Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici. Informuje o tom agentura Reuters.
Tisíce lidí se vydaly k hranicím Mexika s Texasem. Pod mostem Del Rio International Bridge, který vede přes řeku Rio Grande a spojuje mexické Ciudad Acuña s texaským Del Rio, v několika malých stanech a pod tenkými přikrývkami pobývali Haiťané, Kubánci, Venezuelci a Nikaragujci.
Dle amerických i mexických úředníků jsou migranti z většiny Haiťané. Očekává se, že přijdou další. Agentura Reuters mluvila s několika z nich, většina nepřišla přímo z Haiti, ale mají za sebou náročnou cestu skrz Mexiko a Střední a Jižní Ameriku. V Jižní Americe se však mnohým Haiťanům nepodařilo pobývat tam legálně nebo najít slušné zaměstnání.
Do Ciudad Acuña někteří přijížděli autobusy, další si předávali trasy skrz aplikaci WhatsApp. Zaměstnanci autobusového terminálu hovořili o nejméně dvou desítkách plných autobusů. V pátek odpoledne se dle mexického představitele počet migrantů vyšplhal na 12 tisíc.
Mnozí migranti uvedli pro agenturu Reuters, že se brzy plánují přebrodit skrz mělkou Rio Grande. Agentura však viděla i jak se stovky migrantů brodí zpět skrz řeku do Mexika, aby doplnili zásoby.
Americká pohraniční hlídka ve čtvrtek sdělila, že na místě zvyšuje počet zaměstnanců a poskytuje pitnou vodu, ručníky a přenosné toalety.
Bidenova administrativa má v plánu poslat je zpět na Haiti
Bidenova administrativa plánuje od neděle posadit Haiťany v Del Riu na lety zpět na Haiti. V pátek to dle AP News uvedl úředník obeznámený se situací.
V souvislosti s pandemií je zde navíc příkaz k okamžitému vyhoštění migrantů, aniž by měli možnost žádat o azyl. Ten byl zaveden v březnu 2020 a zůstává v platnosti. Zproštěni nicméně byly děti bez doprovodu a mnoho rodin.
Není jasné, jak se na tomto hraničním přechodu shromáždilo tak rychle tak velké množství lidí. Migranti se však často rozhodují na základě falešných zvěstí, že se podmínky brzy změní.
Haiti se v posledních měsících potýkalo s mnoha katastrofami. Na začátku července došlo k vraždě prezidenta Jovanela Moïse. V půlce srpna pak zemi zasáhlo zemětřesení o síle 7,2 stupně a povodně. Mimo to v zemi roste humanitární krize, hlad i politické nepokoje.
Americké úřady zastavily Haiťany na hranicích v srpnu 7 580krát. Číslo se každý měsíc od loňského srpna, kdy jich bylo zastaveno pouze 55, zvyšovalo. Uvádí to agentura AP News.