronu. Informovala o tom dnes agentura DPA. Letiště bylo uzavřeno tři čtvrtě hodiny, na jiných místech kvůli tomu musela přistát tři letadla.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama