Více
  7.6 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici. Informuje o tom agentura Reuters.

  Tisíce lidí se vydaly k hranicím Mexika s Texasem. Pod mostem Del Rio International Bridge, který vede přes řeku Rio Grande a spojuje mexické Ciudad Acuña s texaským Del Rio, v několika malých stanech a pod tenkými přikrývkami pobývali Haiťané, Kubánci, Venezuelci a Nikaragujci.

  Dle amerických i mexických úředníků jsou migranti z většiny Haiťané. Očekává se, že přijdou další. Agentura Reuters mluvila s několika z nich, většina nepřišla přímo z Haiti, ale mají za sebou náročnou cestu skrz Mexiko a Střední a Jižní Ameriku. V Jižní Americe se však mnohým Haiťanům nepodařilo pobývat tam legálně nebo najít slušné zaměstnání.

  Do Ciudad Acuña někteří přijížděli autobusy, další si předávali trasy skrz aplikaci WhatsApp. Zaměstnanci autobusového terminálu hovořili o nejméně dvou desítkách plných autobusů. V pátek odpoledne se dle mexického představitele počet migrantů vyšplhal na 12 tisíc.

  Mnozí migranti uvedli pro agenturu Reuters, že se brzy plánují přebrodit skrz mělkou Rio Grande. Agentura však viděla i jak se stovky migrantů brodí zpět skrz řeku do Mexika, aby doplnili zásoby.

  Americká pohraniční hlídka ve čtvrtek sdělila, že na místě zvyšuje počet zaměstnanců a poskytuje pitnou vodu, ručníky a přenosné toalety.

  Bidenova administrativa má v plánu poslat je zpět na Haiti

  Bidenova administrativa plánuje od neděle posadit Haiťany v Del Riu na lety zpět na Haiti. V pátek to dle AP News uvedl úředník obeznámený se situací.

  V souvislosti s pandemií je zde navíc příkaz k okamžitému vyhoštění migrantů, aniž by měli možnost žádat o azyl. Ten byl zaveden v březnu 2020 a zůstává v platnosti. Zproštěni nicméně byly děti bez doprovodu a mnoho rodin.

  Není jasné, jak se na tomto hraničním přechodu shromáždilo tak rychle tak velké množství lidí. Migranti se však často rozhodují na základě falešných zvěstí, že se podmínky brzy změní.

  Haiti se v posledních měsících potýkalo s mnoha katastrofami. Na začátku července došlo k vraždě prezidenta Jovanela Moïse. V půlce srpna pak zemi zasáhlo zemětřesení o síle 7,2 stupně a povodně. Mimo to v zemi roste humanitární krize, hlad i politické nepokoje.

  Americké úřady zastavily Haiťany na hranicích v srpnu 7 580krát. Číslo se každý měsíc od loňského srpna, kdy jich bylo zastaveno pouze 55, zvyšovalo. Uvádí to agentura AP News.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama